MacBook 12 i MacBook Pro 2017 w tej samej cenie – który wybrać?

MacBook 12 i MacBook Pro 2017 w tej samej cenie – który wybrać?

Osoby planujące zakup komputera Apple'a mogą teraz wybierać wśród dwóch modeli w dokładnie tej samej cenie. Sprawdziliśmy, na którego laptopa lepiej postawić – MacBooka Pro z 2017 roku w podstawowej wersji czy podstawowy wariant 12-calowego MacBooka.

udostępnij

Piotr GrabiecPiotr Grabiec / 07-09-2017

MacBooki są drogie jak na swoją specyfikację, ale wielu klientów nie wyobraża sobie kupna sprzętu z innym systemem operacyjnym. Apple postanowiło wprowadzić nieco zamieszania w swoim cenniku i wyceniło dwa różne komputery na taką samą kwotę.

MacBook Pro 12 i MacBook Pro 2017 kosztują tyle samo

W zeszłym roku ultramobilny MacBook z 12-calowym ekranem i niskonapięciowym procesorem bez wiatraków był wyraźnie tańszy niż nawet goła wersja MacBooka Pro z wyświetlaczem o przekątnej długości 13 cali. W tym roku się to zmieniło ze względu na pojawienie się nowej wersji komputera z dopiskiem Pro w nazwie.

Klienci mogą zdecydować się na MacBooka Pro 2017 ze 128-gigabajtowym dyskiem twardym. W zeszłym roku podstawowa wersja miała dysk o pojemności 256 GB – dlatego podstawowe wersje MacBooka Pro i 12-calowego MacBooka kosztują teraz tyle samo. MacBook nie występuje w wariancie z dyskiem 128 GB.

m 2 7

MacBook Pro 12 i MacBook Pro 2017 – różnice

Oba komputery wiele łączy, ale też wiele dzieli. MacBook jest najmniejszym laptopem w ofercie Apple'a. Notebook z 12-calowym wyświetlaczem jest cieńszy, węższy i płytszy niż MacBook Pro, ale klawiatura w obu komputerach ma takie same wymiary. Nie można tego powiedzieć o touchpadzie. Płytka dotykowa jest większa w notebooku z Pro w nazwie.

MacBook ma tylko jeden port USB-C w obudowie. MacBook Pro 2017 w podstawowej wersji ma dwa takie złącza, które w dodatku obsługują technologię Thunderbolt 3. Oprócz tego MacBook Pro ma lepszą kamerkę do wideo rozmów (720p zamiast 480p) i znacznie lepsze głośniki.

W obu laptopach znalazły się procesory Intela siódmej generacji, ale MacBook Pro ma wyraźnie wydajniejszą jednostkę – Core i5, a nie Core M3. MacBook nie tylko ma wolniej taktowany zegar i wolniejszą pamięć, ale wyposażono go też w słabszy układ graficzny – Iris 615, a nie Iris 640.

MacBook Pro 12 i MacBook Pro 2017

Zarówno MacBook z 12-calowym ekranem, jak i MacBook Pro 2017 są świetnymi komputerami. Który sprawdzi się lepiej? Zależy tak naprawdę od tego, w jakich sytuacjach sprzęt będzie wykorzystywany. Oba mają mocniejsze i słabsze strony wynikające z konstrukcji.

MacBook jest świetną maszyną do przeglądania internetu i wykonywania prostych zadań. Niewielkie gabaryty sprawiają, że praktycznie nie czuć tego komputera w torbie lub w plecaku. MacBook Pro 2017 jest masywniejszy, ale laptop jest nadal niewielki, a w zgrabnej obudowie mieści spory zapas mocy.

Podsumowanie

Przed zakupem komputera trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: czy ważniejsza jest moc obliczeniowa i przestrzeń robocza (MacBook Pro 2017), czy jak najmniejsze gabaryty (MacBook 12). Odpowiedź na to pytanie jest zarazem rozwiązaniem dylematu, który z tych dwóch komputerów wybrać dla siebie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro