Łyżwy figurowe dla dzieci

Zbliża się zima – czas białego szaleństwa. Dla wielu dzieci to okres przestoju, w kwestii szeroko pojmowanej aktywności i zabawy. Ze względu na niskie temperatury wolimy ograniczyć ich przebywanie na dworze, więc pobyt na świeżym powietrzu sprowadza się co najwyżej do ulepienia bałwana czy porzucania się śnieżkami. Świetnym rozwiązaniem tego problemu jest jazda na łyżwach – sztuczne lodowiska są dostępne w praktycznie każdym mieście, a samo łyżwiarstwo zyskało na przestrzeni ostatnich kilku lat ogromną popularność.

Paweł Karwowski Paweł Karwowski  / 02-12-2015

W większości przypadków łyżwy dla dziecka możemy wypożyczyć bezpośrednio na lodowisku. Nie jest to może rozwiązanie najtańsze, ale pozwala mu oswoić się z tym sportem bez jednorazowego wydatku w postaci nowych łyżew. Gdy jednak zobaczymy, że nasza pociecha połknęła bakcyla, sugeruję natychmiast kupić mu własne, dopasowane do stopy łyżwy – wyeliminuje to błędy i sprawi, że będzie mniej narażone na groźny upadek. Zacznijmy jednak od podstaw.

Dlaczego warto wybrać łyżwiarstwo?

Istnieje co najmniej kilka powodów, by zainteresować nasze dziecko łyżwiarstwem. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim ogólny rozwój organizmu. Jazda na łyżwach angażuje bowiem wszystkie partie mięśni. Wpływa również na prawidłową postawę, czyli mówiąc wprost – na zdrowy kręgosłup. Przy tym wzmacnia wydolność oraz sprawia, że ruchy dziecka są bardziej skoordynowane. Kolejną kwestią jest niekorzystny dla organizmu, zimowy przestój – łyżwiarstwo, tak jak każdy zresztą rodzaj sportu, wpływa na przyspieszenie metabolizmu, przez co pozwala zachować prawidłową wagę i zdrową sylwetkę.

Łyżwy regulowane czy klasyczne?

Przejdźmy do rzeczy – jakie łyżwy powinniśmy sprezentować dziecku? Na rynku dostępne są dwa rodzaje łyżew – figurowe oraz hokejowe. W obu przypadkach występują one w wersji regulowanej, oraz klasycznej. Łyżwy figurowe przeznaczone są do bardziej finezyjnej jazdy – są lżejsze i dają większą swobodę ruchów. Łyżwy hokejowe z kolei, są łatwiejsze do opanowania, jednak na finezyjną jazdę nie ma co w tym przypadku liczyć.

Ze względu na to, że nasze dziecko wciąż rośnie, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup łyżew figurowych regulowanych. Dzięki temu możemy dopasować łyżwę do rozmiaru stopy dziecka, nawet po kilku latach od zakupu.

Argumentem przemawiającym za zakupem łyżew klasycznych, o stałej długości, jest z kolei fakt, że dużo lepiej przylegają do stopy. W przypadku dzieci, które rzeczywiście zainteresują się łyżwiarstwem, a co za tym idzie, będą podnosić sobie poprzeczkę, łyżwy regulowane mogą okazać się sporym utrudnieniem i co gorsza przyprawić nawet o kontuzję.

Na początek przygody sugeruję więc zakup łyżew regulowanych z założeniem, że jeśli nasz maluch rzeczywiście poczuje się dobrze na lodzie i z sezonu na sezon będzie jeździć coraz lepiej, kupimy mu mniej ograniczające ruchy łyżwy klasyczne.

Na co zwrócić uwagę?

Kupując pierwsze łyżwy dla dziecka, należy przede wszystkim sprawdzić, czy dobrze trzymają one kostkę. Możemy to zrobić nawet wtedy, gdy kupujemy je w internecie – wystarczy spojrzeć na system ich wiązania. Najczęściej, w przypadku łyżew klasycznych, będzie to wysokie sznurowanie. Z kolei dobre łyżwy regulowane cechują się plastikową obudową, która dobrze trzyma kostkę, dzięki przedniemu ściągaczowi. Jeśli natraficie na niskowiązane łyżwy regulowane, które nie mają osłony, w żadnym wypadku ich nie kupujcie. Dziecko może nabawić się przez nie poważnej kontuzji.

Kolejną ważną kwestią jest długość płozy. W przypadku osób początkujących, w szczególności mniejszych dzieci, płoza powinna nieznacznie wystawać poza czubek buta. Daje to zdecydowanie lepsze podparcie i sprawia, że istnieje mniejsza szansa na groźny upadek. Poza tym, nasze dziecko dużo łatwiej opanuje prawidłową jazdę. Gdy tylko zauważymy, że idzie mu coraz lepiej, powinniśmy zastanowić się nad zakupem łyżew o krótszej płozie, czyli łyżew klasycznych.

Jaki budżet?

Jak to często bywa, wraz z rosnącą popularnością łyżwiarstwa, nasz rynek został zasypany wszelkiego rodzaju łyżwami. Ich ceny potrafią różnić się nawet o kilkaset złotych. Podstawowe modele nabędziemy już poniżej 100 złotych. To właśnie na nich powinniśmy z początku się skupić. Jeśli nasze dziecko nie miało wcześniej zbyt wiele doświadczenia z łyżwami, nie ma sensu wydawać kroci na profesjonalny sprzęt najlepszych marek. Zacznijmy więc od czegoś taniego – gdy po sezonie stwierdzimy, że dziecko jest łyżwami zainteresowane, możemy bez poczucia wyrzucenia pieniędzy w błoto zamienić łyżwy na lepszy model. Podobnie w sytuacji, gdy dziecko nie wykaże chęci dalszej nauki – strata finansowa będzie niewielka.

Dobre łyżwy za nieduże pieniądze

Oszczędzając wam kłopotu szukania i czytania kolejnych poradników traktujących o polecanych firmach, wymienię dwie, na które warto zwrócić uwagę, gdy szukamy pierwszych łyżew dla naszej pociechy. Są to firmy SMJ Sport oraz Botas. Atutem obu jest przede wszystkim niska cena i dobra jakość oferowanych produktów. Za około 60-70 złotych kupicie już dziecięce łyżwy figurowe regulowane, takie jak chociażby model SMJ Pepitka. Osoby dysponujące nieco większym budżetem mogą pokusić się o zakup modelu Sport 087 z wbudowanymi diodami led – z tak bajeranckiego sprzętu wasze dziecko na pewno będzie zadowolone. W kwestii łyżew figurowych klasycznych dobrym i stosunkowo tanim rozwiązaniem będzie zakup modelu Botas Regina, który dostaniecie już poniżej 200 złotych. Poza właściwym wykonaniem mają one naprawdę piękny design, co docenić powinny w szczególności dziewczynki.

Życzę wam udanych zakupów, a waszym maluchom – miłych chwil na lodzie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro