Łyżwy figurowe dla dorosłych

Łyżwiarstwo figurowe kojarzy nam się najczęściej ze sportem wyczynowym – już na pierwszy rzut oka wygląda na coś skomplikowanego i bardzo trudnego do opanowania. Dlaczego więc najlepsze z dostępnych na rynku łyżew do nauki noszą miano „figurowych”? Trudno mi powiedzieć. Prawdopodobnie określenie to zaczerpnięto z innego języka i niezbyt rozsądnie przetłumaczono. Do czego zmierzam? Rzecz w tym, że łyżwy figurowe są idealne do nauki jazdy i świetnie sprawdzą się w roli sprzętu typowo rekreacyjnego.

Paweł Karwowski Paweł Karwowski  / 24-11-2015

Korzyści płynące z jazdy na łyżwach

Zanim po raz pierwszy wejdziemy na lód, warto zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od łyżwiarstwa. Czy ma to być forma czystej rekreacji? A może sposób na utrzymanie zdrowej sylwetki zimą? Kwestia ta jest o tyle istotna, że powinna mieć wpływ na dobór odpowiednich łyżew. Odpowiednich, czyli takich, które pozwolą nam przyjemnie i bez przerwy realizować się na lodzie. W przypadku jazdy czysto rekreacyjnej sugerowałbym skupić się na modelach z niższej półki cenowej. Nie są one w żaden sposób wzmacniane, dlatego wystarczą na kilka sezonów spokojnej jazdy. Jeśli jednak naszym celem jest jazda agresywna połączona przy okazji z chęcią wykonywania pierwszych figur na lodzie, musimy w zakup zainwestować więcej. Modele profesjonalne to w tym wypadku jedyne słuszne rozwiązanie. Nasz portfel mocniej się przez nie uszczupli, lecz zyskamy na wrażeniach z jazdy oraz – co chyba najważniejsze – na ogólnym bezpieczeństwie.

Czym się sugerować wybierając łyżwy figurowe?

Na rynku dostępnych jest wiele wzorów i modeli łyżew figurowych. Różnią się czasami ceną czy designem, jednak na ogół przynależą do tej samej półki cenowej. Wybierając więc nowe łyżwy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy są to rzeczywiście łyżwy do jazdy figurowej. Często w nazwie lub opisie oferty sprzedawca podaje, że jego łyżwy są figurowe, choć w rzeczywistości należą do gatunku hokejowych lub coraz popularniejszych hybrydowych, czyli łączących cechy zarówno jednych, jak i drugich.

Aby uniknąć rozczarowania, upewnijmy się więc, że dostępne w ofercie łyżwy są wykonane ze skóry bądź materiału skóropodobnego, nie posiadają żadnych plastikowych osłon stopy oraz – co niezwykle istotne – że są tołyżwy sznurowane.

Ciężko znaleźć i wskazać idealne połączenie jakości i ceny, a przecież to właśnie ta druga jest najczęściej głównym kryterium wyboru. Przyjmijmy więc na początek, że dobre łyżwy kupimy od 200 złotych, a typoworekreacyjnenawet poniżej 100 złotych.

Kolejną istotną cechą dobrych łyżew figurowych jest płoza. W żadnym wypadku nie powinna ona być zbyt długa z przodu. Im bardziej wystaje poza kraniec stopy, tym bardziej utrudnia łagodną jazdę.

Łyżwy figurowe – nie dla każdego?

Zgodnie z przyjętą zasadą, rodzaj łyżew do jazdy rekreacyjnej powinniśmy dobierać względem płci. Kobiety dużo lepiej radzą sobie w przypadku modeli figurowych, natomiast mężczyźni – hokejowych. Proponuję jednak, by od tej reguły możliwie często odchodzić.

Jazda na łyżwach figurowych jest zupełnie inna pod względem technicznym – dużo subtelniejsza i mniej agresywna, zwłaszcza jeśli służy ogólnie pojętej rekreacji. Wbrew pozorom, przy jeździe rekreacyjnej mężczyźni również powinni docenić walory, jakie niesie za sobą korzystanie z łyżew figurowych. Są one zdecydowanie lżejsze od modeli hokejowych, więc nie męczą stopy. W związku z tym można na nich jeździć o wiele dłużej. Czas na kwestie estetyczne. Jeśli jesteście zupełnie „zieloni” w kwestii jazdy na łyżwach figurowych, z pewnością zaciekawi was to, że klasyczne wersje występują w dwóch kolorach – czarnym i białym. Przyjęło się ogólnie, że kolor biały jest zarezerwowany dla kobiet, natomiast czarny dla mężczyzn. Od tej reguły nie powinno się robić odstępstw – to po prostu rodzaj łyżwiarskiego savoir vivre.

Łyżwy dziecięce? Pod żadnym pozorem

Jeśli przeglądaliście już oferty sprzedaży łyżew dostępnych w internecie, z pewnością zauważyliście, że łyżwy dziecięce są prawie o połowę tańsze. I to nawet w przypadku, gdy ich rozmiar jest podobny do rozmiaru łyżew dla dorosłych kobiet. Numeracja 36-38 często przewija się wśród ofert z działu łyżew dziecięcych, warto więc w tym miejscu przestrzec szczególnie panie przed zakupem tego typu produktów. Choć zabrzmi to niczym ponury żart – w rękach (a raczej nogach) dorosłej osoby, stają się one niebezpieczne dla zdrowia. Już tłumaczę dlaczego.

Nie chodzi mi o kwestię średniego dopasowania łyżwy do stopy – choć ta również jest argumentem przeciwko stosowaniu modeli dziecięcych – lecz bardziej o szeroko pojętą wytrzymałość konstrukcyjną łyżew. Nawet kobiety o niskiej wadze ciała dysponują zdecydowanie większą siłą niż przeciętne dziecko. Jeśli łyżwa nie wytrzyma przeciążenia i ulegnie uszkodzeniu w trakcie jazdy, lepiej nie myśleć, do czego mogłoby to doprowadzić. Stąd nawet gdy chcemy zaoszczędzić, nie powinniśmy wybierać modeli dedykowanych dzieciom. Nasze zdrowie nie jest warte tych kilkudziesięciu złotych.

Przede wszystkim dobra zabawa!

Jazda na łyżwach z założenia ma przynosić radość. Mam nadzieję, że porady zawarte w powyższym artykule ułatwią wam zakup odpowiedniego modelu. Przy czym pamiętajcie, że jak każdy rodzaj sportu, łyżwiarstwo również może prowadzić do kontuzji. Dopasowane i solidne łyżwy powinny ograniczyć ryzyko ich wystąpienia do minimum. Kończąc już, życzę wam wyłącznie miłych chwil spędzonych na lodzie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro