Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Łucznictwo tradycyjne dla początkującego

Łucznictwo to szlachetny sport, który pasuje nie tylko do zainteresowań, ale również charakteru gentelmana. Łucznictwo ma na pewno w sobie coś szlachetnego i nie posiada jednego wymiaru.

Mirosław Górzyński Mirosław Górzyński / 10-03-2017

Czym jest łucznictwo tradycyjne?

Najprościej łucznictwo tradycyjne to strzelanie z „łuków gołych ” – barebow. Są one pozbawione przyrządów oraz elementów, które wystają poza obrys uchwytu (majdanu) oraz ramion łuku. Łuki wykonane są z użyciem tradycyjnych lub nowoczesnych technologii. Mogą być proste lub refleksyjne. Ich kształt jest wzorowany na łukach historycznych. Do strzelania używa się strzał drewnianych, a ich lotki wykonane są z materiałów naturalnych. Część amatorów w swojej profesji dopuszcza stosowanie plastikowych osad w strzałach.

W łucznictwie tradycyjnym regulaminy turniejowe są dość zaostrzone. Bardzo często wymagają, żeby łuk nie posiadał żadnych oznaczeń na majdanie oraz cięciwie, które służą do celowania a strzały były wykonane z drewna i naturalnych lotek.

Wybór łuku

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z łucznictwem i nie posiadają zbyt dużego doświadczenia stają przed problemem zakupienia odpowiedniego łuku. Niezbyt wiele wiedzą o łukach i wybierają to, co im się po prostu podoba. Popełniają w ten sposób wielki błąd, ponieważ sprzęt odbiega od ich oczekiwań. Powinien on być dobrany do możliwości fizycznych łucznika.

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze łuku jest jego naciąg. Zbyt silny lub słaby łuk może doprowadzić do utrwalenia błędnej techniki strzelania, której później będzie trudno się oduczyć. Dla początkującego, przeciętnego mężczyzny zaleca się siłę naciągu łuku od 15 do 19 kg. Natomiast dla przeciętnej kobiety od 12 do 16 kg.

Wybór łuku dla początkującego nie jest prosty. Wiele osób zostaje skuszona pięknem łuków refleksyjnych. Jednak ten typ posiada istotne cechy, które nie są polecane początkującym miłośnikom. Są to dość krótkie łuki i mniej stabilne podczas strzału. Trudno jest je opanować i skorygować lot strzały. Łuki refleksyjne wymagają specyficznego sposobu nakładania cięciwy, co dla początkującego może stwarzać problemy. Stosując niewłaściwą metodę zakładania cięciwy, możemy skręcić ramiona łuku lub doprowadzić do jego złamania.

Strzelanie łukiem refleksyjnym początkującemu może również sprawiać problemy. Dlatego na początku warto wybrać łuk prosty o długim łuczysku. Jego ramiona działają jak stabilizatory. Łatwo jest założyć cięciwę, łuk nie sztywnieje podczas naciągania i jest delikatny. Pozwala precyzyjnie posyłać strzały do celu.

Początkujący miłośnik powinien wybrać łuk prosty, typu: longbow (długi angielski łuk) lub flatbow (łuk płaski). Tradycyjne łuki wykonuje się z drewna. Kształtem swoim przypominają historyczne repliki. Są stylizowane na broń z różnych okresów historycznych. Stosuje się również nowoczesne sposoby ich produkcji, wykonując je z laminatu. Są one tańsze i mniej podatne na uszkodzenia.

Wybór strzał

Strzały drewniane dodają uroku, ale łatwo ulegają uszkodzeniom. Dlatego pierwszy komplet strzał (6 sztuk) nie powinien być przesadnie drogi. Dopiero po opanowaniu podstaw warto zainwestować w strzały z bardziej trwałego drewna (np. cedr).

Oprócz strzał drewnianych można zakupić strzały karbonowe, aluminiowe i z włókna szklanego. Niemniej w łucznictwie tradycyjnym mile widziane są te wykonane z drewna.

Strzały powinny być dobrane pod konkretny łuk (jego długość oraz siłę naciągu). Sprzedawca powinien poinformować czy jego strzały będą odpowiednie do łuku jaki masz lub planujesz kupić. luk 2

Jak dbać o łuk, cięciwę i strzały?

Sprzęt powinno się utrzymywać w czystości. Łuki wykonane z drewna raz w tygodniu należy natrzeć olejem lnianym. Przechowujemy je w suchym miejscu i z dala od źródeł ciepła. Tak samo postępujemy w przypadku strzał drewnianych. Cięciwę łuku wykonaną z naturalnych materiałów możemy natrzeć woskiem pszczelim. Istotne jest ściągniecie cięciwy po zakończeniu strzelania.

O czym należy pamiętać?

Łuk to broń i nie powinniśmy o tym zapominać. Podczas treningów i posyłania strzał do celu należy zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym osobom znajdującym się na strzelnicy. Przed strzelaniem warto zrobić krótką rozgrzewkę, żeby nie nabawić się kontuzji. Nie należy celować do ludzi i zwierząt.

Łucznictwo tradycyjne to bez wątpienia ciekawy sport, który dużo może nas nauczyć, np. celności, opanowania i wyciszenia.

podziel się