Lornetka do obserwacji ptaków – jaki sprzęt dla początkujących, a jaki dla profesjonalistów?

Lornetka do obserwacji ptaków – jaki sprzęt dla początkujących, a jaki dla profesjonalistów?

Obserwacja ptaków jest bardzo wciągająca. Wielu pasjonatów na tym zajęciu spędza całe dnie. Dobrej obserwacji nie można sobie wyobrazić bez należytego wzmocnienia oka, którym w tym przypadku jest odpowiednia lornetka.

udostępnij

Marcin ŚredzińskiMarcin Średziński / 25-06-2019

Jeszcze kilkanaście lat temu pasjonaci obserwacji ptaków mogli tylko pomarzyć o takim sprzęcie, jaki jest dostępny teraz. Mowa np. o bardzo precyzyjnych lornetkach, które świetnie oddają obraz, a także umożliwiają robienie znakomitej jakości zdjęć. Liczba dostępnych modeli lornetek jest wprost niezliczona, dlatego warto wiedzieć, jaki sprzęt odpowiedni jest dla osób rozpoczynających przygodę z obserwacją ptactwa, a jaki dla prawdziwych profesjonalistów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pierwszej lornetki do obserwacji ptaków?

Najistotniejszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze lornetki do obserwacji ptaków, jest jej obiektyw. Im większa jest średnica obiektywu, tym obraz, który widzimy przez lornetkę, jest jaśniejszy. Jednak dzięki rozwojowi techniki nawet soczewki o mniejszej średnicy mogą przekazywać obraz o odpowiedniej jasności. Wszystko dzięki efektywnym powłokom antyrefleksyjnym, które zapewniają wyraźny obraz przy soczewkach o średnicy 42 mm. Jest to bardzo ważne, ponieważ im soczewki mają większą średnicę, tym są cięższe, co zdecydowanie wpływa na skuteczność naszych obserwacji.

Porządna obserwacja trwa bez przerwy przez kilka minut, dlatego lornetka powinna charakteryzować się taką wagą, by w czasie około 10-minutowej obserwacji ręce nie zaczęły drżeć ze zmęczenia. Dlatego duże i ciężkie lornetki polecane są dla osób bardziej doświadczonych, specjalistów. Na rozpoczęcie przygody z obserwacją ptaków najlepiej zaopatrzyć się w lornetkę stosunkowo lekką, poręczną. Szczególnie polecane modele lornetek na początek to BRAUN 8X40 BK7 czy lornetka turystyczna PRAKTICA 8X40 BK7. Charakteryzują się one bardzo dobrym wykonaniem i dużą trwałością i oferują 8-krotne powiększenie.

Lornetka kieszonkowa na początek

Rozpoczynając swoją przygodę z obserwowaniem ptaków, nie warto zaczynać od zakupu lornetki dużej, profesjonalnej. Można zacząć od lornetki kieszonkowej, o parametrach 8x25, gdzie pierwszy parametr oznacza średnicę obiektywu, a drugi powiększenie. Do szczególnie polecanych lornetek kieszonkowych należy lornetka Praktica. Lornetka jest niewielka i poręczna. Jej wymiary to 9 na 10 cm. Inny polecany model to lornetka Simmons, który charakteryzuje się przede wszystkim bardzo łatwym sposobem rozkładania. Oczywiście nieduża wielkość tego sprzętu przekłada się na jakość przekazywanego obrazu. Jasność obrazu oblicza się, dzieląc średnicę przez powiększenie. W przypadku lornetki kieszonkowej jasność obrazu uzyskuje wskaźnik 3,125.

Jest to dosyć niska wartość, dlatego modelem szczególnie polecanym dla początkujących obserwatorów jest lornetka o parametrach 8x40. W tym przypadku jasność obrazu ma dobry wskaźnik 5,00, przy średnicy soczewek, która gwarantuje realtywnie niedużą wagę lornetki. Inny ważny element to szerokość pola widzenia. Tu oczywiście sprawa jest prosta – im większa szerokość pola widzenia, tym lepiej. Aby dobrze przystosować lornetkę do twarzy obserwatora, warto kupić egzemplarz zawierający gumowe obrotowe muszle oczne. Zapewniają one dobre przyleganie oczu do lornetki, a co za tym idzie ograniczenie rozpraszania poprzez blokowanie wpadającego światła w przestrzeni między naszym okiem a okularem lornetki. Teoretycznie mało istotnym elementem jest przytwierdzony na stałe do lornetki dekiel, którym zabezpiecza się obiektyw, kiedy kończymy obserwację. Ma to wbrew pozorom duże znaczenie dla komfortu pracy z lornetką. Stałe ich przytwierdzenie powoduje, że nie tracimy cennego czasu na poszukiwanie ich w kieszeniach kurtki czy w torbie.

Rozsądnie jest kupić lornetkę wodoszczelną. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia jej, kiedy złapie nas ulewny deszcz lub wpadnie nam ona do wody, zwłaszcza w czasie obserwacji ptactwa wodnego. Dobrze jest też kupić lornetkę odporną na uszkodzenia i zarysowania. Jest to szczególnie ważne dla osób dopiero odkrywających tę pasję – nie mają one bowiem jeszcze doświadczenia w obchodzeniu się z lornetką, więc jeżeli będzie ona niskiej trwałości, to szybko może pojawić się konieczność zakupu nowego sprzętu. I ostatni istotny element przy zakupie pierwszej lornetki do obserwacji ptaków – najlepiej wybrać lornetkę typu porro. Jej charakterystyczną cechą jest znaczne oddalenie od siebie obiektywów. Takie ustawienie pozwala na uzyskanie bardzo dobrego efektu 3D, co przy obserwacji ptaków ma kolosalne znaczenie.

Duże i ogromne lornetki do obserwacji ptaków

Kiedy okaże się, że obserwacja ptaków staje się naszą pasją, można zainwestować w bardziej profesjonalną dużą lornetkę. Jej standardowe parametry to 15x70 i są to duże lornetki niestatywowe. Oczywiście są cięższe, ale mają wiele zalet. Przede wszystkim przez taką lornetkę można realizować digiscoping (możliwość robienia zdjęć dzięki połączeniu lornetki z aparatem za pomocą specjalnego adaptera), a także phonescoping (ta technika polega na robieniu zdjęć przez lornetkę przy wykorzystaniu telefonu komórkowego). Wśród tego typu lornetek można znaleźć egzemplarze ważące około kilograma, bardzo dobrze wykonane i precyzyjnie oddające kolory. Używana lornetka tego rodzaju to wydatek rzędu 300–600 zł. W tej grupie szczególnie wyróżnia się model Delta Optical StarLight. Jego cechą charakterystyczną jest przede wszystkim szerokie pole widzenia oraz przejrzysty obraz.

Lornetki dla prawdziwych profesjonalistów to ogromny sprzęt o parametrach w okolicach 30x80. Kto powinien zaopatrzyć się w taki sprzęt? Na pewno astro ornitolodzy, a także osoby, które szczególnie cenią sobie znakomitą jakość obrazu i jego precyzyjną trójwymiarowość. Lornetki tego typu zapewniają jakość taką, jak lunety i są szczególnie proponowane osobom, które wolą prowadzić obserwacją obydwoma oczami. Oczywiście coś za coś – taka lornetka jest dosyć ciężka, dlatego najlepiej sprawdza się w prowadzeniu obserwacji stacjonarnych lub przy niewielkim przemieszczaniu się. Chyba że ktoś nie lubi wędrówek i przemieszcza się głównie samochodem. Przy wyborze ogromnej lornetki należy jeszcze brać pod uwagę odpowiedni fokus. Jeżeli będzie on niewystarczający, to pojawi się konieczność odsunięcia od obserwowanego ptaka, gdy podejdzie on zbyt blisko. A to może spłoszyć obiekt naszych obserwacji.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro