Lornetka dla plane spottera do 1000 zł

Lornetka dla plane spottera do 1000 zł

Natężenie ruchu lotniczego na świecie z każdym rokiem jest coraz większe. Tendencję tę możemy zaobserwować również w Polsce, gdzie funkcjonuje już kilkanaście portów lotniczych, a liczba pasażerów systematycznie rośnie. Coraz więcej jest też pasjonatów lotnictwa, dla których podziwianie statków powietrznych jest czymś ekscytującym. Aby móc komfortowo obserwować startujące i lądujące samoloty, a także te na wysokościach przelotowych, powinniśmy wyposażyć się w dobrej klasy lornetkę. Przedstawiam kilka popularnych modeli do 1000 zł.

udostępnij

Łukasz ŻochowskiŁukasz Żochowski / 23-10-2015

Delta Optical Discovery 16x50

Delta Optical Discovery 16x50 to lekka i kompaktowa lornetka o wytrzymałej konstrukcji, która przeznaczona jest dla początkujących obserwatorów. Niewielkie gabaryty sprawiają, że korzystanie z niej jest niezwykle wygodne. Jeśli jednak zależy nam na większym komforcie, to po zastosowaniu opcjonalnego adaptera lornetkę możemy zamontować na statywie. W komplecie znajdziemy pokrowiec, pasek oraz ściereczkę do czyszczenia. Model Delta Optical Discovery 16x50 kupimy na Allegro już od 218 zł.

Celestron SkyMaster 15x70

Celestron SkyMaster 15x70 to model o zdecydowanie większych gabarytach niż lornetka Delta Optical. Konstrukcja tubusów została wykonana z lekkich materiałów, dlatego nawet dłuższe obserwowanie z ręki nie powinno być uciążliwe. Dodatkowym atutem jest pokrycie soczewek warstwami przeciwodblaskowymi MC. Lornetka wyposażona jest w centralną regulację ostrości oraz funkcję dostrajania w prawym okularze. W zestawie otrzymujemy pokrowiec, pasek, adapter do statywu oraz ściereczkę do czyszczenia. Model Celestron SkyMaster 15x70 dostępny jest na Allegro od 335 zł.

Delta Optical SkyGuide 15x70

Delta Optical SkyGuide 15x70 to bardzo popularna lornetka wśród plane spotterów i miłośników obserwacji astronomicznych. Duża popularność tego modelu jest spowodowana bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Cały korpus został wykonany z metalu i pokryty gumą. Dzięki temu uzyskujemy wzorową sztywność lornetki oraz gwarancję wieloletniej eksploatacji. W komplecie otrzymujemy elegancką walizkę do przechowywania. Delta Optical SkyGuide 15x70 kupimy na Allegro od 739 zł.

Celestron SkyMaster 20x80

Celestron SkyMaster 20x80 to potężna lornetka, której waga wynosi aż 2700 g. Z racji dużego rozmiaru producent zastosował specjalne wzmocnienie korpusu. Jest to metalowa szyna między tubusami, na której znajduje się mocowanie do statywu. Po zainstalowaniu na statywie mocowanie to można dowolnie przesuwać, dzięki czemu lornetka będzie idealnie wyważona. Optykę pokryto wysokiej jakości warstwami antyodblaskowymi MC, a pryzmaty zostały wykonane z kronu barowego (BaK-4). Model ten sprawdzi się szczególnie w obserwacji samolotów lecących w dużym oddaleniu, tuż nad horyzontem.

W komplecie otrzymujemy usztywniany pokrowiec, pasek oraz ściereczkę do czyszczenia. Celestron SkyMaster 20x80 kupimy na Allegro już od 649 zł.

Bresser 20x80 Astro

Bresser 20x80 to model bardzo zbliżony do lornetki Celestron SkyMaster 20x80, który charakteryzuje się jeszcze lepszym stosunkiem jakości do ceny. Wysokiej klasy optyka, pokrycie wszystkich powierzchni warstwami antyodblaskowymi FMC oraz pryzmaty z kronu borowego (BaK-4) to niewątpliwe atuty tego modelu. Wykonanie korpusu z aluminium pozwoliło na obniżenie masy do 1960 g. W komplecie z lornetką otrzymujemy miękki futerał, pasek oraz ściereczkę do czyszczenia. Bresser 20x80 kupimy na Allegro już od 479 zł.

Wybierając lornetkę do obserwacji samolotów, musimy zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry. Pierwszym z nich jest średnica obiektywu, która w tym przypadku powinna wynosić minimum 50 mm. Drugim jest powiększenie. Należy je dobrać w zależności od tego, jak będziemy korzystać z lornetki. Jeśli nie używamy statywu, to rozsądnym wyborem będzie powiększenie 15x. Jeśli zależy nam na większym powiększeniu, musimy koniecznie kupić statyw, gdyż dłuższa obserwacja z ręki będzie bardzo uciążliwa. Nie warto inwestować w słabsze modele, ponieważ utrudni to rozpoznanie samolotu lub takich szczegółów, jak nazwa linii lotniczej.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro