Lodówki turystyczne idealne na wakacje

Lodówki turystyczne idealne na wakacje

Gdy wybieramy się latem na piknik albo na plażę, zwykle chcemy zabrać ze sobą lody lub delektować się schłodzonymi napojami. Wyruszając na biwak lub w wakacyjną podróż autem, z pewnością przydałaby się nam minilodówka. Poniżej kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, gdy planujemy zakup lodówki turystycznej.

udostępnij

Maja BiernackaMaja Biernacka / 24-07-2015

Lodówka turystyczna do 50 zł

Nawet w tej najniższej kategorii cenowej możemy znaleźć spory wybórlodówek na plażę czy do auta na wycieczkę. Oprócz toreb termicznych, które zawierają specjalną warstwę ochronną utrzymującą temperaturę, znajdziemy także małe turystyczne lodówki o pojemności od 10 do 24 l. Mają one izolację termiczną, dzięki czemu nadają się do przenoszenia w niskiej temperaturze pożywienia i napojów. Są to tzw. lodówki pasywne, czyli takie, które nie wykorzystują prądu, by spełniać swoje funkcje.

Niska temperatura wewnątrz tej małej lodówki utrzymuje się dzięki szczelnej konstrukcji produktu, wykonaniu go z odpowiednich materiałów oraz zastosowaniu wkładów chłodzących. Musimy je tylko odpowiednio wcześniej przygotować. Wystarczy włożyć wkłady na kilka godzin do zamrażarki, by mocno się schłodziły. Potem przekładamy je do lodówki turystycznej i szczelnie ją zamykamy. Produkty, które będziemy tak transportować, będą schłodzone i nie zepsują się. Jak podają producenci, lodówka taka chłodzi do ok. 12 godz.

Tego typu lodówki mają wygodne rączki do przenoszenia, automatyczne blokowanie górnej klapy, co gwarantuje szczelność i niedostawanie się ciepłego powietrza do środka. Dzięki temu mamy też pewność, że lodówka przez przypadek sama się nie otworzy. Lodówki turystyczne nie są duże, więc zmieszczą się z powodzeniem w bagażniku auta. Sprawdzą się na plaży, pikniku, biwaku, podczas grilla czy podróży autem. Są też łatwe w czyszczeniu – wystarczy je przetrzeć gąbką z płynem do mycia naczyń.

Wysokość takiej lodówki pozwala na wsadzenie do niej dwulitrowej butelki. Lodówka o pojemności 24 l waży ok. 1,75 kg. Zazwyczaj są do niej dołączone 2 wkłady chłodzące. Warto to sprawdzić przed zakupem. Jeśli uznamy, że potrzebujemy więcej wkładów chłodzących, możemy je dokupić oddzielnie. Dostępne są wkłady o pojemności 500, 650 ml i 1 l.

Lodówka na plażę od 50 do 100 zł

Jeśli zdecydujemy się wydać trochę więcej pieniędzy na lodówkę turystyczną, w tej kategorii cenowej znajdziemy produkty przede wszystkim większe – o pojemności od 25 do 35 l. Izolowane są styropianem, a ich wymiary wewnątrz to ok. 35x35x25 cm, natomiast na zewnątrz ok. 38x40x30 cm. Ważą ponad 2 kg. Zazwyczaj większe lodówki turystyczne zawierają jeden duży wkład chłodzący o pojemności 1 l.

Jeśli chcemy zwiększyć efektywność chłodzenia, powinniśmy dokupić dodatkowy wkład. Lodówka na plażę także nie wymaga dostępu do prądu, wystarczy, że wcześniej schłodzimy wkład w zamrażarce. Lodówka jest lekka i poręczna. Wykonana została ze specjalnego plastiku przeznaczonego do styczności z żywnością, dzięki czemu można ją tam bezpiecznie przechowywać. Lodówki w tej kategorii cenowej z wkładami chłodzącymi dostępne są w kolorach biało-niebieskim, biało-zielonym, żółto-szarym lub żółto-niebieskim.

Minilodówki od 100 zł do 450 zł

W cenie ok. 100 zł możemy też kupić małe lodówki turystyczne zasilane napięciem 12 V. Dołączony jest do nich przewód zasilający z wtyczką do zapalniczki samochodowej. Mają pojemność ok. 6 l i wymiary na zewnątrz 34x21x25 cm, a wewnątrz 28x16x14 cm. Chłodzą do 14 stopni poniżej temperatury otoczenia. Takie chłodziarki wyposażone są w rączki ułatwiające przenoszenie. Ważą ok. 3 kg. W środku mają jedną wyjmowaną półkę.

Kolejny model takiej turystycznej lodówki to chłodziarki samochodowe. W ich wnętrzu utrzymuje się temperatura od 8 do 14°C, nawet gdy na zewnątrz jest upalnie. Mają wewnętrzny wentylator do szybkiego chłodzenia i gumowe uszczelki, dzięki czemu cieplejsze powietrze nie dostaje się do środka.

Lodówki samochodowe znajdziemy w różnych wielkościach – o pojemności 4, 6, 16, 20 i 24 l. Zasilane są napięciem 12 V lub 230 V. Niektóre modele mają dodatkowo półkę w środku.

Warto zwrócić uwagę, o ile stopni urządzenie może schłodzić włożone produkty. Często jest to bowiem określone i wynosi maksymalnie do 18°C poniżej temperatury otoczenia. Takie turystyczne lodówki dostępne są w kolorach: białym, srebrnym, kremowym, czerwonym, zielonym, szarym i różowym.

Minilodówki powyżej 450 zł

W najdroższej kategorii cenowej znajdziemy wersje minilodówek, które mogą być używane zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania. Mają zasilanie 230 V, ale mogą też być podłączane do gniazdka zapalniczki. Mają moc 60 W. Chłodzą w zależności od ustawienia i temperatury otoczenia, w którym się znajdują. Maksymalnie jednak do 12-18°C poniżej temperatury otoczenia. Modele o pojemności 20 l ważą ok. 5,5 kg. Są wygodne w użyciu i transporcie – wyposażone zostały w składaną rączkę do przenoszenia. W zestawie znajdziemy też m.in. kabel zasilający do gniazdka elektrycznego (o długości 1,7 m) i kabel do gniazdka od zapalniczki (o długości 2 m).

Inny model w tej grupie cenowej to minilodówka z przeszklonymi drzwiczkami, tzn. witryną. Zapewnia chłodzenie do ok. 20°C poniżej temperatury otoczenia, a maksymalna temperatura grzania to 60°C. Zasilana jest na 12 V lub 230 V. Jej pojemność to ok. 20 l. Dodatkowo zawiera wyświetlacz LCD i możliwość elektronicznego regulowania temperatury wewnątrz lodówki. Ma podświetlane wnętrze, wyjmowaną półkę i wygodny uchwyt do przenoszenia. Jest cicha w działaniu i prosta w obsłudze. Waży ok. 4 kg. Przewód zasilający ma ok. 3 m. Wymiary lodówki z witryną to ok. 37x32x45 cm. Dostępne są w kolorze szarym.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro