Lodówki turystyczne idealne na wakacje

Gdy wybieramy się latem na piknik albo na plażę, zwykle chcemy zabrać ze sobą lody lub delektować się schłodzonymi napojami. Wyruszając na biwak lub w wakacyjną podróż autem, z pewnością przydałaby się nam minilodówka. Poniżej kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, gdy planujemy zakup lodówki turystycznej.

Maja Biernacka Maja Biernacka / 24-07-2015

Lodówka turystyczna do 50 zł

Nawet w tej najniższej kategorii cenowej możemy znaleźć spory wybórlodówek na plażę czy do auta na wycieczkę. Oprócz toreb termicznych, które zawierają specjalną warstwę ochronną utrzymującą temperaturę, znajdziemy także małe turystyczne lodówki o pojemności od 10 do 24 l. Mają one izolację termiczną, dzięki czemu nadają się do przenoszenia w niskiej temperaturze pożywienia i napojów. Są to tzw. lodówki pasywne, czyli takie, które nie wykorzystują prądu, by spełniać swoje funkcje.

Niska temperatura wewnątrz tej małej lodówki utrzymuje się dzięki szczelnej konstrukcji produktu, wykonaniu go z odpowiednich materiałów oraz zastosowaniu wkładów chłodzących. Musimy je tylko odpowiednio wcześniej przygotować. Wystarczy włożyć wkłady na kilka godzin do zamrażarki, by mocno się schłodziły. Potem przekładamy je do lodówki turystycznej i szczelnie ją zamykamy. Produkty, które będziemy tak transportować, będą schłodzone i nie zepsują się. Jak podają producenci, lodówka taka chłodzi do ok. 12 godz.

Tego typu lodówki mają wygodne rączki do przenoszenia, automatyczne blokowanie górnej klapy, co gwarantuje szczelność i niedostawanie się ciepłego powietrza do środka. Dzięki temu mamy też pewność, że lodówka przez przypadek sama się nie otworzy. Lodówki turystyczne nie są duże, więc zmieszczą się z powodzeniem w bagażniku auta. Sprawdzą się na plaży, pikniku, biwaku, podczas grilla czy podróży autem. Są też łatwe w czyszczeniu – wystarczy je przetrzeć gąbką z płynem do mycia naczyń.

Wysokość takiej lodówki pozwala na wsadzenie do niej dwulitrowej butelki. Lodówka o pojemności 24 l waży ok. 1,75 kg. Zazwyczaj są do niej dołączone 2 wkłady chłodzące. Warto to sprawdzić przed zakupem. Jeśli uznamy, że potrzebujemy więcej wkładów chłodzących, możemy je dokupić oddzielnie. Dostępne są wkłady o pojemności 500, 650 ml i 1 l.

Lodówka na plażę od 50 do 100 zł

Jeśli zdecydujemy się wydać trochę więcej pieniędzy na lodówkę turystyczną, w tej kategorii cenowej znajdziemy produkty przede wszystkim większe – o pojemności od 25 do 35 l. Izolowane są styropianem, a ich wymiary wewnątrz to ok. 35x35x25 cm, natomiast na zewnątrz ok. 38x40x30 cm. Ważą ponad 2 kg. Zazwyczaj większe lodówki turystyczne zawierają jeden duży wkład chłodzący o pojemności 1 l.

Jeśli chcemy zwiększyć efektywność chłodzenia, powinniśmy dokupić dodatkowy wkład. Lodówka na plażę także nie wymaga dostępu do prądu, wystarczy, że wcześniej schłodzimy wkład w zamrażarce. Lodówka jest lekka i poręczna. Wykonana została ze specjalnego plastiku przeznaczonego do styczności z żywnością, dzięki czemu można ją tam bezpiecznie przechowywać. Lodówki w tej kategorii cenowej z wkładami chłodzącymi dostępne są w kolorach biało-niebieskim, biało-zielonym, żółto-szarym lub żółto-niebieskim.

Minilodówki od 100 zł do 450 zł

W cenie ok. 100 zł możemy też kupić małe lodówki turystyczne zasilane napięciem 12 V. Dołączony jest do nich przewód zasilający z wtyczką do zapalniczki samochodowej. Mają pojemność ok. 6 l i wymiary na zewnątrz 34x21x25 cm, a wewnątrz 28x16x14 cm. Chłodzą do 14 stopni poniżej temperatury otoczenia. Takie chłodziarki wyposażone są w rączki ułatwiające przenoszenie. Ważą ok. 3 kg. W środku mają jedną wyjmowaną półkę.

Kolejny model takiej turystycznej lodówki to chłodziarki samochodowe. W ich wnętrzu utrzymuje się temperatura od 8 do 14°C, nawet gdy na zewnątrz jest upalnie. Mają wewnętrzny wentylator do szybkiego chłodzenia i gumowe uszczelki, dzięki czemu cieplejsze powietrze nie dostaje się do środka.

Lodówki samochodowe znajdziemy w różnych wielkościach – o pojemności 4, 6, 16, 20 i 24 l. Zasilane są napięciem 12 V lub 230 V. Niektóre modele mają dodatkowo półkę w środku.

Warto zwrócić uwagę, o ile stopni urządzenie może schłodzić włożone produkty. Często jest to bowiem określone i wynosi maksymalnie do 18°C poniżej temperatury otoczenia. Takie turystyczne lodówki dostępne są w kolorach: białym, srebrnym, kremowym, czerwonym, zielonym, szarym i różowym.

Minilodówki powyżej 450 zł

W najdroższej kategorii cenowej znajdziemy wersje minilodówek, które mogą być używane zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania. Mają zasilanie 230 V, ale mogą też być podłączane do gniazdka zapalniczki. Mają moc 60 W. Chłodzą w zależności od ustawienia i temperatury otoczenia, w którym się znajdują. Maksymalnie jednak do 12-18°C poniżej temperatury otoczenia. Modele o pojemności 20 l ważą ok. 5,5 kg. Są wygodne w użyciu i transporcie – wyposażone zostały w składaną rączkę do przenoszenia. W zestawie znajdziemy też m.in. kabel zasilający do gniazdka elektrycznego (o długości 1,7 m) i kabel do gniazdka od zapalniczki (o długości 2 m).

Inny model w tej grupie cenowej to minilodówka z przeszklonymi drzwiczkami, tzn. witryną. Zapewnia chłodzenie do ok. 20°C poniżej temperatury otoczenia, a maksymalna temperatura grzania to 60°C. Zasilana jest na 12 V lub 230 V. Jej pojemność to ok. 20 l. Dodatkowo zawiera wyświetlacz LCD i możliwość elektronicznego regulowania temperatury wewnątrz lodówki. Ma podświetlane wnętrze, wyjmowaną półkę i wygodny uchwyt do przenoszenia. Jest cicha w działaniu i prosta w obsłudze. Waży ok. 4 kg. Przewód zasilający ma ok. 3 m. Wymiary lodówki z witryną to ok. 37x32x45 cm. Dostępne są w kolorze szarym.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro