Lodówka do 3000 zł – jaką wybrać?
Zdaniem eksperta

Lodówka do 3000 zł – jaką wybrać?

Lodówki różnią się od siebie ceną, technologiami, pojemnością chłodziarki i zamrażarki, a także poborem prądu. Pośród wielu dostępnych modeli warto wybrać ten, który idealnie będzie pasował do naszych preferencji. Podpowiadamy, jaka lodówka do 3000 zł może być godna uwagi.

udostępnij

Daniel LaskowskiDaniel Laskowski / 02-04-2019

Lodówka do 3000 zł – czym kierować się podczas zakupu?

Wybór lodówki wcale nie jest taki oczywisty, ponieważ na rynku dostępne są modele różniące się na przykład wyglądem. Wyróżniamy lodówki jednodrzwiowe, dwudrzwiowe (czyli z zamrażarką), a także side by side (największe, polecane szczególnie dużym rodzinom).

Kupując chłodziarko-zamrażarkę, powinniśmy zwrócić uwagę na klasę energetyczną, którą oferuje konkretny model. Im będzie ona wyższa, tym zużycie prądu będzie mniejsze, a to z kolei przełoży się na dużą oszczędność zarówno w kwestii pieniężnej, jak i ekologicznej. Aby ułatwić nam sposób odczytywania informacji, wszyscy producenci stosują tę samą skalę. Najlepiej, aby lodówka oferowała klasę energetyczną A. Jeśli przy tej literze będzie „plus”, oznaczać to będzie zużycie energii mniejsze o dziesięć procent. Kolejny plus to odpowiednio kolejne 10 procent mniej i tak dalej. Lodówka do 3000 zł będzie zazwyczaj oferować klasę energetyczną A++ lub nawet A+++.

Wybierając urządzenie, musimy także dobrać je pod kątem tego, jak dużą mamy rodzinę. Im więcej osób mieszka w danym gospodarstwie domowym, tym większa pojemność chłodziarki i zamrażarki będzie potrzebna. Zwróćmy także uwagę na to, jakie technologie oferuje dany model. Na przykład system No Frost sprawia, że na ściankach nie będzie osadzać się szron, a co za tym idzie – nie będziemy musieli rozmrażać wnętrza lodówki. Urządzenie powinno być także wyposażone w szereg półek i szafek, dzięki którym będziemy mogli ulokować w niej różnej wielkości butelki czy żywność. W lodówce, która ma ścianki z powierzchnią antybakteryjną, nie będą rozmnażać się drobnoustroje, a to z kolei sprawi, że jedzenie będzie dłużej świeże.

Chłodziarko-zamrażarka Haier A3FE742CMJ

 • Rodzaj: z zamrażalnikiem dolnym
 • Klasa energetyczna: A++
 • Pojemność całkowita: 436 l
 • Rozmiar: 190 x 67,6 x 70 cm (wys. x gł. x szer.)
 • Poziom hałasu: 38 dB

Haier A3FE742CMJ to bardzo duże urządzenie, w którym pojemność chłodziarki wynosi 307 litrów, a zamrażarki 129. Za sprawą klasy energetycznej A++ lodówka zużywa rocznie 313 kWh. Wewnątrz znajdziemy oświetlenie LED (a więc energooszczędne). Atutem tego modelu jest system sterowania elektronicznego. Lodówka ma funkcję No Frost. Dzięki temu w jej wnętrzu nie powstaje lód, a urządzenie rozmraża się automatycznie, bez naszej ingerencji.

Atutem lodówki jest także alarm otwartych drzwi oraz informacja o zbyt wysokiej temperaturze. Żywność możemy przechowywać na trzech półkach i w dwóch dużych szufladach. Na drzwiach umieszczono trzy balkoniki. W zamrażarce znajdują się dwie szuflady. Model ten ma tak zwany tryb wakacyjny. Dzięki temu możemy oszczędzić energię, kiedy wyjeżdżamy na dłużej.

Chłodziarko-zamrażarka LG GBF548NSDZB

 • Rodzaj: z zamrażalnikiem dolnym
 • Klasa energetyczna: A++
 • Pojemność całkowita: 440 l
 • Rozmiar: 185 x 74 x 70,5 cm (wys. x gł. x szer.)
 • Poziom hałasu: 41 dB

LG GBF548NSDZB to dwudrzwiowa chłodziarko-zamrażarka, której pojemność docenią przede wszystkim duże rodziny. Model ten wyposażony jest w funkcję No Frost, która sprawia, że poziom wilgotności wewnątrz lodówki jest dużo mniejszy. To przekłada się na brak lodu na ściankach. Model ten zużywa niewiele energii, bo 292 kWh rocznie. Jest to także bardzo cicha lodówka, ponieważ poziom hałasu wynosi około 41 dB. Chłodziarko-zamrażarka ma alarm, który aktywuje się, gdy zostawimy otwarte drzwi. Chłodziarka wyposażona jest w oświetlenie LED, które zużywa o wiele mniej prądu od tradycyjnych żarówek.

Co ciekawe, ten model wyposażony jest w dystrybutor wody. Dzięki czemu nie musimy otwierać lodówki, by otrzymać kostki lodu lub móc napić się zimnej wody. Lodówka ma trzy półki, na których możemy przechowywać żywność, a także dwie szuflady. Na drzwiach chłodziarki znajdziemy cztery balkoniki, z czego jeden jest dużo wyższy. Na nim możemy umiejscowić np. butelki. Model ten wyposażony jest w elektroniczne sterowanie temperaturą panującą we wnętrzu. Dzięki temu możemy być pewni, że w lodówce nie będzie ani za zimno, ani za ciepło. Atutem tej lodówki jest także to, że wyposażona jest w obustronne drzwi. To oznacza, że w przypadku ewentualnego przemeblowania będziemy mogli zmienić ich ustawienie.

Chłodziarko-zamrażarka Sharp SJ-BA31IEBG2-EU

 • Rodzaj: z zamrażalnikiem dolnym
 • Klasa energetyczna: A++
 • Pojemność całkowita: 324 l
 • Rozmiar: 186 x 65 x 59,5 cm (wys. x gł. x szer.)
 • Poziom hałasu: 42 dB

Chłodziarko-zamrażarka firmy Sharp wyposażona jest w system No Frost, który nie tylko sprawia, że nie gromadzi się wewnątrz lodówki szron, lecz także zapachy z jednej komory nie przenoszą się do drugiej. Z kolei system Gentle Air Flow sprawia, że powietrze jest rozprowadzane na całej objętości chłodziarki. Dzięki temu nasza żywność, którą przechowujemy wewnątrz lodówki, nie będzie wysychała zbyt szybko, ponieważ nie będzie bezpośrednio na nią działać zimne powietrze.

Model ten wyposażony jest także w alarm otwartych drzwi i tryb wakacyjny, który sprawi, że w chłodziarce będzie ustawiona jednolita temperatura. Część chłodząca wyposażona jest w oświetlenie LED, które jest znacznie bardziej energooszczędne od tradycyjnych żarówek. Roczne zużycie energii w przypadku Sharp SJ-BA31IEBG2-EU wynosi 263 kWh. Lodówka ta ma obustronne drzwi. Możemy więc z łatwością zmienić ustawienie na przykład z prawego na lewe i odwrotnie. W zamrażarce do naszej dyspozycji znajdziemy trzy półki (pojemność użytkowa wynosi 94 litry), natomiast w chłodziarce umieszczono dwa balkoniki i trzy półki (łączna pojemność użytkowa wynosi 230 litrów).

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro