Łódka wędkarska – jak wybrać?

Przy zakupie sprzętu kierujemy się przede wszystkim własnymi potrzebami oraz komfortem użytkowania. Liczy się też funkcjonalność oraz wygoda. Przy wyborze łódki, która będzie nam służyć podczas wędkowania, należy kierować się wymienionymi wcześniej czynnikami, ale trzeba również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Dlatego dobrze jest zastanowić się nad wszelkimi niuansami. Jeśli właściwie wszystko przemyślimy, wtedy podejmiemy właściwą decyzję.

Jarosław Cieśla Jarosław Cieśla / 19-05-2015

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Przy wyborze łódki powinniśmy kierować się tym, czy podczas wykonywania różnego rodzaju czynności będzie ona stabilnie utrzymywała się na wodzie. Przecież wędkowanie to nie tylko cierpliwe i spokojne siedzenie w jednym miejscu w oczekiwaniu na branie. Nieraz trzeba sięgnąć po zanętę, a następnie rzucić ją do wody. Będziemy też niejednokrotnie wykonywać wymachy wędką i rzuty spławikiem oraz zacinanie ryby, kiedy zacznie brać.

Nie może być ryzyka, że łódka nagle się przechyli, a my będziemy dramatycznie ratować się przed niechcianą kąpielą. Czasem na ryby wybieramy się ze znajomymi wędkarzami. Łódź więc musi być na tyle duża, aby pomieścić wszystkich i zapewnić swobodę ruchów. Należy też znaleźć miejsce na oparcie wędek na burcie, by – jeśli zacznie się branie – mieć możliwość sięgnięcia po nie bez przeszkadzania sobie nawzajem.

Rodzaje łódek

Marka Polport proponuje łodzie o długości ponad trzech metrów. Są one wykonane w technologii dwuwarstwowej. Nie tylko nadają się na połowy ryb, ale także w celach rekreacyjnych i wycieczkowych po akwenach wodnych. W obszernych dwóch schowkach można pomieścić potrzebny sprzęt wędkarski. Okucia stalowe są nierdzewne. Ławeczka pośrodku umożliwia wygodne siedzenie. W komplecie są wiosła z dulkami do natychmiastowego zamontowania i użytku. Ceny modeli marki Polport kształtują się od 1900 do 2600 złotych.

Przeważnie wędkowanie odbywa się w samotności. Najpotrzebniejsze sprzęty, takie jak podbierak, nóż składany, pudełko z zapasowymi spławikami i haczykami lub przynętami, można położyć w miejscu, które nam najbardziej odpowiada. Nikt nam nie przeszkadza i nie trzeba szukać potrzebnych rzeczy, gdyż są zawsze pod ręką. Na takie samotne połowy wystarczy łódź turystyczna o długości do 280 centymetrów. Jej ceny kształtują się od 1590 do 2090 złotych.

Czasami zależy nam na tym, aby szybko się przemieszczać po jeziorze. Na takie błyskawiczne wypady wędkarskie idealne są łódki z możliwością zamontowania silnika motorowego. Należy jednak uważać, aby nie wpływać w gęste szuwary i trzciny. Śruba może się w nie zaplątać i utkniemy w jednym miejscu na długi czas.

Przy wyborze odpowiedniej łódki do wędkowania warto zwrócić uwagę na te wykonane z drewna. Są one dość długie i potrafią pomieścić naraz nawet do czterech osób. Ich atutem jest to, że są ciche, gdyż drewno bardzo dobrze tłumi hałas. Kiedy wędkarz przechodzi po niej, to wszelkie dźwięki nie są tak bardzo słyszalne. Oczywiście, należy pamiętać o tym, by łódkę odpowiednio konserwować, zwłaszcza w okresie zimowym. Koszt jej zakupu wynosi 1200 złotych.

Firma Norton jest znanym producentem łodzi dla miłośników wędkowania. Ich cechą wspólną jest posiadanie powietrznych komór wypornościowych. Dzięki tej technologii łódki są praktycznie niezatapialne. Ich ceny – w zależności od długości i wyposażenia – kształtują się od 1350 do 3990 złotych.

Rozsądny wybór

Nie należy również zapominać o tym, w jaki sposób zawieziemy naszą łódkę nad wodę. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni wózek, który będzie dostosowany do gabarytów łodzi. Najlepsze są modele składane, które bez problemów będzie można zapakować do bagażnika samochodu. Ceny takich wózków slipowych kształtują się od 439 do 790 złotych.

Przy wyborze łódki trzeba zwrócić uwagę na jej stabilność. Najlepiej, jeśli pokład jest prosty. Podczas łowienia na stojąco będziemy pewnie utrzymywać się na nogach i chybotliwość łódki nie będzie problemem. Jeśli postawimy jakieś potrzebne pudełeczka z różnorakim sprzętem w środku, to nie będzie obawy, że akcesoria będą nam się przesuwać po pokładzie.

Należy dobrze zastanowić się, jakiej łódki potrzebujemy. Ma być przede wszystkim wygodnie i stabilnie, a co za tym idzie – bezpiecznie. Po dokonaniu właściwego wyboru, będziemy mogli spędzać wiele godzin na rozwijaniu swojej pasji i przebywaniu w otoczeniu pięknej przyrody.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro