Letnie skarpetki dla turysty górskiego – wełniane czy z włókien technicznych?

Letnie skarpetki dla turysty górskiego – wełniane czy z włókien technicznych?

Sezon górskich wędrówek za pasem. Niektórych do spakowania plecaka nie trzeba zachęcać: wystarczy szybka kontrola pogody na południu kraju, przegląd ekwipunku i kilka dni wolnego.

udostępnij

Izabela KieśIzabela Kieś / 20-05-2017

Gdy kompletujemy sprzęt na górskie wyprawy, zazwyczaj doskonale pamiętamy o wygodnych butach, kurtce przeciwdeszczowej, lekkim plecaku, spodniach trekkingowych i praktycznej koszulce, często natomiast zapominamy o odpowiednich skarpetkach. Zwykle wyciąga się z szuflady te, które są pod ręką. Tymczasem doświadczeni turyści wiedzą, że buty trekkingowe właściwie spełniają swoją funkcję dopiero w połączeniu z wysokiej jakości skarpetami. Dlatego nie bagatelizujmy tego niedużego, a bardzo istotnego elementu garderoby górskiego wędrowca.

Dlaczego skarpetki do trampek nie są skarpetami trekkingowymi?

Górski turysta dobrze wie, jak niestabilna jest pogoda w górach. Rześki poranek, słoneczne południe i burzowy wieczór nie są zaskoczeniem. Dlatego producenci odzieży trekkingowej doskonale zdają sobie sprawę, że podczas całodziennej wędrówki nie będzie możliwa zmiana garderoby poza szybkim włożeniem lub zdjęciem bluzy bądź kurtki. Odzież jest coraz lepiej dostosowana do zmiennej temperatury i wilgotności. A co z elementem garderoby, którego nie widać podczas wędrówki, a ma istotny wpływ na komfort wspinaczki lub trekkingu? Otóż skarpety do turystyki górskiej są wykonane ze specjalnych tkanin. Muszą sprawdzić się zarówno podczas wysokiej temperatury, jak i w czasie nagłego ochłodzenia. Stopy nie mogą marznąć ani się przegrzewać. Wielu osobom wydaje się, że noszone na co dzień skarpety sprawdzą się niemal tak dobrze, jak te przeznaczone na górskie wyprawy.

Wełna z merynosa

Wyprawa w góry w zwykłych skarpetkach najczęściej kończy się otarciami stóp. Nie są przystosowane do długotrwałej i bardzo intensywnej pracy. Ale skarpety z wełny z Merynosa to już inna historia. Merynosy to rasa owiec z Nowej Zelandii. Panują tam duże wahania temperatur, jednak w toku ewolucji zwierzęta przystosowały się do tych zmian, a ich runo doskonale chroni je przed skrajnymi temperaturami. Włókna runa merynosów są kilkakrotnie cieńsze niż włos człowieka, a im cieńsze włókno i gęstsze runo, tym lepsza izolacja termiczna. Skarpety z wełny merynosa nie są tanie. Para kosztuje od 30 do nawet 90 zł. Jednak poza wysokiej jakości wełną w tej cenie otrzymujemy wzmocnienie na piętach, które zapobiega ocieraniu o buty, płaski szew przy palcach, ściągacz na podbiciu uniemożliwia zsuwanie się i przekręcanie skarpet. Paleta kolorów jest bardzo szeroka. Od bezpiecznych odcieni czerni do modeli wielokolorowych.

Ucz się od najlepszych

Doświadczenie turyści górscy najczęściej jednak skłaniają się ku skarpetom z włókna technicznego. Dużą popularnością cieszą się skarpety marki Salewa. Są wykonane m.in. z syntetycznej przędzy ThermoCool™, która ma właściwości ogrzewające i chłodzące. Jak to działa? Gdy aktywność ruchowa jest mała i ciało wydziela niewiele wilgoci, włókna gromadzą ciepło i zatrzymują je przy skórze. Gdy ciało jest w ruchu, a organizm zaczyna wydzielać więcej potu, włókna odprowadzają wilgoć na zewnątrz, obniżając temperaturę. NanoGlide® natomiast minimalizuje tarcie między skarpetami a skórą, dzięki czemu ryzyko podrażnień jest niewielkie. Tego typu skarpety kosztują około 60 zł. Sprawdzoną propozycją są także skarpety trekkingowe z jonami srebra. Chronią przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi, a także zapobiegają przykremu zapachowi.

Jakie skarpety warto zabrać w góry? Na forach turystycznych przeważają opinie, że skarpety z wełny merynosa, choć są przede wszystkim ciepłe i bardzo komfortowe, to jednak mieszanki włókien technicznych lepiej sprawdzają się w górskich warunkach pogodowych. Wełniane można odłożyć na mniej wymagającą trasę.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro