Lektury szkolne z zagranicy, które warto podsunąć dziecku

Czy twoje dziecko jest małym molem książkowym? A może wręcz przeciwnie – całe dnie spędza przed telewizorem, a ty chciałbyś wzbudzić w nim nawyk czytania? Oto kilka propozycji zagranicznych książek dla dzieci, które możesz podsunąć swojemu szkrabowi.

udostępnij

Joanna WeremijewiczJoanna Weremijewicz / 26-08-2016

Brytyjskie klasyki

Na Wyspach literatura dziecięca ma się świetnie od wielu lat. Wielu brytyjskich pisarzy wsławiło się książkami dla dzieci. Kipling, Burnett, Lewis, Rowling – to tylko kilka nazwisk gigantów literatury dziecięcej. Jednym z nich był także Dickens, wyjątkowo płodny pisarz, który na polu literatury dziecięcej zapisał się utworem „Oliver Twist”. Książka opowiada o losach małego chłopca – Olivera, który jako sierota zostaje umieszczony w sierocińcu. Przygody Olivera w wiktoriańskiej Anglii na pewno zrobią wrażenie zarówno na dzieciach, jak i dorosłych czytelnikach. Dickens nie stroni od opisów przemocy i okrucieństwa, portretując trudne życie angielskich sierot na początku panowania królowej Wiktorii.

Drugim brytyjskim autorem, którego książki możesz podsunąć dziecku, jest Roald Dahl. Ekscentryczny pisarz o norweskich korzeniach zasłynął powieściami dla dzieci. Napisał takie klasyki jak: „Charlie i fabryka czekolady”, „Wiedźmy” czy „Matylda”. Dziecięcy bohaterowie książek Dahla to istoty wyjątkowo inteligentne i sprytne, które pokonują wszystkie przeszkody na swojej drodze. Dziecko w twórczości Dahla zawsze tryumfuje nad osobami, które wyrządziły mu wcześniej krzywdę. Wiele powieści Dahla doczekało się także filmowych ekranizacji.

Przeczytaj pełną recenzję książki Roalda Dahla „Matylda”.

Francuskie i belgijskie książki ilustrowane

We Francji jednym z najsłynniejszych autorów książek dla dzieci z pewnością był René Goscinny. Urodzony w rodzinie emigrantów z Polski, Goscinny początkowo chciał zostać rysownikiem. Niestety nie udało mu się zdobyć pracy w studiu Walta Disneya, w związku z czym poświęcił się pisaniu scenariuszy komiksów. To właśnie komiksy o Astrixie przyniosły mu sławę. Fantastyczne przygody niskiego Gala zdobyły serca czytelników nie tylko we Francji. Goscinny napisał także serię książek „Mikołajek” przeznaczoną dla najmłodszych. Tytułowy Mikołajek to kilkuletni chłopiec, który mieszka we Francji ze swoimi rodzicami. Historyjki Mikołajka dotyczą zazwyczaj tego, co wydarzyło się w domu i w szkole. Humorystyczne opowiadania i charakterystyczne rysunki Sempégo to świetna propozycja lektury na wakacje dla najmłodszych czytelników.

Przeczytaj pełną recenzje książki Rene Goscinny'ego „Mikołajek”.

Od wielu lat w Polsce ukazuje się także belgijska seria „Martynka”, która stała się bestsellerem na całym świecie. Bohaterką serii jest dziewczynka, która tak jak Mikołajek przeżywa różne przygody: urządza wielkie sprzątanie, spędza dzień w wesołym miasteczku, bierze udział w święcie kwiatów, uczy się baletu. Każda z książek poświęcona jest innym zdarzeniom. „Martynkę” zdecydowanie wyróżniają piękne, baśniowe ilustracje autorstwa Marcela Marlier. Autorem, pełnych ciepła opowiadań był Gilbert Delahaye.

Niesamowite niemieckie historie

Nasi zachodni sąsiedzi również mogą poszczycić się świetnymi autorami książek dla dzieci. Jednym z nich na pewno był Michael Ende, którego powieść „Momo” jest zaliczana do klasyków literatury dziecięcej. „Momo” to „osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas”. Głównym tematem książki jest właśnie czas – jego pojęcie i sposób pojmowania go przez dzisiejsze społeczeństwo. „Momo” to książka z jednej strony przygodowa, a z drugiej filozoficzna. Każde dziecko (a nawet dorosły!) powinno ją przeczytać.

Niemcy są także dumni z twórczości pisarki Cornelii Funke, która jest nazywana „niemiecką Rowling”. Światową sławę przyniosła jej powieść z 2002 roku pt. „Król Złodziei”. Akcja książki rozgrywa się w Wenecji, dokąd uciekają dwaj bracia – Bo i Prosper. Skąd pomysł na ucieczkę? Po śmierci matki opieka nad chłopcami przypadła ich ciotce Ester, które chce ich rozdzielić, odsyłając starszego z chłopców (Prospera) do szkoły z internatem. Bracia wybierają Wenecję, ponieważ o tym pięknym mieście opowiadała im kiedyś mama. W mieście na wodzie czekają na nich liczne przygody.

To tylko kilka pozycji, które powinny przypaść do gustu dzieciom w Polsce. Dodatkowym walorem wymienionych książek jest fakt, że mogą się przyczynić do poznania innych zwyczajów, kultury i realiów życia. Takie ciekawostki z pewnością spodobają się maluchom.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro