Legginsy bambusowe czy bawełniane?

Legginsy bambusowe czy bawełniane?

Włókno bambusowe zrobiło w ostatnich latach wielką karierę. Producenci zachwalają je jako antyalergiczne, antystatyczne, antybakteryjne, niezwykle chłonne i trwałe, a do tego ekologiczne. Tym samym stało się groźnym rywalem tradycyjnej bawełny. Wybór tkaniny jest szczególnie ważny w przypadku kupna legginsów, które ściśle przylegają do ciała i są często używane jako strój sportowy. Przyjrzyjmy się zatem, jakie legginsy warto kupić.

udostępnij

Nie dla każdego, ale…

Gwiazdą, która rozpropagowała noszenie legginsów, była m.in. Madonna. Lata 80. to tryumf sportowej sylwetki, kult ciała, moda na aktywność i sprawność fizyczną, którą sportowe stroje miały podkreślać. Madonna i ówczesna Ameryka nosiły przede wszystkim legginsy ze streczu, potem pojawiły się legginsy bawełniane, elastyczne, a ostatnio również bambusowe.

Legginsy są strojem bardzo wygodnym, idealnym zwłaszcza do uprawiania sportów. Obcisłe spodnie zakładamy też na co dzień, nie tylko na zajęcia z fitnessu. Warto jednak pamiętać, że nie jest to strój dla każdej kobiety, bo podkreśla niedoskonałości sylwetki: brzuszek, nadmiar tłuszczyku na biodrach czy niezbyt zgrabne nogi. Legginsy najlepiej prezentują się na szczupłych, wysokich kobietach, ale przy odpowiedniej stylizacji mogą też dobrze wyglądać na sylwetce dalekiej od ideału.

Sportowe i ciążowe

Legginsy są produkowane w różnych odmianach. Legginsy sportowesą przeznaczone głównie do uprawiania sportu. Modelują sylwetkę, spłaszczając brzuch i podnosząc pośladki (efekt push-up), a przez odpowiedni krój także wyszczuplają. Muszą oddychać, dlatego są produkowane z tkanin naturalnych, przepuszczających powietrze, np. z bawełny z dodatkiem elastanu.

Kobiety oczekujące dziecka chętnie zakładają legginsy ciążowe ze specjalnym, bezuciskowym panelem ciążowym, doskonałe do noszenia pod tunikami. Zimą zakładamy legginsy ocieplane, uszyte np. z polaru lub bawełny, ocieplane syntetycznym futerkiem. Niektóre legginsy imitują dżinsy, są wygodne, a przy tym niedrogie. Szyte są z tkaniny z dużą domieszką elastanu, aby opinały biodra i modelowały sylwetkę.

Bawełna czy bambus?

Obie tkaniny mają swoich zwolenników. Bambus to krzyk mody ostatnich lat, reklamowany jako mający same zalety. Roślina rośnie szybko, do jej uprawy nie trzeba stosować żadnych pestycydów, ponieważ sama zawiera środki bakteriobójcze. Uprawy bambusu są zatem ekologiczne i bardzo ekonomiczne.

Tkanina wytworzona z bambusowego włókna jest niezwykle chłonna, dlatego szyje się z niej ręczniki i odzież sportową. Ma właściwości antystatyczne, antygrzybiczne i antybakteryjne – tak twierdzą producenci, choć można się spotkać z opiniami, że nie jest to w pełni zgodne z prawdą. Antygrzybiczne i antybakteryjne właściwości ma bowiem faktycznie sam bambus, ale niekoniecznie wytworzone z niego włókno, które tak naprawdę jest włóknem celulozowym, jak np. wiskoza. Natomiast właściwości antybakteryjne mają produkty uszyte z włókna bambusowego wzbogaconego dodatkiem nanocząsteczek srebra. Z takiej tkaniny szyje się ubiory sportowe albo przeznaczone na dalekie turystyczne wyprawy – nie trzeba ich wtedy codziennie zmieniać. Legginsy uszyte z tkaniny bambusowej są miękkie w dotyku, gładkie, dobrze przepuszczają powietrze. Układają się równie dobrze jak bawełna.

Stara, poczciwa bawełna jest równieżmateriałem o wysokiej chłonności, antystatycznym i antyalergicznym. Jedynym jej minusem jest duża rozciągliwość i podatność na gniecenie. Dlatego bawełnę zazwyczaj łączy się z elastanem, aby zwiększyć jej elastyczność. Już kilka procent elastanu w składzie sprawia, że bawełniane legginsy dobrze przylegają do nóg, nie marszczą się i nie obsuwają, co miałoby miejsce, gdyby były wykonane z samej bawełny. Bawełna nie uczula, jest miła w dotyku i przepuszczalna. Gatunków bawełny na rynku jest bardzo wiele, zazwyczaj jakość włókna znajduje odbicie w cenie, dlatego nie warto zbytnio oszczędzać przy zakupie.

Gwarantowanym sposobem sprawdzenia, czy lepsze dla nas będą legginsy z bawełny czy bambusu, jest po prostu ich wypróbowanie. Kosztują z reguły 30-50 zł, więc można zaryzykować. Bo trudno jednoznacznie stwierdzić, które są lepsze. Jeśli jesteś fanką ekologii, to „przemówi” do ciebie bambus. Choć dziś produkuje się również bawełnę ekologiczną, ale produkty z niej uszyte nie są powszechnie dostępne, za to dosyć drogie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro