Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Łazienkowe trendy 2020

Co będzie modne w urządzaniu łazienki w 2020 roku? Zdecydowanie spodobają się nam wyszukane rozwiązania i ciemne kolory. Postawimy na wygodę, zdrowie i ekologię. Jakie trendy będą więc obowiązywać w nadchodzących 12 miesiącach?

Anna Oporska
Anna Oporska 11-02-2020

Czas czytania: 6 min

FacebookTwitter

Łazienkowe trendy 2020

W urządzaniu łazienek w 2020 r. nie będzie rewolucji, a raczej ewolucja w kierunku przestrzeni bardziej wyszukanych i stylowych. Od pewnego czasu w projektowaniu łazienkowych przestrzeni odchodzi się od mocnego akcentowania funkcjonalności tego pomieszczenia. Choć wciąż ma być praktycznie, to jednak w sposób mniej ostentacyjny. Stąd porównania łazienek do salonów i myślenie o nich w kategoriach bardziej dekoracyjnych. Niesie to wiele konsekwencji, np. zmianę designu kabin prysznicowych czy misek sedesowych, inny dobór materiałów, kolorów, mebli i dodatków.

Nie tylko płytki na ścianach

Jednym z głównych trendów łazienkowych w 2020 r. będzie ograniczenie liczby płytek w łazienkach. Jeszcze do niedawna pokrywaliśmy nimi szczelnie całe ściany i podłogi. Taki zabieg determinował „łazienkowy” wyraz tego pomieszczenia. Dlatego już od jakiegoś czasu umieszczamy je jedynie w strategicznych miejscach – wokół wanny, prysznica czy umywalki. Dzięki temu można uzyskać aranżację bardziej elegancką i o nowoczesnym wyrazie. Do tego chętniej będziemy sięgać po dekoracyjne mozaiki oraz – niejako w opozycji do tego trendu – wielkoformatowe gresy. Można dzięki nim uzyskać jednolite powierzchnie, które nie dość, że wyglądają stylowo, to są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Szczególnym powodzeniem cieszą się gresy imitujące marmur, które są na fali już od kilku sezonów.

W 2020 roku chętniej będziemy sięgać także po inne okładziny ścienne do łazienek, np. tapety, beton architektoniczny, a nawet drewno. Nie będziemy też stronić od malowania ścian farbami. Przeznaczone do łazienek są odporne na wilgoć i ścieranie. Co ważne, można je kupić w każdym możliwym odcieniu. Drewno w łazienkach zagości w postaci płytek drewnopodobnych. Nie nastręczają one tylu trudności w utrzymaniu i pielęgnacji co naturalny surowiec, a przy tym są znacznie tańsze.

Prysznic w centrum uwagi

Ważnym łazienkowym trendem na nadchodzący rok, a nawet lata jest zmiana designu pryszniców. Już od dłuższego czasu obserwujemy odejście od typowych kabin z rozsuwanymi drzwiami, które mocno określają wygląd łazienki. Bo choć nie zajmują dużo miejsca na podłodze, to przez wysokie brodziki i całkowitą zabudowę prezentują się ciężko i masywnie. Nie chcemy już tego dłużej w naszych łazienkach. Prysznic ma być niemal niewidoczny. Stąd coraz bardziej będą się upowszechniać kabiny typu walk-in, brodziki podpłytkowe oraz podtynkowe baterie prysznicowe. Wszystkie te elementy sprawiają, że prysznic jest dyskretny bez straty dla jego funkcjonalności. Teraz strefę prysznica mają wyznaczać jedynie płytki oraz tafla szkła najlepiej z czarnymi okuciami lub w czarnej ramie. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych, jak i loftowych łazienkach. Czarne wykończenia kabin prysznicowych wpisują się zresztą w szerszy trend na czerń w tym pomieszczeniu.

Modne kolory do łazienki

Po długiej dyktaturze białych i jasnych łazienek w 2020 r. będziemy śmiało eksplorować nowe kolorystyczne rewiry. Jeszcze chętniej wprowadzimy akcenty czerni głównie w postaci baterii umywalkowych i wannowych, wykończenia kabin prysznicowych i parawanów nawannowych, ale też oświetlenia, uchwytów meblowych, klamek. Kolor czarny może być też obecny na większych powierzchniach, takich jak fragmenty ścian, meble łazienkowe czy też miski sedesowe. Czarne toalety na stałe wchodzą do ofert producentów, podobnie jak wanny i inne elementy łazienkowego wyposażenia. Ciemne kolory będą bardziej obecne w nowo projektowanych łazienkach, z granatem na czele. W końcu na kolor roku 2020 Instytut Pantone wybrał Classic Blue, czyli ciemny odcień niebieskiego. Nie może go więc zabraknąć w 2020 r.

Czysto, nowocześnie, naturalnie

Mówiąc o łazienkowych trendach na rok 2020, nie można nie wspomnieć o kwestiach związanych ze zdrowiem, technologiami i ekologią, które coraz bardziej się zazębiają. Nieustannie staramy się, aby łazienki były zdrowe i przyjazne dla użytkowników, a przy tym również dla środowiska. Żeby to osiągnąć, sięgamy po nowe technologie. Będziemy wprowadzać do łazienek rozwiązania oszczędzające wodę, np. w postaci odpowiednich baterii z czujnikami i możliwością programowania idealnego strumienia, ale też pralek o niskim zużyciu mediów. Zresztą pralki i suszarki automatyczne stają się wciąż inteligentniejsze – można nimi zdalnie sterować, są w stanie rozpoznać tkaninę i dobrać do niej optymalne parametry. Producenci starają się natomiast wyeliminować detergenty z procesu prania, co byłoby korzystne zarówno dla środowiska, jak i ubrań.

Z kolei dla lepszego zachowania higieny w łazienkach chętniej będziemy sięgać po bezdotykowe baterie oraz dozowniki na mydło. Bez konieczności fizycznego kontaktu z nimi ograniczymy ilość bakterii w tych newralgicznych miejscach. Z tych samych względów będziemy chętniej wprowadzać do łazienek toalety z automatycznym systemem spłukiwania, a także deski sedesowe z funkcją bidetu.

Choć rok 2020 przyniesie sporo nowości w aranżacjach łazienek, to jednocześnie wiele rzeczy pozostanie niezmiennych, np. moda na wanny wolno stojące. Ich popularność w ostatnich latach systematycznie wzrasta i nic nie zapowiada odwrócenia tego trendu.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro