Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Łazienka na poddaszu – jak ją urządzić?

Łazienka na poddaszu, choć bywa trudna do realizacji, za sprawą odpowiedniej aranżacji jest w stanie stworzyć niepowtarzalny klimat. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, projektując właśnie w tym miejscu swoją łazienkę, i jak należy ją urządzić, aby była wygodna, w pełni funkcjonalna, a także jednocześnie tworzyła przestrzeń dla relaksu.

Karina Mączyńska
Karina Mączyńska 20-07-2015

Czas czytania: 4 min

zamknij

Łazienka na poddaszu – jak ją urządzić?

Aranżacja łazienki na poddaszu nie należy do łatwych zadań, a to wszystko z uwagi na skosy ze ścian, które komplikują projekt tego wnętrza. Nie tylko problematyczny jest tutaj montaż okien, ale również rozmieszczenie armatury łazienkowej w taki sposób, aby móc z niej w pełni swobodnie korzystać. Niestety niestandardowe wysokości mogą utrudniać funkcjonalne rozplanowanie przestrzeni oraz swobodne jej używanie. Poniżej wskazówki, które pomogą nam szybko i sprawnie uporać się z tym zadaniem.

Krok pierwszy – dobór i montaż okien

Projektując łazienkę na poddaszu, musimy wziąć pod uwagę montaż okien. Jak wiadomo, nie są one standardowego rozmiaru z uwagi na małą powierzchnię. Jeśli zależy nam na tym, aby w pełni wykorzystać atuty okna, najlepiej będzie, jeśli zamontujemy je na wysokości umożliwiającej nam swobodne wyglądanie na zewnątrz. W tym przypadku idealny będzie model obrotowy z systemem zamykania od góry. Z kolei jeśli okno ma być zamontowane na wysokości przekraczającej 120 cm, wtedy lepiej zdecydować się na model z dolnym systemem otwierania.

Pamiętajmy jednak, że sam montaż nie gwarantuje nam sukcesu. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto zastanowić się nad materiałem, z jakiego będą wykonane ramy okna. Konieczne jest, aby były odporne na wilgoć, dlatego sprawdzą się tutaj okna plastikowe oraz drewniane, pokryte warstwą poliuretanu.

Krok drugi – wanna czy prysznic?

Podczas urządzania łazienki na poddaszu bardzo ważny jest również właściwy dobór armatury sanitarnej. To właśnie jej rozmiar i kształt mają tutaj znaczący wpływ na wystrój wnętrza. Nieodpowiednio dopasowana wanna czy kabina prysznicowa mogą nie tylko zmniejszyć przestrzeń, ale także sprawić, że korzystanie z łazienki stanie się trudne i niekomfortowe w trakcie użytkowania. Dlatego też najlepszym pomysłem okaże się zamontowanie narożnych kabin prysznicowych z uwagi na ich rozmiar i lepszą funkcjonalność w porównaniu do wanny. Warto wziąć pod uwagę także sposób otwierania drzwi. Ciekawym rozwiązaniem okaże się model z drzwiami przesuwnymi, który ułatwi nam swobodne otwieranie. Równie istotny jest wybór brodzika. Na rynku dostępnych jest wiele kształtów, które możemy dopasować do własnych potrzeb, ale najmniejszą powierzchnię zajmuje brodzik narożny i to właśnie ten model warto wziąć pod uwagę.

Krok trzeci – umywalka i sedes

Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego rodzaju umywalki oraz sedesu. Tak jak w przypadku armatury opisanej wyżej, tak i tutaj dużą rolę odgrywa rozmiar. Musimy pamiętać, że jeżeli chcemy maksymalnie wykorzystać powierzchnię naszej łazienki znajdującej się na poddaszu, powinniśmy w miarę funkcjonalnie rozmieścić wszystkie elementy aranżacji. Dlatego też ciekawym rozwiązaniem dla sedesu okaże się umieszczenie go w tak zwanej przestrzeni nieużytkowej, czyli znajdującej się przy krótkiej ścianie kolankowej. Umywalkę z kolei warto umieścić na prostej, długiej ścianie.

Aranżacja łazienki na poddaszu może okazać się problematyczna ze względu na obniżony sufit i skosy, lecz jeśli dostosujemy się do powyższych rad, z łatwością uzyskamy efekt, o jakim marzymy. Ponadto pamiętajmy, że w tej okrojonej przestrzeni warto wykorzystać każdy centymetr, wraz z niewymiarowymi miejscami, na różnego rodzaju przydatne schowki.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro