Ławeczka skośna do brzuszków – czy powinna być prostą czy wygiętą?

Ławeczka skośna do brzuszków – czy powinna być prostą czy wygiętą?

Oferta sprzętu do domowej siłowni powiększa się, a jej zróżnicowanie nie opiera się tylko na cenie i jakości wykonania, ale również funkcjonalności.

udostępnij

Ewa MościckaEwa Mościcka / 29-05-2017

Ćwiczenia mięśni brzucha to obowiązkowy element treningu wzmacniającego. Korzystanie z ławki skośnej pozwala na bardziej efektywną pracę mięśni, od których kondycji i wytrzymałości zależy nie tylko wygląd sylwetki, ale także zabezpieczenie kręgosłupa lędźwiowego i nieprzeciążanie go.

Na co zwrócić uwagę

Jeśli wolimy ćwiczyć w domu i chcielibyśmy skorzystać z możliwości, jakie daje ławka skośna, przy zakupie warto zwrócić uwagę na:

 • uchwyty antypoślizgowe,
 • możliwość składania,
 • regulację wysokości i kąta podparcia stóp,
 • regulację kąta pochylenia ławki,
 • maksymalną masę ciała ćwiczącego,
 • wymiary oparcia,
 • rodzaj oparcia.

W sprzedaży są dostępne dwa rodzaje ławek do brzuszków: z oparciem prostym lub wygiętym.

Ławka prosta

Proste oparcie warto wybrać w dwóch przypadkach:

 • jeśli podejmujemy treningi po długiej przerwie, dawno nie robiliśmy żadnych ćwiczeń wzmacniających brzuch, kondycja mięśni jest słaba;
 • jeżeli mamy „kręgosłup z historią” – odcinek lędźwiowy daje o sobie znać albo zdiagnozowano jego chorobę.

Ławeczka z prostym oparciem będzie wówczas lepszym rozwiązaniem, ponieważ można położyć się na niej w pozycji neutralnej (czyli odwzorować jego krzywizny z pozycji stojącej) albo dołączyć dolne plecy do ławeczki, wtedy ciało będzie w delikatnym zgięciu do przodu, co pozwoli na nieprzeciążanie pleców. Taka pozycja jest bezpieczniejsza, bo intensywność pracy mięśni brzucha regulujemy sami:

 • zakresem ruchu tułowia, gdy ćwiczymy, leżąc głową w dół i zapierając się nogami o podparcia,
 • zakresem ruchu nóg, gdy trzymamy za podparcia dłońmi i przyciągamy nogi do klatki.

Minusem prostego oparcia jest brak możliwości rozciągnięcia mięśni brzucha na ławce po zakończeniu ćwiczeń. Można to nadrobić choćby tak prostym ćwiczeniem jak „koci grzbiet” – spokojne ruchy kręgosłupa w dół i w górę w klęku podpartym pozwolą na delikatne rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni brzucha.

Ławka wygięta

Wygięte oparcie umożliwia intensywniejsze ćwiczenia, ponieważ zakres ruchu będzie większy. Ten rodzaj sprzętu jest więc dobry dla osób już ćwiczących i niemających problemów z dolnym odcinkiem kręgosłupa. Po ułożeniu się na ławce – pozycja jest nieważna – plecy znajdą się w delikatnym wygięciu do tyłu, dlatego mięśnie brzucha zostaną zmuszone do wykonania większej pracy, by podźwignąć tułów do góry lub przyciągnąć nogi do tułowia. Nawet niewielkie wygięcie zmienia jakość ćwiczenia, dlatego osoby silniejsze i bez przeciążeń w lędźwiach będą na pewno bardziej usatysfakcjonowane zwiększoną efektywnością ćwiczeń na ławeczkach z wygiętym oparciem. Możliwość rozciągnięcia brzucha po zakończeniu ćwiczeń od razu na ławce jest na pewno udogodnieniem.

Pamiętajmy, że zawsze – niezależnie od wersji oparcia – można dodatkowo regulować intensywność ćwiczeń, zmieniając kąt nachylenia ławki. Regulacja oparcia to właściwa opcja, bo dzięki niej sprzęt będzie służył wydajniej. Można go również dostosowywać do potrzeb kilku użytkowników.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro