Laptop do diagnostyki samochodowej – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Zdaniem eksperta

Laptop do diagnostyki samochodowej – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Współczesne samochody mają na pokładzie coraz więcej systemów bezpieczeństwa, które z roku na rok są ulepszane. Producenci, walcząc o klienta, starają się zapewnić kierowcy jak najwięcej udogodnień, co widać na deskach rozdzielczych przypominających kokpity w statkach kosmicznych. Niestety systemy elektroniczne są powodem usterek, przy których naprawie laptop często odgrywa ważną rolę.

udostępnij

Łukasz ŻyłaŁukasz Żyła / 05-04-2016 / aktualizacja: 04-12-2018

W większości warsztatów samochodowych częstym elementem wyposażenia jest komputer do diagnostyki, który ułatwia wskazanie usterki. Komputery pokładowe są prawie we wszystkich pojazdach jeżdżących po drogach. Nawet w tych, które osiemnaste urodziny świętowały dawno temu. Programy diagnostyczne są jednak szczególnie przydatne w nowszych autach, na których pokładzie znajdziemy sporo elektroniki. A ta, jak wiemy, lubi szwankować. W takich sytuacjach laptop z dobrym oprogramowaniem często okazuje się niezbędny. Przy wyborze komputera do warsztatu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, pamiętając, że jego miejscem pracy często nie będzie czyste i wygodne biuro.

Wytrzymałość przede wszystkim

Wielu mechaników, kupując laptopa do warsztatu, sięga po pierwszy lepszy, najczęściej niskobudżetowy model. Jest to rozwiązanie, czy jednak najlepsze? Jeśli zależy nam na dobrym sprzęcie, który przetrwa kilka lat, warto nieco dołożyć. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki, w jakich laptop będzie pracował. Normalną rzeczą jest przecież to, że w warsztacie często spotkamy się z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Smar, piasek czy nawet kurz są tam na porządku dziennym. Podczas zakupu laptopa trzeba o tym pamiętać i wybrać model o nieco bardziej wytrzymałej konstrukcji. Niestety w najtańszych sprzętach często jest to słabej jakości plastik, z którym trzeba się obchodzić delikatnie. Wystarczy, że o coś zahaczymy, spadnie na niego jakieś narzędzie i możemy mieć problem. W takich sytuacjach znacznie lepiej sprawdzą się laptopy z wzmocnioną aluminiową konstrukcją.

  • Dell Rugged – laptop przygotowany do pracy w trudnych warunkach. Ma wzmocnioną obudowę ze stopu magnezu oraz zabezpieczenia przed uderzeniami, wstrząsami czy konsekwencjami upadku. Wszystkie wejścia w laptopie są zamykane mechanicznymi klapkami, a uszczelniona klawiatura skutecznie chroni komputer przed zalaniem i kurzem.

Łączność

Laptop do diagnostyki komputerowej powinien umożliwiać sprawne połączenie się z samochodem. Najczęściej odbywa się to za pomocą odpowiedniego kabla, który z jednej strony podłączamy do komputera, z drugiej – do wejścia OBDII samochodu. Spora część urządzeń z laptopem łączy się przy użyciu USB lub coraz częściej za pomocą technologii Bluetooth, co jest jeszcze wygodniejsze. O ile port USB jest wszędzie, o tyle łączność bezprzewodowa już nie, co warto sprawdzić przed zakupem. Wiele mówi się o konieczności posiadania gniazda COM (RS-232). Jeśli laptop je ma, to bardzo dobrze. Niektóre urządzenia diagnostyczne łączą się właśnie za pomocą tego wejścia. Niestety znalezienie go w nowszym laptopie jest już mało prawdopodobne. Na szczęście można skorzystać z przejściówki na USB, która pozwoli obsłużyć sprzęt z RS-232. Tutaj jednak radzimy nie oszczędzać i kupić lepszą przejściówkę. Te najtańsze często mogą mieć problem z łącznością. Nie wspominamy nawet o takich funkcjach jak Wi-Fi, które w każdym laptopie jest już standardem.

Podzespoły

Nie bez znaczenia jest też to, co znajduje się pod obudową. Tutaj różnica między sprzętami niskiej klasy a tymi z wyższej półki jest spora. Podstawowymi parametrami, na które zalecamy zwrócić uwagę przy wyborze, są procesor, pamięć RAM, dysk twardy i często pomijana matryca.

  • Jeśli chcemy, żeby sprzęt pracował płynnie i był w stanie obsłużyć większość programów diagnostycznych bez opóźnień, radzimy wybrać co najmniej Intel Core i3. Taki procesor lub lepszy zaleca firma Delphi do swojego popularnego programu diagnostycznego DS Car Max. Możemy wybrać i5, który zapewni jeszcze płynniejszą pracę. Oczywiście wybór lepszego procesora nie będzie błędem, czy jednak jest on nam potrzebny? To zależy od indywidualnych potrzeb.

  • Procesor pełni w komputerze funkcję mózgu. Za krótkotrwałe przechowywanie potrzebnych do jego pracy danych odpowiada natomiast pamięć RAM, która do płynnego działania też jest bardzo ważna. Nie powinna być mniejsza niż 4 GB. Jeśli jednak planujemy korzystanie z komputera również do prac biurowych, radzimy rozszerzyć ją do 8 GB.

  • Wiele niezorientowanych w tym temacie osób pomija kwestię dysku, która w przypadku warsztatowych laptopów naszym zdaniem jest ważna. Konstrukcje SSD w porównaniu z klasycznymi HDD są według danych przynajmniej 4-krotnie bardziej odporne na wstrząsy i wibracje. Ma to znaczenie nie tylko w przypadku uderzeń, ale nawet podczas przenoszenia włączonego laptopa, co w warsztacie będzie raczej częste. SSD jest też znacznie szybszy, a to też ma duży wpływa na płynność pracy.

  • Laptop powinien mieć matową matrycę. W słoneczny dzień korzystanie z takiego ekranu będzie znacznie wygodniejsze. Różnica między błyszcząca w takich warunkach jest naprawdę duża.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto wziąć pod uwagę to, że laptop do diagnostyki często będzie wędrował z jednego samochodu do drugiego. Ciągłe przepinanie ładowarki z gniazdka do gniazdka nie jest wygodne, dlatego warto kupić komputer z wytrzymałą baterią. Szczególną uwagę powinny zwrócić na to osoby, które zdecydują się kupić używany sprzęt, gdzie akumulator zazwyczaj jest zużyty. Poza tym w warsztatowych warunkach lepiej sprawdzą się poręczne laptopy z matrycą wielkości 11–14-calowe, które nie dość, że są poręczniejsze, to często też lżejsze. Mają jeden minus – niewiele modeli ma napęd na płyty. W razie potrzeby możemy skorzystać z zewnętrznego napędu, który kosztuje ok. 50 zł. Jeśli komputer będzie używany również do prac biurowych, wygodnym rozwiązaniem będzie obecność złącza stacji dokującej. Można do niej podpiąć różne sprzęty, np. drukarkę, mysz, ładowarkę, bez potrzeby ich odpinania w razie zabrania laptopa do zdiagnozowania usterki w aucie.

Wybierając laptopa do diagnostyki samochodowej, warto zainwestować w wytrzymały sprzęt, który posłuży kilka lat. Szczególnie jeśli głównym miejscem pracy komputera będzie pełen narzędzi i zanieczyszczeń warsztat.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro