„Łap zwierzaki” – recenzja gry

„Łap zwierzaki” – recenzja gry

autor: Kamila Gątkiewicz, data publikacji: 03-04-2015

„Łap zwierzaki” jest grą karcianą z szalonymi zwierzakami, które wywołują uśmiech na niejednej twarzy. Naszym celem jest złapać takie zwierzaki, które doprowadzą nas do największej liczby punktów. Dobra strategia z małą nutką sprytu jest przepisem na zwycięstwo, a dzięki dynamicznym i emocjonującym rozgrywkom nauka matematyki to przyjemność. Ups… Zwierzaki się znowu się rozbiegły po podwórzu i pora je złapać…

Wnętrzności i przygotowanie do gry

W środku pudełka znajdziemy 40 kart zwierząt (1 krowa, 3 owce, 9 prosiąt i 27 kur) oraz 50 żetonów punktów. Pudełko jest małe i zgrabne, co powoduje, że jest idealnym towarzyszem podróży, a wszystkie elementy są bardzo dobrej jakości. Dodatkowo grafiki na kartach są pełne kolorów i cieszą oko. Do gry możemy zasiąść w 2 do 4 graczy, którzy ukończyli przynajmniej 8 lat.

lap_zwierzaki2.jpg

Tasujemy karty i rozdajemy każdemu po trzy, a kolejne cztery układamy odkryte na środku. Pozostałe karty kładziemy w postaci zakrytego stosu, a obok umieszczamy żetony. Przed nami kilka emocjonujących rund, które dobiegną końca wraz ze zdobyciem zwycięskiej liczby żetonów.

lap_zwierzaki3.jpg

Przebieg rozgrywki

Każdy gracz w swoim ruchu wybiera jedną kartę, którą trzyma na ręku, i kładzie ją na stole. Jeżeli wyłożona przez niego karta ma taką samą wartość jak jedna z leżących kart na stole lub jej wartość jest sumą dwóch lub więcej kart leżących na stole, to zdobywa daną kartę (karty). Zdobyte karty każdy trzyma koło siebie w postaci zakrytego stosu.

Jeśli nasza karta nie spełnia żadnego z tych dwóch warunków, to kładziemy ją odkrytą w rzędzie koło kart leżących na środku i kolejka przechodzi na następnego gracza. Gracz, który bierze ostatnią odkrytą kartę ze środka, dostaje 1 żeton (punkt). W sytuacji, gdy na środku nie ma żadnej karty, gracz w danej kolejce kładzie tam swoją kartę z ręki. Jak żaden z graczy nie będzie miał kart na ręku, to bierzemy stos kart zakrytych leżących na środku i znowu rozdajemy każdemu po trzy. W momencie, gdy skończą się karty, runda dobiega końca. Jeżeli na środku leżą jeszcze jakieś odkryte karty, to zdobywa je gracz, który jako ostatni brał kartę ze środka.

Liczenie punktów i koniec gry

Najpierw liczymy zdobyte karty, a gracz z ich największą liczbą zdobywa 1 punkt. Następnie każdy z graczy rozdziela swoje karty na poszczególne gatunki zwierząt i je przelicza. Gracz, który zdobył największą liczbę kart w danym gatunku (kury, owce, krowa, prosiaki), otrzymuje 1 żeton za każdą kategorię. W przypadku remisu nikt nie dostaje punktu.

lap_zwierzaki6.jpg

Zbieramy wszystkie karty, tasujemy i rozdajemy każdemu po trzy, a na środku odkładamy cztery odkryte. Grę rozgrywamy dalej, aż do momentu, gdy któryś z graczy zdobędzie 11 lub więcej punktów (żetonów) na koniec rundy. Zwycięzcą zostaje gracz z największą liczbą punktów.

Podsumowanie

„Łap zwierzaki” jest tytułem, który może wprowadzić dzieci w świat gier karcianych. Zasady są bardzo proste, a rozgrywki krótkie i dynamiczne. Mali entuzjaści gier będą się świetnie bawili w swoim gronie, a do tego będą ćwiczyli umiejętność sprawnego dodawania. Bez dobrej strategii i przewidywania ruchów przeciwników daleko nie zajdziemy, więc szare komórki zostaną bardzo dobrze wykorzystane. Świetna oprawa graficzna i bardzo kompaktowe wydanie powodują, że gra sprawdzi się podczas wielu rodzinnych spotkań.

Grę można kupić na Allegro za około 30 złotych.