Lampy błyskowe do studia – jakie wybrać?
Zdaniem eksperta

Lampy błyskowe do studia – jakie wybrać?

Organizując swoje pierwsze domowe studio fotograficzne, jedną z pierwszych decyzji, jakie musimy podjąć, jest wybór lampy błyskowej. Czy najdroższe znaczy najlepsze? Przed zakupem warto wiedzieć więcej na ten temat, aby nie przepłacać niepotrzebnie, ale także nie frustrować się. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele pozycji – od profesjonalnych po urządzenia dla mniej doświadczonych i wymagających użytkowników. Niemniej nadal to dobry jakościowo sprzęt.

udostępnij

Daria ChacińskaDaria Chacińska / 04-08-2018

Nie ważne, czy chodzi o fotografię portretową, produktową czy modową. Bez lampy błyskowej w studiu trudno będzie się obejść. Często wzbudzają lęk w osobach, które nie mają zbyt dużo doświadczenia z tego typu sprzętem. Zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy tylko trochę praktyki, a wszystko staje się oczywiste. Wybierając lampę do domowego studia, nie musimy przerażać się nawet ceną. Wielu producentów profesjonalnych lamp ma w swojej ofercie tańsze linie, w sam raz na niekomercyjny użytek.

Quantuum Up!

Lampa będzie największym kosztem w naszym domowym studiu. Należy się na to przygotować zawczasu i nie kupować byle czego. Przy zakupie lamp istotną kwestią jest możliwość regulacji siły błysku. Dlatego nie kupujmy tych najtańszych, które tego nie oferują. Dobrymi, znanymi i polecanymi na rynku są lampy Quantuum Up!. Ich ceny zaczynają się od około 420 zł i zależą między innymi od mocy i ewentualnie wielkości zestawu. Jest to lekki, bardzo dobry jakościowo sprzęt. Występują w wersjach 200 i 300 Ws. Moc błysku można regulować w zakresie od 5.0 do 7.0 w 20 krokach, co 0.1 (4EV, 1/1 – 1/16). Przy minimalnej mocy czas trwania błysku wynosi jedynie 1/2000s, a czas ładowania to tylko 0.3s.

Quadralite Move 300

Lampy z serii Move mają nowoczesny wygląd, a do tego są łatwe w obsłudze. Ponieważ są kompatybilne z wyzwalaczem radiowym Quantuum Navigator, za jego pośrednictwem możemy lampami sterować bezprzewodowo. Podczas sesji w wygodny sposób możemy zdalnie wyzwalać błysk, regulować jego siłę, włączać i wyłączać światło modelujące. Lampy Quantuum Move przeznaczone są dla półprofesjonalistów i amatorów. Sprzęt umożliwia regulację energii błysku w zakresie 5.0 – 8.0 z krokiem co 0.1. Po zmniejszeniu energii błysku jest automatycznie rozładowywana moc lampy, co jest bardzo przydatną funkcją podczas długiej pracy na sesji.

PowerLux VL-PLUS

Studyjna lampa błyskowa z serii Powerlux VL-PLUS to niedroga alternatywa dla produktów znanej marki Quantuum. Podstawowe cechy tych lamp to między innymi cyfrowy dwuznakowy wyświetlacz, regulacja mocy błysku, zewnętrzne rozładowanie, dźwiękowa sygnalizacja przegrzewania się lampy, blokada błysku przed osiągnięciem nastawionej wartości. Możliwe jest zdalne sterowanie oraz wyzwalanie błysku za pomocą pilota. Lampy mogą pracować pojedynczo lub grupie. Czas ładowania wynosi około 0,5 – 1,8s. Przed przegrzaniem zabezpieczają samoistnie spowalniane odstępy pomiędzy błyskami. To prosty, ale wystarczający sprzęt na domowe potrzeby.

Jedna lampa to za mało

Zakup jednej lampy to nie wszystko. Zwykle koniecznie są co najmniej dwie. Jako drugą, wspierającą lampę możemy z powodzeniem wykorzystać lampę reporterską. Większość z nas ma w swoich zasobach taki sprzęt, więc musimy dokupić jedynie statywy oświetleniowe do obu lamp. Koszt niezbyt drogiego statywu to około 50 zł za sztukę. Jeśli jednak rozważamy zakup lampy reporterskiej, warto przyjrzeć się modelowi Yongnuo YN-560 IV. Jego koszt to zaledwie około 250 zł, a ma bardzo dobre opinie wśród użytkowników. Ogromną zaletą tej lampy jest to, że dzięki uniwersalnej stopce może pracować ze wszystkimi lustrzankami Canona, Nikona, Pentaxa, Olympusa.

Dobry sprzęt nie musi być drogi

Jeśli mamy ochotę na stworzenie domowego studia fotograficznego, a przy okazji odłożyliśmy na to środki, nic nie powinno nas powstrzymywać. Kluczową kwestią w fotografii jest światło i nie inaczej jest podczas pracy w studio. Nie ma się jednak co przerażać. Opanowanie obsługi lamp nie jest aż takie trudne. Kupując natomiast sprzęt, koniecznie zwracajmy uwagę na możliwość regulacji mocy błysku. Nie omijamy oferty znanych producentów, ponieważ i oni zadbali o asortyment dla mniej doświadczonych. Będziemy mieli wtedy pewność, że kupujemy dobrej jakości urządzenia.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro