Lampa pierścieniowa – jak wybrać odpowiednią?

Lampa pierścieniowa – jak wybrać odpowiednią?

Szukasz prezentu dla właścicielki bloga kosmetycznego albo przyjaciela, który pasjonuje się fotografią portretową? Lampa pierścieniowa to bez wątpienia zakup, który nie wyląduje na dnie szafy obok innych nietrafionych podarków. Ponieważ wybór jest duży i może nastręczać problemów, rzucamy nieco światła, nomen omen, na właściwości dostępnych modeli.

udostępnij

Aleksandra BanasikAleksandra Banasik / 05-08-2019

Fluorescencyjne światło stałe emitowane przez lampy pierścieniowe znajduje swoje zastosowanie w studiach fotograficznych specjalizujących się w portretach, zdjęciach produktów czy żywności, gabinetach kosmetycznych, gdzie do wykonania perfekcyjnego makijażu niezbędne jest równomierne oświetlenie oraz jako wyposażenie blogerów nagrywających materiały do mediów społecznościowych. W zależności od zastosowania, poznanie różnic i najważniejszych cech dostępnych na rynku lamp pierścieniowych umożliwi wybór optymalnego modelu.

Przewaga lamp pierścieniowych nad standardowymi wynika przede wszystkim ze specyficznego sposobu oświetlania obiektu. Bez względu na to, czy doświetlamy twarz fotografowanej modelki, chcemy zrobić doskonałą fotografię produktową, czy też profesjonalny makijaż, dzięki użyciu lampy pierścieniowej uzyskujemy bezcieniowe, nieoślepiające światło, zapewniające naturalnie odwzorowanie kolorów.

Rodzaj zastosowanego światła

Jedną z najważniejszych cech charakteryzujących lampy pierścieniowe jest rodzaj zastosowanego światła. W większości modeli znajdziemy żarówki fluorescencyjne, które mają wysoki współczynnik oddawania barw, tzw. CRI (ang. colour rendering index). Światło zbliżone jest do temperatury barwowej naturalnego światła dziennego, czyli ok. 6500 K. Takie lampy nie są jednak pozbawione wad, w związku z czym coraz większą popularność zyskują lampy wyposażone w źródło światła LED. Przewaga oświetlenia LED-owego to między innymi dłuższa żywotność, brak szkodliwego dla oka promieniowania ultrafioletowego czy lepsza skuteczność w wysokich i niskich temperaturach. Z tego względu są one rekomendowane np. dla fotografów pracujących w plenerze oraz dla blogerów nagrywających materiały filmowe.

Sposób mocowania

Kolejną, istotną różnicą, jaką możemy spotkać w różnych modelach lamp pierścieniowych, jest sposób ich mocowania. Wyróżniamy lampy mocowane na elastycznym pałąku, który pozwala na swobodne manewrowania oświetleniem i szybkie poprawienie ustawienia światła. Nieco mniej swobody dają mocowania przegubowe, pozwalające na regulację lampy jedynie w jednej osi (przód-tył).

Ciekawym pomysłem mogą być też proste w obsłudze lampy do selfie mocowane do telefonu. Ich możliwości nie są oszałamiające, ale z pewnością pozwolą na uchwycenie lepszego autoportretu.

Moc

ring

Przy wyborze lampy pierścieniowej szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jej moc i rozmiar. Na rynku znajdziemy modele o mocy od 3 W do 65 W. Taka rozpiętość wynika między innymi z bardzo szerokiego spektrum użytkowników lamp pierścieniowych. Dla części użytkowników wystarczające będą najprostsze modele zasilane bateriami, pozwalające w wystarczający sposób doświetlić zdjęcia robione telefonem komórkowym.

Bardziej wymagającym amatorom fotografii producenci proponują lampy o większej mocy i średnicy. W profesjonalnych studiach fotograficznych znajdziemy modele, których ceny nierzadko przekraczają kilka tysięcy złotych. Z reguły zarówno większa moc, jak i średnica lampy będzie wpływać na lepsze doświetlenie, a co za tym idzie, lepszą jakość zdjęć.

Szczególnie przydatną cechą niektórych modeli lamp jest możliwość regulacji mocy, pozwalająca na precyzyjne dostosowanie natężenia światła do fotografowanego obiektu. W przypadku niektórych lamp mamy także możliwość trzystopniowej zmiany ustawień temperatury barwowej (zimna-neutralna-ciepła).

Akcesoria

Przy zakupie lampy należy się zastanowić, jakie dodatkowe akcesoria będą nam potrzebne. W zależności od sposobu użytkowania mogą się przydać odpowiednie statywy, pozwalające w sposób optymalny umiejscowić źródło światła, a w przypadku korzystania z lampy w podróży, niezbędny okaże się wytrzymały futerał, pozwalający na bezpieczny transport naszego sprzętu. Dostępne są także różnokolorowe dyfuzory materiałowe, które pozwalają w mgnieniu oka zmienić temperaturę światła w zależności od charakteru sesji.

Wybór odpowiedniej lampy może się okazać trudny, jednak jej zakup z pewnością pomoże robić lepsze zdjęcia, więc trud włożony w dobór sprzętu z pewnością się opłaci.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro