Ładowarki samochodowe, czyli jak zasilić smartfon w podróży

Ładowarki samochodowe, czyli jak zasilić smartfon w podróży

W dzisiejszym, ogarniętym nowymi technologiami, świecie smartfony stanowią główne źródło komunikacji, a także wszechstronne narzędzie wykorzystywane np. do nawigacji. Niestety, ze względu na swoją wielką moc obliczeniową i ogromne dotykowe ekrany dość szybko rozładowują baterie. Problemu nie ma, kiedy jesteśmy w domu i możemy podłączyć urządzenie do ładowarki sieciowej. Co jednak zrobić, kiedy często podróżujemy samochodem i również w nim chcielibyśmy móc podładować smartfon? W tym przypadku z pomocą przychodzą ładowarki samochodowe.

udostępnij

Piotr PestaPiotr Pesta / 19-05-2016

Czy mogę użyć ładowarki w swoim samochodzie?

Jak zapewne większość z was wie, standardowy samochód na swoim wyposażeniu nie ma gniazdka elektrycznego pozwalającego na wykorzystanie standardowej, sieciowej ładowarki do smartfonu, jaką wraz z zestawem dostarcza nam producent. W odróżnieniu od ładowarki sieciowej, jej samochodowy odpowiednik wykorzystuje do zasilania gniazdo zapalniczki, które znajduje się w większości pojazdów. Jeśli twój samochód ma na wyposażeniu zapalniczkę, oznacza to, że będziesz mógł wykorzystać w nim ładowarkę samochodową. Aby jej użyć, po prostu wyciągamy zapalniczkę i w jej miejsce wkładamy ładowarkę, która powinna idealnie pasować.

Podstawowe parametry

Zakup ładowarki samochodowej nie jest jednak taki prosty, jak by się mogło wydawać. Istnieje wiele wariantów tego sprzętu. Dużo ładowarek ma wejście (jedno lub więcej) na standardowy kabel USB. Jeśli więc nasza ładowarka sieciowa ma odłączany kabel USB, będziemy go mogli wykorzystać w jej samochodowym odpowiedniku, po prostu wciskając kabel w wolny slot USB, a z drugiej strony podłączając nasz smartfon. Niektóre ładowarki mają jednak na stałe przymocowany kabel, który może się kończyć różnymi wtyczkami. W takim przypadku konieczne jest dopasowanie ładowarki samochodowej do naszego smartfonu w taki sposób, aby jej wtyczka pasowała do gniazda ładowania.

Kolejnymi parametrami są napięcie i prąd wyjściowy. O ile napięcie w ładowarkach do smartfonów praktycznie zawsze wynosi tyle, co w standardowym złączu USB (czyli 5V), o tyle prąd może być już bardzo różny. Zasada jest w tym przypadku bardzo prosta – im wyższy prąd wyjściowy (np. 2,1 A, czyli 2100 mA), tym mocniejsze i bardziej prądożerne smartfony będziemy mogli ładować. Jeśli kupimy zbyt słabą ładowarkę, może się okazać, że pomimo podłączenia urządzenia do ładowania (gdy np. jest włączony w nim ekran), bateria i tak się rozładowuje. To dlatego, że ładowarka ma za mały prąd wyjściowy, który nie nadąża z zasilaniem smartfona. Dobrym sposobem na dobranie ładowarki samochodowej jest sprawdzenie, jakim prądem wyjściowym dysponuje nasza ładowarka sieciowa. Najlepiej więc, jeśli jej samochodowy odpowiednik będzie dysponował takim samym lub większym prądem na wyjściu.

Markowa czy no name?

Wśród ofert sprzedawców znajdziemy tysiące ofert ładowarek samochodowych. Są wśród nich sprzęty markowe (np. takich firm, jak Samsung, Nokia), urządzenia no name oraz zupełnie nieznanych firm. Które wybrać? Oczywiście najlepiej kupić ładowarkę markowego producenta. Wtedy możemy być pewni, że jej rzeczywiste parametry (w szczególności prąd wyjściowy) będą zgodne z tymi podanymi w opisie produktu. Wybierając sprzęt no name, możemy kupić ładowarkę, która będzie miała dużo gorsze parametry niż te deklarowane w opisie. Rzecz jasna, kupno markowego urządzenia wiąże się z większym wydatkiem, więc jeśli koniecznie chcemy tego uniknąć, postarajmy się chociaż kupić ładowarkę, która została wyprodukowana przez nieco mniej znanego producenta.

A co, jeśli chcemy jednocześnie używać zapalniczki i ładowarki?

Na to też znaleziono rozwiązanie, ponieważ istnieją rozdzielacze do gniazdka zapalniczki, które możemy zastosować w naszym samochodzie. Standardowe rozdzielacze mają 2–3 wejścia, do których można jednocześnie włożyć np. zapalniczkę i ładowarkę. Co ciekawe, niektóre rozdzielacze są też wyposażone w złącza USB, z których również da się zasilić smartfon. Jeśli zdecydujemy się na zakup rozdzielacza zaopatrzonego w USB, może się okazać, że zakup standardowej ładowarki samochodowej będzie zbędny, gdyż w tej roli spokojnie wyręczy ją rozdzielacz.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro