Kupujemy zasilacz do gamingowego peceta

Kupujemy zasilacz do gamingowego peceta

Zasilacz to element komputera na którym nie warto oszczędzać. Modele z tak zwanej czarnej listy nierzadko powodują uszkodzenia płyty głównej, karty graficznej czy nośników danych. Przy wyborze komponentów do nowego peceta warto zwrócić uwagę właśnie na to, aby wybrany zasilacz był mocny, a przede wszystkim bezpieczny. W tym zestawieniu przyjrzymy się modelom, które z powodzeniem poradzą sobie z gamingową konfiguracją.

udostępnij

Marcin KuszMarcin Kusz / 19-01-2017

Przed zakupem

Zanim zaczniemy zestawienie, warto zastanowić się na co zwrócić uwagę przed zakupem zasilacza. Ważną cechą jest moc. Wyznacza ona ilość energii, jaką zasilacz może dostarczyć podzespołom. Warto wiedzieć, że dostępne obecnie na rynku konstrukcje posiadają chłodzenie pasywne lub aktywne. To pierwsze znane jest z drogich konstrukcji, które niekoniecznie będą wystarczająco wydajne w przypadku komputera dla graczy. Ich ważną cechą jest niesamowicie cicha praca, jednak w przypadku mocnej konfiguracji (chłodzenie zaawansowanej karty graficznej czy cooler procesora) kwestia głośności pracy nie jest priorytetowa. Chyba, że inwestujemy w system chłodzenia cieczą. Standardowe zasilacze posiadają montowane wewnątrz w obudowie wentylatory, które zapewniają odpowiednią temperaturę kondensatorów i innych elementów urządzenia.

Co wybrać?

SILENTIUMPC VERO L1 600 W

Za około 200 złotych dostaniemy konstrukcję SilentiumPC Vero L1 o mocy 600 W. Charakteryzuje się ona dobrym stosunkiem jakości do ceny. Certyfikat 80 Plus Gold zapewnia niskie zużycie prądu, a inteligentne chłodzenie wyposażone w możliwość sterowania obrotami to wysoka sprawność oraz obniżony hałas pracy. Producent zaopatrzył model Vero L1 w takie zabezpieczenia, jak OVP - przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym, SCP – przeciwzwarciowe, OPP – przeciążeniowe, SIP – przed prądami udarowymi oraz UVP – przed niskim napięciem wyjściowym. Co ważne, konstrukcja posiada długie przewody oplecione.

COOLER MASTER G650M

Ponad 400 złotych zapłacić musimy za model G650M od Cooler Master. Za tę kwotę dostaniemy konstrukcję zapewniającą wysoką wydajność oraz oddawanie ciepła, a certyfikat 80 Plus Bronze sprawi, że zasilacz będzie do 88% sprawny pod typowym obciążeniem. Warto pamiętać, że model C650M to konstrukcja modularna – w obudowie znajdują się tylko te kable, które są w danej chwili potrzebne. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo dobry przepływ powietrza w obudowie. Znajdziemy tutaj między innymi zabezpieczenia OVP, UVP, OPP oraz SCP. Moc zasilacza wynosi 650 W, a zastosowany w nim wentylator ma 120 mm.

THERMALTAKE SMART SE 530W

Sprawność na poziomie 87%, wentylator 140 mm z automatyczną regulacją obrotów oraz półmodularny system okablowania. Model Smart SE 530W od Thermaltake za niespełna 300 złotych oferuje właśnie takie funkcjonalności. Jego moc znamionowa wynosi 530 W, a zastosowane zabezpieczenia to między innymi OVP, SCP i OCP. Producent udziela 36 miesięcy gwarancji dla klienta indywidualnego.

CORSAIR VS 350W

Niespełna 200 złotych kosztuje ostatnia propozycja. Model VS 350W od firmy Corsair to moc znamionowa rzędu 350 W oraz sprawność przekraczająca 80% przy maksymalnym obciążeniu. Producent zastosował tutaj takie zabezpieczenia, jak OVP (przeciwprzepięciowe), UVP (przed niskim napięciem wyjściowym), OPP (przeciążeniowe), SCP (przeciwzwarciowe), OCP (nadprądowe) oraz OTP (termiczne). Zastosowany wentylator ma średnicę 120 mm.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro