Kupujemy tester akumulatora – na co zwrócić uwagę?

Kupujemy tester akumulatora – na co zwrócić uwagę?

Testery akumulatorów w założeniu pozwalają na szybką i precyzyjną ocenę kondycji baterii samochodowej. Wśród oferowanych na rynku urządzeń znaleźć można jednak zarówno modele o prostej budowie, jak i produkty o szerokim zakresie funkcjonalności. Jak zatem wybrać tester idealnie dopasowany do własnych potrzeb?

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 10-06-2019

Słabości miernika uniwersalnego na tle testera

Podstawowym parametrem pozwalającym na ocenę naładowania akumulatora jest wartość napięcia na jego biegunach, mierzona przy wyłączonym silniku. Do wykonania niezbędnych pomiarów wystarczy w tym przypadku klasyczny multimetr, znany również jako miernik uniwersalny. Właściwy poziom napięcia powinien oscylować w granicach 12,6 V. Jeśli okaże się niższy, to można mówić o pewnym stanie rozładowania akumulatora. Trudno jednak dokładnie go określić, gdyż wadą multimetru jest odczyt samych wartości bez ich interpretacji. Czynność tę należy wykonać samodzielnie w oparciu o wiedzę własną. Ponadto kondycja baterii badana jest tylko w stanie spoczynku, co często przekłamuje realny stopień zużycia.

Czy warto kupować najtańsze testery?

Najtańsze testery diagnostyczne nabyć można już za kilkadziesiąt złotych. Niska cena zostaje jednak okupiona ograniczoną funkcjonalnością i prostą budową. Przykładem budżetowego produktu może być urządzenie marki Geko, kosztujące ok. 70 zł i dostępne w dwóch wariantach: z analogowym lub cyfrowym wyświetlaczem. Pierwszy z nich został oznaczony numerem G80028 i umożliwia badanie baterii o napięciu zarówno 6 V, jak i 12 V. Jego zakres pomiaru wydajności prądowej obejmuje natomiast wartości do 1000 A.

Model ze wskaźnikiem cyfrowym rozpoznać można po nazwie kodowej G80029. Choć pracuje jedynie z akumulatorami o napięciu 12 V, to w zamian pozwala na diagnozę wartości prądu rozruchu do 1400 A. Wskaźnik ten jest kluczowy w ocenie kondycji akumulatora, gdyż wskazuje na to, czy bateria jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość prądu podczas próby uruchomienia jednostki napędowej w temperaturze -18°C.

Nawet niedrogie testery podołają sprawnej ocenie zużycia baterii samochodowej. Ich funkcjonalności są jednak ograniczone, co odzwierciedla się chociażby w braku możliwości wyboru normy, według której powinien zostać przeprowadzony test. Jeśli nie będzie ona zbieżna ze standardem akumulatora, to wynik może okazać się błędny nawet o kilkadziesiąt procent.

Warto wybierać spośród produktów mikroprocesorowych

Zakup pełnowartościowego testera akumulatora oznacza wydatek rzędu 200-400 zł. Urządzenia tego typu wyróżniają się budową opartą o mikroprocesor sterujący, co w praktyce pozwala na ustawienie odpowiedniej normy pomiarowej zgodnej z informacjami zawartymi na tabliczce znamionowej baterii. Testery wyższej klasy wyposażone są często w kilkuliniowy wyświetlacz LED i wygodne przyciski do obsługi menu. Z reguły gwarantują także szeroki zakres pomiarowy, co sprawia, że nadadzą się do badania kondycji mocnych akumulatorów.

Wśród interesujących produktów wyróżnić można urządzenia marki Micro. Przykładowy model oznaczony numerem 200 kosztuje ok. 250 zł i może pochwalić się szerokim wachlarzem funkcjonalności. Tester ocenia bowiem ogólną kondycję akumulatora na podstawie szeregu parametrów, takich jak zmierzona wartość prądu rozruchowego, rezystancja wewnętrzna baterii czy napięcie pod obciążeniem. Ponadto urządzenie firmy Micro wyposażone jest w złącze USB pozwalające na podłączenie do komputera i wydrukowanie wyniku badania.

Inną propozycją godną uwagi jest jeden z cyfrowych testerów włoskiej marki Telwin. W cenie ok. 250 zł zakupić można produkt DT400, który mierzy wartość prądu rozruchu na bazie wybranej normy i w przejrzysty sposób informuje o kondycji baterii samochodowej.

Czym wyróżniają się najdroższe modele?

Topowe testery oferowane są w cenach sięgających kwot 1000-1500 zł. Tego typu produkty opuszczają fabryki najbardziej uznanych marek, takich jak Foxwell czy Magneti Marelli. Wyróżnikami urządzeń segmentu premium jest wysoka trwałość, szeroki zakres pomiarowy prądu rozruchowego, a także nierzadko wbudowana drukarka. Takie wyposażenie najdobitniej świadczy o tym, że modele o cenie przekraczającej kilkaset złotych przeznaczone są przede wszystkim na potrzeby profesjonalistów.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro