Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Kupujemy projekt domu – co warto wiedzieć przed zakupem?

Kupujemy projekt domu – co warto wiedzieć przed zakupem?

Projekt przyszłego domu musi być zgodny z naszymi oczekiwaniami, specyfiką terenu, na którym chcemy go postawić oraz z naszym budżetem, który chcemy przeznaczyć na jego budowę. Dom, w zależności od naszych wymagań, może przyjąć postać budynku parterowego, z poddaszem użytkowym lub piętrowego. Może to być budynek tradycyjny, jak i postawiony z myślą o wysokim standardzie energooszczędności. Zanim go urzeczywistnimy, musi się znaleźć w kompletnej dokumentacji projektowej. Co warto wiedzieć przed zakupem takiego projektu – garść porad znajdziesz w poniższym artykule.

Damian Czernik
Damian Czernik 14-11-2016

Czas czytania: 5 min

Budowa domu to spore wyzwanie, także dla naszego portfela – zakup działki, projektu budowlanego, skompletowanie pozwoleń i zatrudnienie fachowej ekipy wykonawczej to kluczowe punkty takiego przedsięwzięcia. Jeżeli jesteśmy już właścicielami działki budowlanej, możemy przystąpić do wyboru projektu naszego domu, któremu należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Od wybranego projektu zależą koszty budowy domu, komfort mieszkania, a nawet przyszłe koszty eksploatacyjne. Oszczędzając na projekcie i ograniczając jego zakres do minimum, stwarzamy ryzyko pojawienia się wielu niejasności na budowie, które mogą być źródłem niepotrzebnych kosztów.

Projekt z katalogu czy od architekta?

Decydując się na zakup projektu, stoimy przed dylematem: zamówić projekt indywidualny u architekta czy wybrać gotowy projekt z katalogu. Głównym czynnikiem, który może przesądzić o wyborze, jest cena – projekt przygotowywany indywidualnie na zamówienie jest droższą i czasochłonną opcją, ale jest to opcja dostosowana do wszystkich naszych oczekiwań. Tańszą alternatywą i dostępną niemal od ręki jest zakup gotowego projektu. Zamawiając projekt u architekta, możemy mieć pewność, że zostanie on dostosowany do możliwości naszej działki i lokalnych warunków zagospodarowania terenu. Dobry architekt nie tylko doradzi, ale pomoże nam w skompletowaniu całej dokumentacji budowlanej.

Wybierając tańszy wariant – zakup gotowego projektu – możemy przebierać w ofertach. Znajdziemy je w sklepach internetowych, ofercie firm budowlanych, katalogach biur projektowych itp. Do wyboru mamy domy parterowe, tradycyjne z poddaszem użytkowym, jak i przestrzenne dworki. Niestety, kupując taki projekt, musimy być pewni, że spełnia on wszystkie nasze wymagania funkcjonale i na dodatek będzie pasować do naszej działki – łącznie z usytuowaniem względem stron świata. Musimy pamiętać, że zakupiony projekt obejmuje jednie część architektoniczno-budowlaną. Pozostałe projekty, niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę, uzupełnia się podczas adaptacji projektu – a to wiąże się z koniecznością załatwienia uprawnionego architekta, załatwienia osobiście wielu formalności i wniesienia dodatkowych opłat.

Dom energooszczędny – czy warto?

Obecna moda na budownictwo energooszczędne wynika z zaostrzających się przepisów budowlanych, których punktem kulminacyjnym będzie 2021 rok – wchodzące wtedy w życie Warunki Techniczne, które wymuszą na inwestorach budowę cieplejszych domów, o maksymalnym zużyciu energii pierwotnej na cele ogrzewania, wentylacji i przygotowania c.w.u. wynoszącym 70 kWh/(m2rok). Obecny wymóg według WT2014 narzuca budowę domów z wskaźnikiem 120 kWh/(m2rok). Jeżeli podejmujemy decyzję o budowie domu i chcemy, aby był to budynek energooszczędny – przy szukaniu gotowego projektu domu energooszczędnego powinniśmy zwrócić uwagę na takie detale jak:

  • prosta i zwarta bryła budynku,
  • podwyższona izolacyjność przegród zewnętrznych (ściany, dach, podłoga na gruncie, a nawet okna),
  • odpowiednie rozplanowanie wielkości i orientacji okien, w celu wykorzystania zysków ciepła pochodzących ze słońca,
  • niskotemperaturowy system ogrzewania – wykorzystujący efektywne źródło energii,
  • wentylacja z odzyskiem ciepła i instalacje wykorzystujące OZE (np. kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne lub pompa ciepła).

Parter z piwnicą czy tylko poddasze użytkowe?

Kolejnym dylematem stojącym przed osobami decydującymi się na zakup gotowego projektu jest wybór wielkości domu. Przykładowo, dla czteroosobowej rodziny z pewnością wystarczy dom o powierzchni 150-180 m2 – taką przestrzeń możemy rozplanować w domu parterowym, jak i w domu z poddaszem użytkowym. W obu budynkach można mieszkać wygodnie, jednak każdy z nich ma swoje wady jak i zalety. Projekt domu parterowego, a także jego budowa, jest tańszym rozwiązaniem inwestycyjnym, w jego przypadku nie istnieje konieczność wykonywania solidnego stropu i schodów prowadzących na wyższą kondygnację. Na kilkudziesięciu metrach kwadratowych możemy rozplanować zarówno dwie sypialnie, kuchnię, salon, dwie łazienki jak i pomieszczenia pomocnicze. Brak schodów to istotny plus dla rodzin z małymi dziećmi, osobami strasznymi lub niepełnosprawnymi. Jednak dla posiadaczy wąskich działek lub działek o nieregularnym kształcie budowa domu parterowego może być niemożliwa do zrealizowania.

Na wąskiej działce z pewnością możemy wybudować węższy dom z poddaszem użytkowym – zaletą budynku z dodatkową kondygnacją jest fakt, że możemy go wykończyć etapami, zaczynając od parteru, a po kilku latach po wprowadzeniu do budynku przystępując do adaptacji poddasza, rozkładając tym samym koszty budowy w czasie. Decydując się na zakup projektu domu z podpiwniczeniem, musimy mieć świadomość, że prace ziemne należą do najdroższych na placu budowy, zwłaszcza gdy poziom wód gruntowych jest wysoki. W podziemną kondygnację warto zainwestować, gdy lokalny plan zagospodarowania terenu narzuca budowę domów parterowych, z powodu ukształtowania terenu budujemy wysokie fundamenty lub po prostu potrzebujemy dodatkowej powierzchni użytkowej na niewielkiej działce.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro