Kupujemy iPoda – jak je rozróżnić, jak wybrać, który będzie dla ciebie najlepszy?

iPod to najpopularniejszy odtwarzacz muzyczny na świecie. Choć lata świetności ma za sobą, a sprzedaż tych urządzeń spada z roku na rok, wciąż wiele osób, mimo posiadania dobrego smartfonu, wybiera dodatkowy odtwarzacz, który może zabrać na siłownię, spacer czy jogging.

Michał Gruszka Michał Gruszka / 31-03-2016

Czym jest iPod?

Świat po raz pierwszy usłyszał o iPodzie 23 października 2001 roku. Wtedy to nieżyjący już Steve Jobs, jeden z założycieli giganta technologicznego – firmy Apple, pokazał urządzenie z dyskiem twardym, które mieściło się w kieszeni i pozwalało zabrać ze sobą „tysiąc piosenek”. Świat oszalał, choć sprzęt na tamte czasy był bardzo drogi jak na gadżet do przenośnego słuchania muzyki, bo kosztował aż 500 dolarów, jednak każdy chciał go mieć, a jego białe, kultowe słuchawki stały się niejako symbolem kultu fanów marki.

Dziś pod marką iPod kryje się kilka produktów – Classic, który został już wycofany z oferty, Mini, Nano, który zastąpił Mini, Shuffleoraz Touch. Każde z tych urządzeń może pochwalić się nawet kilkoma generacjami. Niektóre doczekały się edycji specjalnych, jak Classic w wersji Harry Potter czy Video w specjalnej edycji Red Hot Chilli Pepers. Czym te modele iPoda się od siebie różnią? Który będzie dla nas najlepszy?

Dla aktywnych fizycznie – iPod Shuffle

Najmniejszy iPod w ofercie, choć obecnie najnowsza już 4 generacja popularnej „szufelki” wcale w historii najmniejsza nie jest. Poprzedni iPod Shuffle 3G miał dużo mniejszą obudowę, ale jego obsługa była dość kłopotliwa i odbywała się jedynie za pomocą pilota zainstalowanego na słuchawkach.

Dostępny w aktualnej ofercie iPod 4 generacji z serii Shuffle to wciąż lekki (zaledwie 12,5 grama), bardzo mały (29 x 31,6 x 8,7 mm) odtwarzacz muzyczny, który wyposażony został w klawisze do sterowania na obudowie. Jego obudowa została wykonana z anodyzowanego aluminium. Produkt dostępny jest w wielu kolorach. Niestety, tylko w jednej wersji pamięciowej o pojemności zaledwie 2 gigabajtów. Wbudowana bateria litowo-jonowa zapewnia do 15 godzin słuchania muzyki.

Urządzenie otrzymało wsparcie dla funkcji głosowej VoiceOver – także w języku polskim. To doskonały odtwarzacz dla osób, które lubią słuchać muzyki podczas biegania czy innego rodzaju aktywności fizycznej. Jego rozmiary sprawiają, że nie jest zbędnym balastem podczas treningu, a spora pojemność pamięci i baterii zapewnia dobrą muzykę nawet podczas długiej wycieczki rowerowej czy maratonu.

iPod Shuffle nie posiada wyświetlacza. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by móc poznać tytuł odtwarzanego utworu. Wystarczy użyć klawisz od VoiceOver, po czym w słuchawce usłyszymy tytuł utworu i nazwę wykonawcy. Jeżeli szukasz solidnego, bardzo małego i stosunkowo niedrogiego markowego odtwarzacza, który zawsze możesz mieć przy sobie chociażby w kieszeni kurtki, iPod Shuffle będzie idealny. Za ten iPod musimy zapłacić około 200 zł.

Dla aktywnych, ale przy tym bardziej wymagających – iPod Nano

Seria Nanozastąpiła pod koniec 2005 roku serię Mini, której ostatni model mieliśmy okazję zobaczyć 22 lutego 2005 roku. Od tego czasu Apple wielokrotnie szukało odpowiedniego rozmiaru, kształtu i funkcjonalności dla bardzo mobilnego, ale niezwykle funkcjonalnego urządzenia. Mam jednak wrażenie, że firma do dziś nie ma jednoznacznego pomysłu na ten produkt. Jest to chyba jedyny mobilny gadżet w historii firmy, który przechodził tak drastyczne zmiany w designie i w którym jest duża niekonsekwencja w odgadywaniu potrzeb użytkowników.

Widać to chociażby po zmianach, jakie nastąpiły od 3 generacji po obecną 7. iPod Nano 3 generacji to niewielkie, prawie kwadratowe urządzenie, które zostało wyposażone po raz pierwszy w kolorowy, 2-calowy ekran oraz obsługę plików wideo. Kolejna 4 generacja to urządzenie bardzo smukłe. Producent powrócił do wydłużonej formy, którą Nano miał od początku.

5 generacja, choć wyglądem niemal się nie zmieniła, to Apple zdecydowało się doposażyć odtwarzacz w funkcje, które w zasadzie nikomu do niczego nie były potrzebne – kiepską kamerę wideo VGA, która nie pozwalała robić zdjęć, wbudowany głośnik, którego jakość odtwarzania wołała o pomstę do nieba, czy radio FM, choć w żadnym innym urządzeniu mobilnym przed pojawieniem się Nano 5, ale także po jego pojawieniu się już nigdy takiego modułu nie dodano.

iPod Nano 6G to znów kompletna metamorfoza – urządzenie niemal tak małe, jak dzisiejsza edycja Shuffle, pozbawione klawisza mechanicznego click-wheel na rzecz dotykowego wyświetlacza MultiTouch. Przez wielu użytkowników iPod Nano 6G był używany jako zegarek. Wystarczyło kupić odpowiedni pasek – taki był mały. W tym modelu Apple zdecydowało się ograniczyć funkcjonalność względem poprzedniej generacji – usunięto z iPoda wspomnianą i tak nikomu niepotrzebną kamerę, radio FM i funkcję odtwarzania wideo.

Obecnie w sprzedaży mamy 7 generację iPoda Nano. Tym razem Apple zdecydowało się połączyć funkcjonalność generacji 6 z formą generacji 5. Mamy znów urządzenie prostokątne, z dotykowym ekranem. Powrócił mechaniczny klawisz do obsługi – coś na zasadzie klawisza Home w telefonach iPhone. Wróciła obsługa wideo.

Choć Apple nie zdecydowało się już na montowanie kamery w iPodzie Nano, to na osłodę dodano łączność Bluetooth, dając możliwość korzystania z bezprzewodowych słuchawek. iPod Nano dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych z pamięcią 16 gigabajtów. To świetny sprzęt dla osób potrzebujących mobilnego odtwarzacza, który oferuje większą funkcjonalność niż Shuffle. Idealny na długie wycieczki, podróż komunikacją miejską czy do uprawiania sportu. Możliwość podłączenia słuchawek bezprzewodowych sprawia, że można go używać bez plączących się kabli. Za to urządzenie musimy zapłacić około 400 zł.

Urządzenie multimedialne do grania, internetu i oglądania wideo – iPod Touch

iPod Touch to najbardziej zaawansowany odtwarzacz muzyczny w ofercie Apple. Jego 1 generacja ujrzała światło dzienne pod koniec 2007 roku. Obecnie w sprzedaży mamy już 5 odsłonę tego urządzenia. iPod Touch dość często nazywany jest iPhonem bez funkcji dzwonienia, co nie do końca jest prawdą. Urządzenie to pozwala na wykonywanie połączeń głosowych oraz wideo w ramach usługi FaceTime, a także za pomocą aplikacji typu Skype. Ten iPod pracuje pod kontrolą systemu iOS – tego samego, co wspomniany iPhone czy iPad. Nie ma jednak miejsca na kartę SIM. Jest natomiast wyposażony w ekran dotykowy Multitouch, wyświetlający obraz w rozdzielczości Retina, czyli 1136 x 640 pikseli przy proporcjach 16:9.

Ostatnia, odświeżona wersja iPoda Touch, mimo iż wygląda jak 1 wersja 5 generacji, zyskała lepszy aparat fotograficzny – wcześniej było to 5 Mpix, obecnie jest to 8 Mpix. Dodatkowo można kupić specjalną edycję o pojemności aż 128 gigabajtów. Podstawowy model pomieści jedynie 16 gigabajtów danych. Poza nią można znaleźć ten model w wersji 32- i 64-gigabajtowej.

Kupując iPod Touch, warto zwrócić uwagę, którą wersję 5 generacji wybieramy – starszą z gorszą kamerą czy nowszą z lepszym aparatem. iPod Touch dostępny jest także w 6 wersjach kolorystycznych. Dla kogo jest to urządzenie? Dla osób najbardziej wymagających, które nie lubią wykorzystywać telefonu do zabaw multimedialnych. Dzięki iPodowi Touch zrobimy dobre zdjęcia, nagramy film w Full HD, połączymy się z Wi-Fi i skorzystamy z internetu. Za nowe urządzenie w podstawowej wersji zapłacimy około 1000 zł.

Dla prawdziwych melomanów – iPod Classic

Na koniec bardzo krótko o modelu Classic, bo – choć wycofany oficjalnie ze sprzedaży przez producenta – wciąż można bez większego problemu kupić nowy egzemplarz, a pojemność nawet 160 gigabajtów sprawia, że nadal sięga po ten produkt spora rzesza klientów. iPod Classic doczekał się 6 generacji i 7 modeli urządzenia. Od września 2009 roku w sprzedaży pozostała jedynie wersja z dyskiem magnetycznym o pojemności 160 gigabajtów. Urządzenie mieści ogromną ilość muzyki. Doskonały do zabrania ze sobą całej muzycznej kolekcji, odtwarzania jej w samochodzie czy domu. Za nowe urządzenie zapłacimy około 500 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro