Kupujemy hulajnogę elektryczną

Ludzie wykorzystują elektrykę w samochodzie, rowerze, deskorolce, a nawet hulajnodze. Tę ostatnią jeszcze kilka lat temu kojarzono z najprostszą podwórkową rozrywką dla dzieci. Wystarczy na niej rozpędzić się przez odpychanie nogami. Dziś elektryczny pojazd nie tylko oszczędzi nam sił, ale też sprawi, że pojedziemy szybciej.

Bartłomiej Chudy Bartłomiej Chudy / 08-06-2016

Elektryka jako dodatek

Konstrukcja najtańszych hulajnóg elektrycznych w niczym nie różni się od tych napędzanych siłą nóg. Modele firmy Zinc Volt kupimy już w przedziale 200–300 zł, a sama elektryka jest tutaj dodatkowym wsparciem. Hulajnogi napędzane dwoma akumulatorkami po 12 V mają wejście „angielskie”, co wymaga dodatkowych przejściówek. To pojazd głównie dla dzieci – ma 90 cm wysokości, waży ok. 10 kg, udźwignie ważących od 50 do 70 kg użytkowników.

Manetkowy E-Scooter

Wersja z silnikiem 120 W, wspartym dwoma akumulatorami po 12 V, to propozycja dla odważniejszych dzieci, które nie obawiają się rozpędzenia do 20 km/godz. Zmiana prędkości następuje, podobnie jak w skuterach, przez ręczne przekręcenie manetki. To propozycja regulowana, o maksymalnej wysokości 90 cm, a więc dla dzieci w wieku szkolnym. Naładowane akumulatorki pozwalają na przejechanie 15 km, cykl ładowania powinien trwać ok. 4–6 godz. Cena za E-Scooter to 650 zł.

Razor E300 z siedzeniem

Hulajnogi tylko dla dzieci? O tym, że jest to mylna teza, najlepiej świadczą produkty marki Razor. Model E300 to unowocześniona wersja „setki”, przystosowana dla ludzi dorosłych. Wyposażona w motor łańcuchowy i biegowe regulowanie prędkości hulajnoga rozpędzi się do 25 km/godz. Naładowany akumulator starczy na 40-minutowe szaleństwo. Hulajnoga ma siodełko, co czyni jazdę wygodną i atrakcyjną. Jest wysoka na 110 cm i nadaje się dla wszystkich powyżej 13. roku życia, nieprzekraczających 100 kg. Ten sprzęt kupimy w przedziale 1100–1300 zł.

Wersja skuterowa

Dla amatorów szybkościowego szaleństwa. Skuterowe wersje Viron Motors to konstrukcje z silnikami 800 lub 1000 W, trzema dodatkowymi akumulatorkami po 12 V, chromowanym widelcem i amortyzującym siedziskiem. Dwustopniowy poziom prędkości umożliwia jazdę tempem chodu pieszego, ale i szybszym, rowerowym (do 30 km/godz.). Za komfort jazdy, również po nierównym terenie, odpowiadają 10-calowe koła, a za zwalnianie – system hamulców tarczowych.

Dodatkowym zabezpieczeniem są kluczyki, którymi odpalamy maszynę. Obciążenie maksymalne sprzętu to 100 kg. Ceny hulajnóg-skuterów wahają się w przedziale 1400–1600 zł.

Podsumowanie

Decydując się na elektryczną hulajnogę, kierujemy się kryteriami ceny i wieku użytkownika. Jak widać z zestawienia, parametry i wygląd hulajnogi za 200 i 1600 zł są zupełnie inne. Większa moc, terenowe opony, pokaźne zawieszenia i siedziska – te elementy konstrukcji sprawiają, że hulajnoga przestaje kojarzyć się wyłącznie z dziećmi. Elektryczne, silnikowe „bestie”, pędzące szybciej niż rower, stworzone są zdecydowanie z myślą o dorosłych użytkownikach.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro