Kupujemy dziecku łyżwy – na co zwrócić uwagę?

Kupujemy dziecku łyżwy – na co zwrócić uwagę?

autor: Anna Chmielewska, data publikacji: 12-12-2016

Wyjście na lodowisko jest dla dziecka świetną atrakcją, ale bez łyżew ani rusz. Pojawia się więc pytanie, które łyżwy są dla dziecka najlepsze i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Czym kierować się podczas zakupu?

Mogłoby się wydawać, że oferta sprzedażowa łyżew jest bardzo szeroka. Nieraz możemy też natrafić na duże promocje i przystępne ceny. Warto zastanowić się, czy stawiamy na jakość, czy na jak najmniejszy koszt. Łyżwy są sprzętem, który jest mocno eksploatowany i po prostu musi być dobry, a nie nadawać się do kosza już po pierwszym użyciu. Łyżwy absolutnie nie mogą mieć wad konstrukcyjnych, np. źle przykręconych płozów czy dziwnej budowy ząbków. Nie ma opcji, żeby świetna jakość łączyła się w przypadku łyżew z niską ceną.

Kupujemy łyżwy dla dziecka

Łyżwy zasadniczo dzielimy na hokejowe i figurowe. Te drugie mają ząbki. Różni specjaliści mają odmienne zdanie co do pierwszych łyżew. Większość opowiada się za łyżwami figurowymi. Są one stabilniejsze i dłuższe, więc lepiej sprawdzają się podczas początkowej nauki jazdy. Po prostu bardziej sprzyjają utrzymywaniu równowagi.

Inne rozróżnienie łyżew dotyczy materiału, z którego są wykonane – jest to plastik bądź skóra.

  1. Łyżwy plastikowe – trzeba zwrócić uwagę, aby nie kupować modelu, w którym but „rośnie” z nogą dziecka. Co z tego, że but można rozsunąć (a my mamy poczucie, że dokonaliśmy zakupu na dłużej), przecież płoza pozostaje taka, jaką była. Jeśli łyżwy plastikowe mają pasować do stopy naszego dziecka, powinny być idealnie dopasowane – nie za długie, nie za krótkie, ale też o odpowiedniej szerokości.

Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem wydaje się być opcja 4 w 1, gdzie jeden sprzęt spełnia funkcję rolek, wrotek, wrotko-rolek i łyżew. Czasami do zestawu jest dołączony kask lub plecak. Całość prezentuje się nad wyraz okazale, a przy tym kupując jeden model, rozwiązujemy przy okazji kwestię konieczności kolejnych zakupów. Na Allegro można nawet natrafić na takie oferty (8 w 1), w których oprócz sprzętu zakładanego na nogi dołączony jest kask ochronny, okrycie do przechowywania i transportowania, ale też wieloelementowe ochraniacze – na kolana, łokcie i nadgarstki. Komplety są zwykle utrzymane w jednolitej kolorystyce.

  1. Łyżwy skórzane – gdy planujemy sporadyczną jazdę, możemy wybrać tańszy model. W przypadku częstszych wizyt na lodowisku warto sięgnąć po lepsze typy. Łyżwy z tzw. wyższej półki mogą kosztować naprawdę dużo i zwykle trzeba oddzielnie kupować łyżwy i płozy. Jeśli planujemy z dzieckiem jazdę co najmniej raz w tygodniu, dobrze jest sięgnąć po sprzęt rekreacyjny, ale zaliczany do wyższej półki. Jakość takich łyżew jest bardzo dobra, utrzymują więc długo swoje walory (np. nic nie dzieje się z usztywnieniem cholewek w butach).

Jad dbać o łyżwy?

Bez względu na rodzaj wybranych łyżew, trzeba o nie dbać:

  1. Poruszać się w nich tylko po lodzie, a nie po betonie (!) – chodzenie po innym podłożu może stępić lub uszkodzić płozy.
  2. Zakładać plastikowe ochraniacze, zwykle kupowane osobno. Zakładamy je, gdy na nogach są założone łyżwy, a dziecko nie znajduje się na lodzie.
  3. Wycierać i oczyszczać po zakończonej jeździe. Można zakładać na łyżwy tzw. śpioszki, czyli grube ochraniacze wchłaniające wilgoć.

Warto od początku uczyć dziecko dbałości o łyżwy. Tylko wtedy będą służyły dobrze i przez długi czas. Łyżwy są sprzętem sportowym i należy obchodzi się z nim odpowiedzialnie.