Kupuję pierwszą gitarę: co wybrać? Akustyk vs. klasyk

Kupuję pierwszą gitarę: co wybrać? Akustyk vs. klasyk

Z nauką gry na gitarze jest tak, jak z nauką pływania czy jazdy samochodem. Nie ma drogi na skróty. Najpierw trzeba poznać podstawy, by dojść do wysokiego poziomu. Pierwsza gitara odgrywa więc wielką rolę.

udostępnij

Wojciech PrzylipiakWojciech Przylipiak / 14-04-2015 / aktualizacja: 22-03-2019

Na początek warto uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnym. Próbując odgrywać partie swojego ulubionego gitarzysty, nie osiągniemy jego umiejętności w tydzień, miesiąc, a nawet rok. Ten proces może uprzyjemnić zakup wyjątkowej gitary, ale niespecjalnie go skróci. Nie każda gitara nadaje się dla początkującego i nieodpowiedni model może szybko zniechęcić.

Łatwiej i taniej

Tylko laik uzna, że gitara akustyczna i klasyczna są niemal identyczne. Akustyki od klasyków dzieli bardzo dużo: od wyglądu, przez technikę gry, po brzmienie. W internecie można znaleźć sporo opinii, że na gitarze klasycznej gra się przede wszystkim muzykę poważną. Prawda jest taka, że niezależnie od tego, jaki rodzaj muzyki chcemy uprawiać w przyszłości, na pierwszą gitarę warto wybrać właśnie klasyka. Brzmi łagodniej i cieplej niż akustyk, dźwięki są bardziej ciche. Powodem są m.in. struny. W klasykach są one nylonowe, przez to łatwiej dociska się je do progów i nie niszczą tak opuszków palców, jak struny metalowe.

Na klasycznej gitarze gra się palcami. Poza tym w gitarze klasycznej gryf jest szerszy od tego w akustykach. Ważna zaleta klasyków dla początkujących: zazwyczaj są one tańsze od akustyków. Przyzwoite modele można kupić już za ok. 200 zł. W ofercie na Allegro znajdują się gitary z opisami 4/4 oraz 3/4. Pierwszy z nich jest rozmiarem dla dorosłych, drugi mniejszym, dla młodych adeptów.

Wśród klasyków można również wyróżnić modele cutaway, czyli z wycięciem umożliwiającym łatwiejszy dostęp do dalszych progów gitary. Są również gitary flamenco o węższym i płytszym pudle rezonansowym, struny zaś znajdują się bliżej progów. Takie gitary są również droższe od zwykłych klasyków, często są wykonane z drewna cyprysowego.

A może akustyk

Gitary akustyczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Akustyki mają bardziej donośny dźwięk, łatwo gra się na nich kostką, pasują do repertuaru rozrywkowego. Odpowiadają za to m.in. metalowe struny. Bardziej odczujemy je na opuszkach palców, ale łatwiej je nawinąć na główkę gitary.

Gryf w gitarze akustycznej jest węższy od gryfów w klasykach. Bardziej przypomina ten w gitarach elektrycznych. Gra się na nim często akordami, a przesuwając palce po strunach, da się słyszeć charakterystyczny świst. Do gry akordowej nadają się gitary typu dreadnought. Mają głębokie pudło i donośne brzmienie. Charakterystyczne są instrumenty Ovation z otworami rezonansowymi. Z kolei największy i najgłębszy korpus to cecha modeli jumbo. Mają one głębokie i donośne brzmienie.

Są też tacy, którzy swoją przygodę z gitarami zaczynają od malutkiej gitary, czyli ukulele. Sukces piosenek wielkiej miłośniczki ukulele Julii Pietruchy pokazuje, że ten instrument sprawdzi się nie tylko podczas nauki, ale także w studiu czy na scenie.

Jaką gitarę kupić na początek?

Chcesz się nauczyć grać na gitarze, ale nie wiesz, jakiego rodzaju muzykę będziesz wykonywać? Nic straconego. W takim przypadku polecamy zakup gitary klasycznej. Jej ceny zaczynają się już od 50 zł, ale warto zainwestować trochę więcej, żeby gitara dobrze brzmiała i nie zniechęciła cię szybko do gry. Czyste brzmienie to podstawa.

Na korzyść „klasyków” dla początkujących gitarzystów przemawia to, że ich struny łatwiej dociska się do progu, przez co twoje próby będą mniej bolesne (u nowicjuszy podczas grania tworzą się odciski na opuszkach palców). Jeśli chodzi o struny do gitary, pojawia się pytanie: czy do gitary klasycznej można założyć struny metalowe, a do gitary akustycznej nylonowe? Odpowiedź brzmi: tak, tylko po co? Nie warto niszczyć gitary. Konstrukcje obu instrumentów znacznie różnią się od siebie i są dostosowane do określonego typu strun. Innym plusem przemawiającym za „klasykiem” jest jego szeroki gryf. Dzięki temu łatwiej ćwiczyć rozstaw palców.

Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź jakie gitary mają twoi znajomi. Wypróbuj je i zdecyduj, który instrument pasuje ci najbardziej. W celu małego podsumowania i ułatwienia, przedstawiamy tabelkę porównawczą, ukazującą różnice pomiędzy instrumentami.

screenshot_10.jpg

Przydatne akcesoria

Kiedy już wybierzemy pierwszą gitarę, klasyka czy akustyka, warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych dodatków. Nie zawsze do kupionej gitary dostaniemy przyzwoite struny. Warto je wymienić na porządne modele, które ułatwią granie, czy to będą struny metalowe, czy struny nylonowe.

W prawidłowym przechowywaniu gitary w domu i jej ewentualnym transporcie pomogą futerały oraz stojaki. Dostępne są one na Allegro w szerokim asortymencie.

Najważniejsze jednak, by się nie zniechęcać faktem, że po tygodniu nauki nie jest się w stanie zagrać solówki swojego ulubionego gitarzysty. To wymaga czasu i wytrwałości. Właściwie dobrana gitara może w tym pomóc, ale nie wyręczy z konsekwencji.

Przeczytaj również: Jak dobrać rozmiar gitary do gitarzysty?

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro