Kultowe polskie seriale dostępne na DVD
Pamięta się je doskonale, czasami można je obejrzeć na specjalnych kanałach tematycznych w telewizji, częściej wspominane są z nostalgią lub też odkrywane zupełnie na nowo przy powtórnych seansach. Mowa o…
Pamięta się je doskonale, czasami można je obejrzeć na specjalnych kanałach tematycznych w telewizji, częściej wspominane są z nostalgią lub też odkrywane zupełnie na nowo przy powtórnych seansach. Mowa o polskich serialach, które w poprzednich dekadach niezaprzeczalnie były w lepszej kondycji niż obecnie.
Czas czytania: 6 min
Absolwent historii sztuki, student filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach. Pasjonat kina, seriali, telewizji i festiwali filmowych. Z powodzeniem prowadzi facebookowe „fanpejdże”, a także kolekcjonuje popkulturowe gadżety i limitowane wydania swoich ulubionych filmów. Z każdym dniem poszerza swoje spektrum zainteresowań kulturą i sztuką.
Większość kultowych produkcji to kilku- lub kilkunastoodcinkowe serie, w niczym nie przypominające tasiemcowych telenowel. Dziś coraz częściej wraca się do tej zwięzłej formuły serialowej, jednak dawne hity nie wydają się być zagrożone, pośród ulubionych telewizyjnych propozycji Polaków. Warto więc mieć własny zestaw szczególnie cenionych seriali w domowej kolekcji. Oto propozycje najpopularniejszych klasyków dostępnych na DVD.
Aktor, który z początku grywał role charakterystyczne, bardzo szybko udowodnił, iż posiada zarówno talent dramatyczny, jak i komiczny. Ponadto łączył karierę filmową z serialową i zdaje się, że to właśnie role w niezapomnianych seriach komediowych przydały mu nieśmiertelności. Jako pełen charyzmy, tytułowy bohater siedmioodcinkowego serialu Kariera Nikodema Dyzmy – ekranizacji przedwojennej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza – wypada brawurowo i wiarygodnie. Historia małomiasteczkowego awanturnika, który dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, sprytowi i bezpardonowemu urokowi osobistemu pnie się po szczeblach kariery, podbiła serca polskich telewidzów w latach 80.
Jeszcze większy sukces i status dzieła prawdziwie kultowego zyskał serial Alternatywy 4,w którym Wilhelmi wciela się w rolę przebiegłego gospodarza nowo wybudowanego, warszawskiego bloku. Lokatorzy nie mają z nim łatwo i codziennie borykają się z coraz to dziwniejszymi zdarzeniami. Wszystko zaś okraszone jest dużą dawką satyrycznego humoru, jak przystało na reżyserię Stanisława Barei. Oprócz Wilhelmiego, w role mieszkańców bloku przy ulicy Alternatywy 4 i innych bohaterów wcielają się: Janusz Gajos, Zofia Czerwińska, Bożena Dykiel, Jerzy Bończak, Stanisława Celińska i wielu innych, wybitnych aktorów. Nie ma więc innej alternatywy, jak tylko ponownie dać się wciągnąć tej błyskotliwej komedii.
Ilustrowanie losów Polaków, podczas trudnych czasów II wojny światowej, należy do najczęstszych motywów filmowych zarówno w przypadku dzieł kinowych, jak i telewizyjnych. Powaga, a jednocześnie atrakcyjność tematu sprawiała, że seriale wojenne nierzadko realizowane były przez wybitnych reżyserów, mających na swoim koncie uznane filmy. W 1970 roku Janusz Morgenstern nakręcił jeden z najznakomitszych polskich seriali, pięcioodcinkowych Kolumbów, na podstawie powieści Romana Bratnego. Losy kilku młodzieńców przedstawiono na tle powstania warszawskiego. Przejmująca, świetnie zrealizowana produkcja, w obsadzie której znaleźli się m. in. Jan Englert, Karol Strasburger, Wacław Kowalski i Jan Trela.
Z kolei Czas honoru, emitowany w latach 2008-2013, to chyba jeden z nielicznych przypadków współczesnego serialu wojennego, który zyskał sympatię tak szerokiej widowni, jednocześnie reprezentując bardzo wysoki poziom artystyczny i realizatorski. Z początkowej, kameralnej historii rozgrywającej się w okupowanej Warszawie zrodził się prawdziwy epos, swoją fabułą wykraczający poza niemiecką okupację i w ostatnim sezonie koncentrującym się już na czasach powstawania pierwszych, socjalistycznych ośrodków władzy. Z perspektywy czasu, to właśnie ten serial ma szansę zyskać miano kultowego.
Prawdziwym skarbem polskich produkcji telewizyjnych są seriale obyczajowe i historyczne. Domto swoista epopeja, obejmująca losy kilku rodzin Polaków – m. in. Talarów, Popiołków, Lermaszewskich – wracających po wojnie do zrujnowanej Warszawy, gdzie próbują na nowo ułożyć sobie życie. Dzięki długotrwałej realizacji w latach 1980-2000, twórcom udało się uzyskać wiarygodny efekt upływu kolejnych dekad ilustrowanych w serialu. Następna propozycja, Noce i Dnie – rozszerzona wersja wielkiego hitu Jerzego Antczaka z 1975 – także przenosi widzów do przeszłości. Adaptacja powieści Marii Dąbrowskiej to losy Barbary Niechcic (wielka kreacja Jadwigi Barańskiej) przedstawione na tle zmian obyczajowych polskiej szlachty na przełomie XIX i XX wieku. Ten dwunastoodcinkowy, melodramatyczny serial kostiumowy do dziś pozostaje jednym najbardziej lubionych i cenionych zarówno przez widzów, jak i znawców sztuki filmowej.
Jeszcze dalej w przeszłość wkracza Królowa Bona. Seria, składająca się również z tuzina epizodów, tym razem z brawurową, tytułową rolą Aleksandry Śląskiej, której partnerują Jerzy Zelnik jako Zygmunt August oraz Anna Dymna w roli Barbary Radziwiłłówny, wybranki serca młodego króla. Złota dekada polskich seriali historycznych przypada na lata 70. Wtedy to, oprócz wspomnianych dwóch powyższych produkcji, ogromną popularnością cieszyła się pierwsza, rodzima seria spod znaku płaszcza i szpady – Czarne chmury, a także serial o szlachetnym rozbójniku, polskim Robin Hoodzie – Janosiku, w którym w tytułową postać wcielił się Marek Perepeczko, a wtórowała mu Ewa Lemańska.
Absolwent historii sztuki, student filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach. Pasjonat kina, seriali, telewizji i festiwali filmowych. Z powodzeniem prowadzi facebookowe „fanpejdże”, a także kolekcjonuje popkulturowe gadżety i limitowane wydania swoich ulubionych filmów. Z każdym dniem poszerza swoje spektrum zainteresowań kulturą i sztuką.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu