Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Kultowe komiksy z uniwersum DC

Wszyscy znamy Batmana, Supermana i Ligę Sprawiedliwości, ale jeśli ktoś chce nazywać się prawdziwym fanem bohaterów z wydawnictwa Detective Comics, to są albumy, które powinien przeczytać od pierwszej do ostatniej strony – i to kilka razy.

Sławomir Serafin
Sławomir Serafin 24-11-2015 aktualizacja: 11-02-2019

Czas czytania: 7 min

FacebookTwitter

Kultowe komiksy z uniwersum DC

Batman i Superman to najlepiej znani i najbardziej popularni bohaterowie z uniwersum DC, którzy od lat są filarami tego wydawnictwa. Oferuje ono oczywiście o wiele szerszy asortyment i cały szereg innych kultowych postaci, takich jak: Green Arrow, Flash, Wonder Woman czy Aquaman, a także grupy, takie jak Liga Sprawiedliwości i Młodzi Tytani. Mroczny Rycerz i Człowiek ze Stali są jednak najważniejsi i to się przekłada na kultowe komiksy – najlepsze, najciekawsze i najbardziej warte uwagi historie są związane właśnie z nimi.

All-star Superman

Wielokrotnie nagradzana seria, składająca się z dwunastu zeszytów, zebranych później w jeden album. „All-star Superman” ukazuje Supermana w nieco inny sposób niż zwykle, bardziej dorośle, jako istotę niesamowicie potężną, a także zmagającą się z własnymi słabościami i wrażliwą do tego stopnia, że… może umrzeć.

Batman: Azyl Arkham

batman azyl arkham W tym jednym z najmroczniejszych komiksów w dziejach poznajemy Batmana od zupełnie innej strony – jako pensjonariusza zakładu psychiatrycznego Arkham. „Batman: Azyl Arkham” to jedna z klasycznych, obowiązkowych pozycji, nie tylko ze względu na świetną, głęboką, pełną symboliki i nawiązań fabułę, ale również z powodu fenomenalnej, śmiałej, eksperymentalnej kreski.

Batman: Rok Pierwszy

komiks batman pierwszy rok Jak wyglądały początki Mrocznego Rycerza? O tym właśnie opowiada kultowy album „Batman: Rok Pierwszy”, który jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się pierwszymi dwunastoma miesiącami, od momentu gdy Bruce Wayne założył strój Nietoperza. Ten okres ukształtował Batmana, a także stał się podstawą do realizacji słynnych filmów Christophera Nolana.

Batman: Zabójczy Żart

komiks batman zabójczy żart Wiemy, jak narodził się Człowiek-Nietoperz. Ale jak powstał jego najbardziej znany, najgroźniejszy wróg, prawdziwa nemesis, czyli Joker? „Batman: Zabójczy Żart” odpowiada właśnie na to pytanie. Ten album to nie tylko geneza Jokera, ale również fenomenalna fabuła legendarnego scenarzysty Alana Moore’a, dzięki której „Zabójczy Żart” wszedł do kanonu komiksowego i nigdy już z niego nie wyjdzie.

Gotham Central

„Gotham Central”, klasyczna seria licząca sobie 40 zeszytów, wydana później w kilku albumach, odpowiada na jedno proste pytanie – co robi policja w Gotham City. Choć akcja rozgrywa się w mieście Batmana, to jej bohaterami są zwykli gliniarze, a on sam przewija się jedynie w tle, w czasie gdy oficerowie muszą sobie radzić sami z superłotrami nawiedzającymi Gotham.

Kingdom Come – Przyjdź Królestwo

Bardzo ważna historia z uniwersum DC i istotna dla mitów superbohaterskich w ogóle. „Kingdom Come – Przyjdź Królestwo” opowiada o czasach, gdy Batman, Superman i Wonder Woman odchodzą na emeryturę, a pałeczkę ochrony ludzi przejmuje nowe pokolenie bohaterów, którzy, niestety, nie są tacy niezachwiani pod względem moralności jak ich poprzednicy, co prowadzi do otwartego konfliktu.

Kryzys Tożsamości

komiks kryzys tożsamości Jeden z najwybitniejszych albumów komiksowych, który podchodzi do superbohaterów od zupełnie innej, bardzo ludzkiej i pełnej emocji strony. „Kryzys Tożsamości” skupia się na ich słabych punktach, czyli rodzinach i bliskich. Jak istoty o niemal boskiej potędze radzą sobie ze stresem i zagrożeniem, gdy uderza ono nie w nich, lecz w tych, których kochają?

Lobo: Ostatni Czarnian

komiks lobo ostatni czarnian Lobo przez długi czas funkcjonował w komiksach DC jako czarny charakter, ale fani tak bardzo polubili tę postrzeloną, brutalną postać, że w końcu pojawiła się we własnej serii, a także w kilku klasycznych albumach. Trudno jest wybrać najlepszy z nich, ale „Lobo: Ostatni Czarnian” jest z pewnością wart uwagi także dlatego, że dobrze kreśli tło dla wszystkich pozostałych i… jest rysowany przez mistrza Simona Bisleya.

Powrót Mrocznego Rycerza

komiks powrót mrocznego rycerza Klasyczny komiks o Batmanie, jeden z najważniejszych w historii narracji obrazkowej w ogóle, głównie dzięki fantastycznemu scenariuszowi Alana Moore’a. „Powrót Mrocznego Rycerza” przenosi nas w przyszłość, gdzie starszy już Bruce Wayne od ponad dekady nie wkładał kostiumu Nietoperza, ale wzmagająca się fala przestępczości zmusza go do trudnego powrotu z emerytury.

Superman: Czerwony Syn

komiks superman czerwony syn Alternatywna historia z uniwersum DC, która odpowiada na podchwytliwe pytanie – co by było, gdyby Superman wylądował nie w Stanach Zjednoczonych, ale… w Związku Radzieckim. W „Superman Czerwony Syn” Kal-El staje się pasierbem Józefa Stalina, a potem przywódcą całego ZSRR i obrońcą światowego socjalizmu, ale mimo to nie traci swoich charakterystycznych cech – prawości, dobroci i współczucia.

Uniwersum Detective Comics cały czas się rozrasta i wciąż pojawiają się nowe, znakomicie opowiedziane i fantastycznie narysowane historie, więc nie ma pewności, że lista dziesięciu najlepszych, najbardziej kultowych komiksów DC nie ulegnie zmianie. Na szczęście nie ma to żadnego wpływu na jakość wyżej wymienionych, które już na zawsze pozostaną częścią kanonu, którego po prostu nie wypada nie znać – no, chyba że jest się fanatycznym wielbicielem Marvela…

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Kultura i rozrywka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro