Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Kto może jeździć skuterem 125?

Czy skuter to dobra alternatywa dla samochodu? W pewnych warunkach wybór niedużego jednośladu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wśród nich szczególną popularność zyskały skutery o pojemności silnika 125 cm3. Czy do kierowania tego typu pojazdami potrzebne jest prawo jazdy kategorii A?

Paweł Szyszka
Paweł Szyszka 17-09-2020

Czas czytania: 6 min

FacebookTwitter
zamknij

Kto może jeździć skuterem 125?

Różnice między motorowerem a motocyklem

Zgodnie z literą prawa jednoślady napędzane układem mechanicznym podzielić można na dwa typy. Pierwsze z nich to motorowery, charakteryzujące się silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 lub silnikiem elektrycznym o mocy nie większej niż 4 kW. Prawo obliguje przy tym, aby prędkość osiągana przez pojazdy tego rodzaju nie przekraczała 45 km/h.

W praktyce, jeśli chcesz kierować motorowerem po drodze publicznej, wystarczy, że masz ukończone 18 lat. Co ciekawe, nie ma przy tym konieczności posiadania jakiegokolwiek prawa jazdy. Przepisy określają również pojęcie motocykla. Jest nim jednoślad, jednoślad z wózkiem lub pojazd trójkołowy wyposażony w silnik spalinowy o pojemności powyżej 50 cm3.

Skuter to motorower czy motocykl?

Skutery nie zostały natomiast unormowane w polskim prawie – nie ma takiej potrzeby. Tego typu jednoślady wyróżniają się bowiem przede wszystkim swoją budową, którą cechuje m.in.:

  • silnik i zbiornik paliwa umieszczony pod siedzeniem, co gwarantuje komfortową pozycję oraz łatwe zajmowanie miejsca,
  • liczne osłony chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi,
  • pojemny schowek pod siedzeniem,
  • automatyczna, bezstopniowa skrzynia biegów, zwiększająca łatwość prowadzenia skutera.

Warto wiedzieć

W kategorii przyporządkowania prawnego skuter może być motorowerem lub motocyklem. Wszystko uzależnione jest bowiem od pojemności i mocy zamontowanej jednostki napędowej.

Sprawdź również: Motocykl czy skuter o pojemności 125 ccm? Co lepsze do miasta?

Jakie uprawnienia są potrzebne do kierowania skuterem 125 cm3?

Motocykle o pojemności silnika 125 cm3 zyskały dużą popularność od lipca 2014 roku. Wówczas weszły w życie nowe, bardziej liberalne przepisy. Umożliwiają one kierowcy prowadzenie tego typu jednośladów, jeśli posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat. I to bez żadnych dodatkowych uprawnień. Należy jednak przy tym pamiętać o kliku ograniczeniach:

  • Pojemność skokowa silnika spalinowego motocykla nie może przekroczyć 125 cm3.
  • Moc jednostki napędowej nie może osiągać wartości wyższej niż 11 kW, co w przeliczeniu daje dokładnie 14,95 KM.
  • Stosunek mocy do masy własnej motoru maksymalnie wynieść może 0,1 kW/kg. W praktyce oznacza to, że motocykl z silnikiem o maksymalnej dopuszczalnej mocy 11 kW powinien ważyć co najmniej 110 kg.

Warto zaznaczyć, że pojazdy objęte opisywanymi wyżej przepisami nie muszą być wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, co stanowi dobrą wiadomość dla osób, które chcą kupić jednoślad inny niż skuter.

Przeczytaj także: Motocykle 125. Zaczynamy przygodę z motocyklami

Czy skuterem 125 cm3 może jeździć osoba nieletnia?

Możliwość jazdy skuterami o pojemności silnika 125 cm3 nie jest zarezerwowana wyłącznie dla dorosłych. Tego typu pojazdami kierować mogą także osoby, które ukończyły 16 lat. W ich przypadku konieczne jest jednak odbycie kursu i zdanie egzaminu na prawo jazdy kategorii A1. W taki sposób nieletni będą w stanie uzyskać takie same uprawnienia jak osoby dysponujące prawem jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat. Potencjalnych chętnych odstraszyć mogą jednak koszty, gdyż całkowite wydatki niezbędne do uzyskania wspomnianej kategorii A1 przekraczają często 2000 zł.

Możliwości i zalety skuterów o pojemności 125 cm3

Skutery o pojemności silnika 125 cm3 mają wiele przewag w porównaniu do pojazdów wyposażonych w jednostki napędowe 50 cm3.

  • Większy i mocniejszy motor oferuje przede wszystkim lepsze osiągi. Prędkość maksymalna sięga ok. 80-90 km/h, a elastyczność i przyspieszenie gwarantują wysoki komfort podróżowania w mieście.
  • Skutery 125 cm3 należy także uznać za bezpieczniejsze od 50 cm3, gdyż pozwalają na płynniejszą jazdę dostosowaną do prędkości innych użytkowników dróg. Nie można tego napisać o skuterach 50 cm3, które osiągają jedynie 45 km/h, co stanowi wartość ograniczoną prawnie.
  • Pomimo lepszych osiągów motocykle 125 cm3 nie zużywają wiele paliwa. Dystans o długości 100 km pokonają, zużywając przy tym ok. 3-3,5 l benzyny.

Ceny skuterów 125 cm3

Skutery o pojemności 125 cm3 kuszą atrakcyjnymi cenami. Najtańsze z nich, takich marek jak Keeway, Zipp czy Barton, nabyć można za ok. 5000 zł. Junaki i Romety kosztują natomiast od ok. 8000 zł wzwyż. Za modele producentów z segmentu premium, jak chociażby Yamaha, Honda, czy Kawasaki trzeba zapłacić znacznie więcej, bo ok. 20 000 zł.

Zobacz też: Pięć najtańszych skuterów 125 ccm

Kup skuter 125 ccm polecany w poradniku:

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro