Książkowy kolega Billy

Książkowy kolega Billy

Seria książek o Billym opisuje fragmenty dziecięcej codzienności. Największy nacisk w książeczkach położony jest jednak nie na wyczyny chłopca i jego przyjaciół, ale ich (a zwłaszcza Billy’ego) uczucia i emocje.

Malwina Jakóbczyk Malwina Jakóbczyk / 24-06-2015

Billy i życie

Billy jest postacią stworzoną przez Birgittę Stenberg, nieżyjącą już autorkę i ilustratorkę licznych książeczek dla dzieci, popularnych zarówno w Szwecji, jak i poza granicami kraju. Seria o przygodach małego chłopca zilustrowana została przez Matiego Leppa. W Polsce od 2009 roku ukazało się pięć tomów opowiadających o Billym, jego mamie i przyjaciołach. Można je czytać w dowolnej kolejności: powiązane są ze sobą tylko postaciami, historie natomiast są osobne.

W książeczce Billy jest zły poruszony jest tytułowy temat złości. Chłopcu od samego rana nic się nie podoba i nic mu nie wychodzi. Odczuwa złość na wszystko dookoła – nikt przecież nie powiedział, że tylko dorośli mogą wstać lewą nogą i mieć zły humor. Dzieci też mają swoje, stosowne do wieku, problemy. Jednym z nich jest również oswajanie strachu i nabieranie dystansu do tego, co mówią inni. Takim trudnościom stawia czoła chłopiec podczas swojego pierwszego wyjazdu nad morze (Billy i potwór). Razem z mamą udaje mu się również dać nauczkę panu Mrukowi, który niepotrzebnie straszy dzieci. Mały Billy poznaje także szkołę (i to w dość przewrotny sposób) – miejsce, które wcześniej nie było dla niego dostępne, tylko owiane tajemnicą i znane wyłącznie ze słyszenia (Billy w szkole). W książeczce Billy i tajemniczy kot odwiedza go tytułowy bohater. Chłopiec jest podekscytowany, bo może pogłaskać miękkie futerko gościa oraz podpatrzeć, jak je rybę. Co więcej, zwierzątko jest mu bardzo przyjazne. Spotkanie ze zwierzęciem, tym razem z psem, powraca także w Billym i gwizdku, jednak nie jest jego głównym tematem. Tutaj chłopcu udaje się przeżyć takie przygody (na szczęście bezpiecznie), w które nie wierzy nawet jego mama. A wszystko za sprawą gwizdka.

Historie o emocjach

Książeczki o Billym są o emocjach i uczuciach – tych pozytywnych: ciekawość, chęć poznawania niedostępnego, odkrywczość, radość i negatywnych: złość, strach, obawa. Także o tym, jak sobie można z nimi radzić, w jaki sposób można zachować się w danej sytuacji i przede wszystkim o tym, że każdy ma prawo do odczuwania emocji i nie ma potrzeby, a nawet nie powinno się tłumić ich w sobie. Książki o przygodach małego chłopca stwarzają pole do dyskusji na temat tego, czy robi on dobrze, czy może nie powinien się zachowywać w taki sposób. Jednak przede wszystkim są o tym, co Billy czuje i jak inni bohaterowie (na przykład mama Billy’ego czy jego koleżanka Molly) mogli poczuć się w opowiedzianej sytuacji, a także w jaki (inny, a może podobny) sposób można by rozwiązać problem czy zachować się w zbliżonych okolicznościach. Co ważne i ciekawe – autorka unika oceniania. W książeczkach opisane są przygody chłopca bez dodatkowego komentarza odautorskiego wygłaszanego ustami narratora czy nawet mamy Billy’ego. Dzięki temu mali czytelnicy mogą sami zastanowić się nad przygodami głównego bohatera, a rodzice poddać pod dyskusję na przykład wyżej wspomniane tematy.

Billy jest sympatycznym chłopcem. Chociaż ma swoje lepsze i gorsze dni, to nie sposób go nie polubić. Jego przygody są bardzo kameralne – z pozoru jest mało akcji, a jednak Billy stał się ulubieńcem dzieci w wielu krajach. Do tego książeczki są kolorowe, szczegółowo zilustrowane przez Matiego Leppa. Po przeczytaniu do opowieści o Billym można wrócić ponownie – również ze względu na obrazki. Spotykając się z małym chłopcem, jest się z czego pośmiać, nad czym zastanowić i na co popatrzeć.

Źródło okładki: www.eneduerabe.redcart.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro