Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Książki Star Wars z nowego kanonu – które warto przeczytać?

Disney rozwija markę Star Wars. Powstają nie tylko nowe filmy, ale wydawana jest też zupełnie nowa seria książek osadzonych w Odległej Galaktyce. Przedstawiamy 5 wydanych w Polsce przez wydawnictwo Uroboros pozycji z tzw. nowego kanonu, z którymi warto się zapoznać.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 16-03-2017

Przez kilka dekad uniwersum Star Wars rozrastało się dzięki powieściom, komiksom i grom wideo. Po przejęciu marki przez Disneya zresetowano tzw. Expanded Universe i uznano, że wszystkie opisywane w tych źródłach wydarzenia nie miały miejsca w nowej wersji Odległej Galaktyki.

Taki fabularny reset był w pełni uzasadniony

Disney wykupił prawa do marki Star Wars i postanowił wydać kolejne filmy osadzone w tym uniwersum. Nie chciał jednak adaptować powieści i utrzymywać fabularnej zgodności nowych produkcji z twórczością dziesiątek różnych autorów. Patrząc na bogactwo Expanded Universe, trudno się tej decyzji dziwić, chociaż wieloletni fani nadal są tym nieco rozczarowani.

Zamiast tego zdecydowano się właśnie na reset i uznano, że opowiedziane wcześniej historie nie miały miejsca. Od tego czasu Disney poszerza wyczyszczone uniwersum Star Wars o nowe wątki i postaci, tak jak to się działo wcześniej. Kilka razy do roku premierę ma nowa książka z serii „Gwiezdne wojny”, a wiele z nich ukazało się w Polsce. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

„Star Wars. Koniec i początek” Chuck Wendig

To książka, która jest pomostem pomiędzy „Powrotem Jedi” i „Przebudzeniem Mocy”. Jedno z niewielu źródeł, które daje pogląd na to, jak wyglądała Odległa Galaktyka po zwycięstwie Rebelii i uformowaniu się Nowej Republiki. Bohaterowie pokonali Imperatora i zniszczyli drugą Gwiazdę Śmierci, ale ich praca tak naprawdę dopiero się rozpoczyna. Chuck Wendig, autor „Star Wars. Koniec i początek”, zabiera czytelnika w podróż razem z nową grupą bohaterów, którzy walczą z pozostałościami Imperium.

„Star Wars. Tarkin” James Luceno

Kolejna pozycja ukazuje tajemnice jednego z najstraszniejszych przedstawicieli Imperium. „Star Wars. Tarkin” pokazuje, jak na przestrzeni lat formował się charakter człowieka, który pod koniec życia jako Wielki Moff zarządził zniszczenie planety Alderaan z pokładu Gwiazdy Śmierci. James Luceno zagłębia się w psychikę bohatera i pokazuje nam jego szkolenie wojskowe na rodzinnej planecie, opowiadając przy tym nieco świeższą historię.

„Star Wars. Lordowie Sithów” Paul S. Kemp

To opowieść o trudnej relacji mistrza i ucznia Zakonu Sithów. Po upadku Republiki kanclerz Sheev Palpatine przejął władzę w Galaktyce i uformował Imperium. Swoimi machinacjami doprowadził też do upadku Zakonu Jedi i rozpoczął szkolenie Anakina Skywalkera, który przyjął tytuł Darth Vader. W powieści „Star Wars. Lordowie Sithów” pisarz Paul S. Kemp opowiada o wspólnej misji, jaką byli zmuszeni wykonać obaj Sithowie. Autor pokazuje, jak bezwzględnie tłumili ogniska rodzącej się Rebelii.

„Star Wars. Utracone gwiazdy” Claudia Gray

„Star Wars. Utracone gwiazdy” to powieść młodzieżowa, ale powinien ją przeczytać każdy fan niezależnie od wieku. Claudia Gray przygotowała dla nas wzruszającą opowieść o miłości dwojga młodych ludzi, których rozdzieliła pierwsza Galaktyczna Wojna Domowa. Akcja książki rozpoczyna się jeszcze przed „Nową nadzieją”, a kończy dopiero po wydarzeniach z „Powrotu Jedi” i pozwala przyjrzeć się faktom przedstawionym w filmach z zupełnie nowej perspektywy.

„Star Wars. Battlefront. Kompania Zmierzch” Alexander Freed

Gra wideo „Star Wars. Battlefront” to wieloosobowa strzelanina, która nie doczekała się kampanii dla jednego gracza. Alexander Freed napisał jednak książkę, która nosi wspólny tytuł z produkcją Electronic Arts. W swojej powieści „Star Wars. Battlefront. Kompania Zmierzch” przedstawia codzienne życie Rebeliantów walczących ze złowrogim Imperium, a bohaterowie z filmowych „Gwiezdnych wojen” są tutaj tylko tłem.

Podsumowanie

Nie wszystkie nowe powieści z uniwersum Star Wars są udane. Opowiadają bardzo różne historie i pisze je wielu autorów. Wśród pisarzy są zarówno tacy, którzy mają doświadczenie z Expanded Universe, jak i zupełnie nowe nazwiska niezwiązane wcześniej z „Gwiezdnymi wojnami”.

Na szczęście wśród tych pozycji są książki, które naprawdę warto przeczytać. Polscy fani „Star Wars” powinni być zadowoleni, bo polskie tłumaczenia powieści od wydawnictwa Uroboros pojawiają się u nas niedługo po premierze w Stanach Zjednoczonych i już jest w czym wybierać.

podziel się