Książki o zarządzaniu czasem

Żyjemy na pełnych obrotach, coraz szybciej, gonimy czas, żeby ze wszystkim zdążyć, a mimo to on wciąż nam gdzieś ucieka. Mamy coraz więcej obowiązków i coraz mniej czasu na ich wykonanie, a gdzie jest w tym wszystkim czas na życie? Wystarczy, że nauczymy się kilku prostych zasad zarządzania sobą w czasie, a okaże się, że znajdziemy czas na wszystko.

Magdalena Kusa Magdalena Kusa / 13-01-2016

Czym jest czas?

Amerykański psycholog Philip Zimbardo w Paradoksie czasu pisze o znaczeniu czasu dla każdego z nas. Przyglądając się upływowi ludzkiego życia i zmianom, jakie w nim zachodzą, zastanawia się, czym jest przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Pokazuje emocjonalne i subiektywne postrzeganie czasu każdego człowieka. Ważne jest czerpanie pozytywnych wspomnień z przeszłości, otwarcie się na teraźniejszość i umiarkowane planowanie przyszłości.

Istotne jest, aby w każdej z perspektyw nauczyć się odnajdywać szczęście. Uświadamia, jak – dzięki świadomości upływu czasu – zadbać o lepsze zdrowie, dochodowe inwestycje, karierę i radość w życiu prywatnym. W czasie znaczną rolę odgrywają także relacje międzyludzkie, rozwój duchowy i gotowość na zmiany. Czas jest cenny. Mamy go dla siebie tylko na określony moment, ważne więc, żeby wykorzystać go jak najlepiej.

Znajdź marzenie i dąż do celu

Tak naprawdę czas jest względny. Nie można go mieć lub nie mieć. Jeśli ktoś twierdzi, że ciągle brakuje mu czasu – to nieprawda. Brakuje mu po prostu celu i priorytetów. Każdy cel powinien być SMART, czyli: Szczegółowy, Mierzalny, Atrakcyjny, Realistyczny i Terminowy (określony w czasie) – to pomoże nam zaplanować jego realizację. Najpierw jednak trzeba zastanowić się, który cel jest dla nas w danej chwili najważniejszy i od niego zacząć, bo nie można zrobić wszystkiego naraz.

Pracuj mniej, ale z głową

Więcej pracy wcale nie spowoduje, że szybciej uporamy się z danym zadaniem, a potem będziemy odpoczywać. Nie, ponieważ nawet jeśli uda się nam osiągnąć w ten sposób cel, to za chwilę znajdziemy sobie kolejną ważną rzecz do zrobienia. A jak pisze – w Życiologii, czyli o mądrym zarządzaniu czasemMiłosz Brzeziński, doby nie można rozciągnąć. Dlatego warto nauczyć się kilku podstawowych zasad i technik stosowanych przez ludzi sukcesu.

Zasada Pareto, zwana także zasadą 20/80, zakłada, że 20% badanych obiektów związanych jest z 80% pewnych zasobów, czyli zaledwie mała część wykonywanej przez ciebie pracy odpowiada za większą część korzyści, jakie otrzymujesz. Jak pracując mniej, osiągnąć więcej, pisze m.in. Arkadiusz Bednarski w książce Opanować czas.

Jedną z technik zarządzania czasem, o której pisze Mike Clayton w książce Zarządzanie czasem, jest OATS (z ang. owies), na który składają się 4 kroki: wyniki (Outcomes), czyli określenie, co chcesz osiągnąć w danym czasie; działania (Activities), czyli ustalenie wszystkich działań niezbędnych do zrealizowania każdego wyniku; czas (Time), czyli uświadomienie, ile czasu potrzeba na realizację wyników; przygotowanie konkretnego harmonogramu (Schedule) prac.

Przy określaniu czasu potrzebnego do wykonania danego działania warto znać prawo Parkinsona, mówiące o tym, że jeżeli pracownik ma określony czas na wykonanie danego zadania, zostanie ono wykonane w możliwie najpóźniejszym terminie. Prawo to można wykorzystać jako swoiste nożyczki czasu. Okazuje się, że jeśli dasz sobie mniej czasu na zrobienie czegoś, zrobisz to wtedy, kiedy zakładasz, czyli szybciej.

Pętla OODA to adaptacyjny cykl podejmowania decyzji, model stosowany w armii amerykańskiej, a także coraz częściej w środowisku biznesowym. Wyróżniamy w niej 4 bazowe obszary przetwarzania informacji: Obserwacja, która polega na zbieraniu danych; Orientacja, a więc analiza tych danych; podejmowanie Decyzji; podjęcie działań (czyli Akcja).

Złodzieje czasu

Przy zarządzaniu czasem, czyli tak naprawdę uporaniem się z obowiązkami i realizacją naszych marzeń, ważna jest motywacja i uświadomienie sobie, co zabiera nam nasz cenny czas. Przyczyną możemy być my sami, nasze podejście do życia czy zadania, brak motywacji do działania, niezorganizowanie lub odkładanie wszystkiego na potem.

Nad osobowością można pracować, organizacji można się nauczyć, a wiele „złodziei czasu” można zwyczajnie wyeliminować. Jak? Jeśli zastanowimy się, ile razy dziennie sprawdzamy pocztę czy Facebooka lub oglądamy kolejny odcinek serialu, który znamy na pamięć, żeby odwlec chwilę zabrania się do pracy, zobaczymy, ile czasu moglibyśmy zyskać, ograniczając te typowe rozpraszacze naszej uwagi. O tym, jak m.in. radzić sobie ze złodziejami czasu, pisze w Zarządzaniu czasem Brian Tracy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro