Książki o problemach nastolatków, które mogą pomóc twojemu dziecku

Czy twoje dziecko ma problemy, o których nie chce z tobą rozmawiać? A może to ty nie umiesz mu doradzić? Wybierz jeden z poniższych tytułów i sprezentuj go swojej pociesze.

Joanna Jędrzejczyk Joanna Jędrzejczyk  / 22-11-2016

Nastolatki, wbrew pozorom, mogą mieć wiele powodów do zmartwień. Pierwsze miłości, dojrzewanie i zmiany w ciele, presja rówieśnicza… to wszystko może być źródłem stresu i smutku młodzieży. Na szczęście w radzeniu sobie z tymi trudnymi tematami mogą im pomóc książki napisane przez specjalistów.

„Mała książka o miesiączce”, Marie Oscarsson

„Małą książkę o miesiączce” warto podarować nawet młodszym dziewczynkom, które pierwszą menstruację mają jeszcze przed sobą. Książka oswaja nastolatki z tematem miesiączki i zmian zachodzących w ich ciele. Autorka pisze o tym, jak kobiety i menstruacja były postrzegane na przestrzeni wieków. Doradza także, w jaki sposób powiedzieć o pierwszej miesiączce najbliższym. Nastolatkę z pewnością zaciekawią wypowiedzi ich rówieśniczek, z którymi będą mogły porównać swoje doświadczenie.

„Seks. Nieocenzurowany przewodnik po twoim ciele”, Nikol Hasler

Edukacja seksualna to trudny temat, który często nie jest w pełni omawiany w szkole. W związku z tym nastolatki bardzo często czerpią wiedzę o seksie ze stron internetowych, które często pełne są mitów i przesądów. Jeśli twoje dziecko zaczyna interesować się płcią przeciwną, warto podsunąć mu ten poradnik. Nikol Hasler opisuje wszystko, co wiąże się z aktem seksualnym: niepokoje związane z pierwszym razem, antykoncepcję, zapobieganie chorobom wenerycznym itd. „Seks. Nieocenzurowany przewodnik po twoim ciele” zawiera także odpowiedzi na pytania, które autorowi przesłały nastolatki. Tę książkę możesz przeczytać także ty, po to, aby w przyszłości bez skrępowania odpowiedzieć na wszystkie pytania twojego dziecka.

„Tęczowa książeczka. Poradnik dla nastolatków”, James Dawson

„Tęczowa książeczka” to lektura skierowana do nastolatków odkrywających swoją seksualność, ich rodziców, nauczycieli, ale także wszystkich młodych ludzi, którzy mogą mieć wśród swoich przyjaciół lub rodzeństwa osoby LGBTQIA. James Dawson objaśnia, jak seksualność ma się do biologii, psychologii, polityki i prawa. Ten poradnik uczy tolerancji, otwartości na innych, a przede wszystkim samoakceptacji.

Przeczytaj pełną recenzję książki Jamesa Dawsona „Tęczowa książeczka. Poradnik dla nastolatków”.

„W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania”, Wojciech Wanat Katarzyna Panejko-Wanat

XXI wiek to czas, w którym żyje się bardzo szybko, w pogoni za materialnymi dobrami tracimy z punktu widzenia wartości trwalsze, rodzinne więzi czy przyjaźnie. Coraz więcej młodych ludzi sięga po substancje psychoaktywne z różnych powodów, często również by pomóc sobie w nauce czy być akceptowanym przez grupę rówieśniczą. Dlatego problem narkomanii i wielowymiarowych konsekwencji, jakie za sobą pociąga nieustannie są bardzo aktualne.

Autorzy książki „W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania” to terapeuci z wieloletnim stażem. Opisują przykłady czerpane z doświadczenia w pracy z osobami uzależnionymi, przybliżają również precyzyjnie proces wchodzenia w nałóg nie stroniąc od drastycznych sformułowań czy przykładów. Ich książka do poradnik bogaty w badania naukowe oraz wypowiedzi osób uzależnionych oraz rzetelne kompendium wiedzy o tym, jakie skutki pociąga za sobą przyjmowanie substancji psychoaktywnych.

„Pułapka anoreksji”, Valerio Albisetti

Negatywny obraz własnego ciała to częsty problem nastolatków. Presja kulturowa narzucająca ideał proporcji ludzkiego ciała jest im narzucana od najmłodszych lat. „Pułapka anoreksji” to poradnik stworzony przez terapeutę i psychoanalityka, który przedstawia w nim przebieg choroby oraz przyczyny zaburzeń odżywiania i metody leczenia. Obala również mit dotyczący postrzegania chorobliwie szczupłej sylwetki jako klucza do szczęścia. W sposób bardzo przystępny pokazuje również, jak koncentracja wokół jedzenia i obsesyjnego liczenia kalorii pochłania energię, zabiera zdrowie i chęć do życia.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro