Książki o aniołach, które warto znać

Książki o aniołach, które warto znać

autor: Aleksandra Urbańczyk, data publikacji: 11-12-2015

Anioły – byty duchowe służące Bogu i wypełniające jego zamysły występują w wielu religiach i towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Informacje o nich pojawiły się w starożytnym Egipcie i Babilonii, zostały zawarte w pismach kabalistycznych, apokryfach oraz w Biblii. Nad ich naturą łamali sobie głowę Ojcowie Kościoła, a ich sylwetki stanowiły natchnienie dla artystów i twórców. Motywy związane z aniołami były obecne w sztuce i w literaturze od zawsze. Wydaje się, że nie utraciły nic ze swojej atrakcyjności, pisarze chętnie odwołują się do nich także dziś.

Wstęp do wiedzy o aniołach

Dla czytelnika, który szuka uszeregowanych informacji o tych istotach, powstają rozmaitego typu słowniki. Jednym z nich jest „Wielka księga Aniołów” Jeanne Ruland. To leksykon 1400 imion aniołów wraz z opisem ich znaczenia, przyporządkowania do struktur, grup i chórów anielskich. Publikacja zawiera opis aniołów występujących w różnych kręgach kulturowych oraz teorie przedstawiające ich relacje z ludźmi.

Uniwersalny motyw walki dobra ze złem w literaturze popularnej

„Pokuta” to pierwsza część nowego cyklu („The Songs of the Seraphim”) popularnej autorki Anne Rice. Książka dotyka istoty wiary, wykorzystuje motyw grzechu i nawrócenia. Bohaterem jest człowiek, który odwrócił się od Boga i stał się płatnym mordercą. Wydaje się, że jego droga jest przesądzona. Wszystko się zmienia, gdy spotyka swojego Anioła Stróża. Żeby odpokutować winy, będze musiał wypełnić misję w trzynastowiecznej Anglii, poznać historię pewnego konfliktu, zapobiec nieszczęściu, a przede wszystkim uwierzyć, że odkupienie jest możliwe.W klasyczny sposób do wątku Anioła Stróża podeszła także Dorota Terakowska. Bohaterką książki „Tam, gdzie spadają anioły” jest dziewczynka, która ma kłopoty, ponieważ jej anioł ucierpiał w walce. Kiedy dziecko zapadnie na nieuleczalną chorobę, jego rodzice będą zmuszeni do zaakceptowania istnienia sił, których nie można racjonalnie wytłumaczyć. Przy okazji przekonają się, jaki jest prawdziwy sens życia.

O aniołach przewrotnie

Motyw aniołów daje nieograniczone możliwości twórcom fantasy. Całkiem nieźle sobie radzą na tym polu nasi rodzimi pisarze. „Zbieracz Burz. Tom 1”, zbiór opowiadań Mai Lidii Kossakowskiej, to kontynuacja cyklu „Zastępy Anielskie”, który można traktować jako samodzielną książkę. Opowiadania tej serii ukazują istoty zamieszkujące Niebo, Limbo i Piekło. Zagłębiając się w utwory, czytelnik poznaje kolejne kręgi nieba i piekła, a także przekonuje się, że Świetliści i Mroczni są bardziej ludzcy, niż sądził do tej pory. W „Zbieraczu Burz” pisarka kolejny raz ukazuje losy aniołów, które chcą zatuszować odejście Boga, intrygują, przeżywają chwile zwątpienia, a przede wszystkim muszą chronić mieszkańców Ziemi.

Przeczytaj pełną recenzję książki Mai Lidii Kossakowskiej „Zbieracz Burz. Tom 1”.

Jeszcze dalej w czerpaniu z różnych mitologii i religii (i łączeniu ich z popkulturą) posunął się Jakub Ćwiek. Bohaterem jego pełnej humoru książki „Kłamca” jest Loki – nordycki bóg oszustwa, który pracuje na zlecenie archaniołów. Aniołowie nie są centralnymi postaciami, ale odgrywają ważną rolę. Utrzymują porządek w świecie, w którym zapanował chaos. Anioły Ćwieka występują w ściśle określonej hierarchii, ale posługują się nowoczesnymi zdobyczami techniki.

Zobacz także inne książki Jakuba Ćwieka.

Skoro zaś udowodniliśmy, że autorzy nie podchodzą do tematu śmiertelnie poważnie, to nie może w tym zestawieniu zabraknąć książki „Dożywocie” Marty Kisiel, w której relacja anioł-człowiek została odwrócona, a reputacja Anioła Stróża doznała poważnego uszczerbku. Bohater książki otrzymuje w spadku dom, ale wiążą się z nim pewne obowiązki. Musi zapewnić opiekę nietypowym lokatorom – wśród których znajduje się przesympatyczny, lecz nieporadny anioł, dotknięty silną alergią na własne pióra.

Człowiek ma skomplikowaną naturę, podlega działaniom różnych sił, toczy się w jego wnętrzu walka dobra ze złem. Aby zobrazować ten proces, a także żeby wpomóc zmagania ze słabościami – stworzono wizerunki Anioła i Szatana. Ponieważ natura ludzka się nie zmienia, te symbole potrzebne są także dzisiaj. Oczywiście książki mają zapewnić rozrywkę. Oczekujemy, by pisarze zaskakiwali nas wciąż nowymi pomysłami, twórcy zatem głowią się, by tworzyć niekonwencjonalne obrazy. Wyobrażenia aniołów ewoluują – utraciły swą dostojność i bezcielesność, zostały wyposażone w cechy, emocje i rozterki typowo ludzkie, dysponują nowoczesnymi gadżetami. Oddaliły się znacznie od biblijnego archetypu, ale za to z łatwością zostały zaadaptowane przez współczesną kulturę.