Książki, które powinien przeczytać każdy ojciec

Jesteś świeżo upieczonym tatą? A może właśnie dowiedziałeś się, że za kilka miesięcy zostaniesz ojcem? Oto 5 książek, które z pewnością powinieneś przeczytać.

udostępnij

Joanna WeremijewiczJoanna Weremijewicz / 26-08-2016

Bycie tatą to, tak jak bycie mamą, praca całodobowa. Twoja pociecha z pewnością przez kilka pierwszych lat swojego życia nie da ci chwili wytchnienia. Jak być dobrym ojcem? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale z pewnością wymienione poniżej książki dadzą ci kilka wskazówek.

„Zawód: Tata” Krzysztof Pilch

Książka Krzysztofa Pilcha to praktyczny poradnik, jak być ojcem. Autor wyjaśnia, co wpływa na to, jakim jesteś ojcem; dlaczego jesteś potrzebny swojemu dziecku i czego dziecko potrzebuje od ojca. Oczywiście pociecha powinna być twoim oczkiem w głowie, ale nie możesz jej rozpieszczać. Poradnik wyjaśni ci, jak kochać dziecko mądrze – tak, aby ono czuło się kochane, a jednocześnie miało świadomość twojego autorytetu. „Zawód: Tata” podpowie ci także, jak pomysłowo spędzać czas z twoim maluchem, budując z nim głęboką więź.

„Dziennik dla Jordana” Dana Canedy

„Dziennik dla Jordana” to przejmująca książka, która w zasadzie jest listem do syna autorki. Dana Canedy i mały Jordan stracili w Iraku męża i ojca, sierżanta Charlesa Kinga. Mężczyzna, znając niebezpieczeństwa związane z jego pracą prowadził dziennik, który adresował do swojego syna. Po śmierci Charlesa, Dana zebrała materiały z dziennika i własne wspomnienia o Charlesie w książce „Dziennik dla Jordana”. Efektem jest wzruszająca, prawdziwa historia związku dwojga ludzi, ojcostwa i radzenia sobie ze śmiercią ukochanej osoby.

„Tata” Sonia Ross

Sonia Ross zebrała w swojej książce różne opowieści o ojcostwie. O tym, jak to jest być tatą, opowiadają znani Polacy m.in. Andrzej Grabowski, Tomasz Karolak, Przemysław Saleta i Michał Wiśniewski. „Tata” nie jest poradnikiem, ale zapisem doświadczeń z ojcostwa. Każdy z bohaterów wyjaśnia, jak zmieniło się jego życie, kiedy został tatą, a także jak ich zdaniem zmienił się model ojcostwa w ostatnich latach. Książka przekonuje, że tacierzyństwo jest po prostu fajne.

„Kalinka” Andrzej Lipiński

„Kalinka” to książka trudna, bo mówi o ojcostwie w obliczu śmierci dziecka. Andrzej Lipiński opisał tragiczną historię walki, którą on i mama Kalinki stoczyli z nieuleczalną chorobą dziewczynki. Książka jest bardzo emocjonalna, przepełniona nadzieją, miłością, ale także bólem. „Ile razy można godzić się ze śmiercią własnego dziecka i odprowadzać je w duchu do bramy, za którą nie widać drogi?” pyta Lipiński.

„Gdzie ci mężczyźni?” Philip G. Zimbardo, Nikita S. Coulombe

Wydana w zeszłym roku książka Zimbardo i Coulombe jest poświęcona kryzysowi męskości we współczesnym świecie. Autorzy analizują to zjawisko i proponują, jak temu zaradzić. Część książki dotyczy właśnie roli ojca w życiu mężczyzny. Chłopcy XXI wieku odnoszą sukcesy w grach komputerowych, a wiedzę o życiu intymnym czerpią z filmów pornograficznych. Zimbardo i Coulombe wskazują, że kluczowy w rozwoju chłopców jest kontakt z ojcami. Aby odnaleźć się w szybko zmieniającym się świecie, gdzie znika podział na tradycyjne role męskie i żeńskie, niezbędne są codzienne rozmowy z dorosłym mężczyzną, który nie boi się okazywać emocji.

Prawdziwe historie opisujące więzi między tatą a jego dzieckiem czy też poradniki nie są gotową instrukcją, jak powinieneś wychować twojego malucha. Z pewnością jednak rady doświadczonych ojców i ekspertów mogą ci w tym pomóc.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro