Książki, które pomogą nam zrozumieć modernizm

Książki, które pomogą nam zrozumieć modernizm

Modernizm to kierunek, który miał stać w opozycji do wcześniejszych stylów w architekturze. Twórcom udało się to znakomicie. Piękno budynków modernistycznych ma przede wszystkim wynikać z ich funkcji. Architektura zaprojektowana w tej stylistyce charakteryzuje się prostotą, która jednych zachwyca, innych na stałe do siebie zraziła. Właśnie z powodu prostych brył i oszczędności materiałów budynki powstałe w duchu modernizmu maja tyle samo zwolenników, co przeciwników. Warto jednak sięgnąć głębiej, by zrozumieć architekturę tego okresu. Poznajmy książki, które nam w tym pomogą.

udostępnij

Karolina BiskupKarolina Biskup / 11-05-2016

„Pełnia architektury” – Walter Gropius

Ta pozycja to nic innego jak zbiór esejów autorstwa jednego z najsłynniejszych architektów epoki modernizmu. To właśnie Walter Gropius był jednym z założycieli szkoły Bauhaus. Z lektury możemy dowiedzieć się, jak autor widział rolę architekta w ówczesnym świecie. W Bauhausie było miejsce zarówno dla rzemieślników, jak i artystów. Gropius podkreśla, jak ważne we współczesnym świecie jest wszechstronne wykształcenie. Pomimo tego, że teksty zawarte w tej pozycji liczą kilkanaście lat, ich przesłanie jest ponadczasowe. To nic, że autor pisał, gdy nawet nie śniono o epoce cyfrowej - lektura pozwala zrozumieć architekturę modernizmu, ale i pojąć to, jak powinna wyglądać rola architekta w dzisiejszych czasach.

„W stronę architektury” – Le Corbusier

Ta pozycja często jest wskazywana jako najważniejszy klucz do zrozumienia współczesnej architektury. Le Corbusier przez wielu uważny jest za najważniejszego architekta ubiegłego wieku. Gdy w 1923 opublikował swoją książkę, zrobiło się o nim naprawdę głośno, nie tylko w macierzystej Francji. Autor zestawia budynki charakterystyczne dla wcześniejszych epok – renesansu, gotyku z ówczesnymi przedmiotami użytkowymi. Corbusier wyraźnie zaznacza, jaka powinna być architektura i w jakim kierunku powinna się rozwijać. Wszystko to czyni, przekazując swoje poglądy w zdecydowany, wręcz radykalny sposób.

„Źle urodzone” – Filip Springer

Książka autorstwa wielokrotnie nagradzanego autora opisuje ikony architektury modernistycznej. Pomaga zrozumieć okoliczności powstania wielu budynków i przedstawia sylwetki słynnych architektów okresu PRL. Wcielanie w życie wielu projektów wymagało kompromisu z ówczesnymi władzami. Niejednokrotnie architekci musieli rezygnować ze swoich flagowych założeń, aby pogodzić swoje plany z szarą rzeczywistością. Pomimo przeciwności losu powstało wiele zachwycających budowli, jak poznański Okrąglak czy obserwatorium na Śnieżce.

„Architektura nowoczesna. Wykłady” - Frank Lloyd Wright

Autor był gwiazdą amerykańskiej architektury połowy ubiegłego stulecia. Stawiany na równi z największymi XX. wieku, obok Le Corbusiera i Gropiusa. Na "Architekturę Nowoczesną" składa się sześć wykładów, które autor wygłosił na Princeton University w 1930 roku. W tekstach znajdziemy odpowiedź na to, czym kierował się podczas projektowania budynków. Cenił przestrzeń otwartą, a odrzucał zimny funkcjonalizm. Wright chciał większego zespolenia architektury z naturą, działał nieco na przekór innym modernistom. Z lektury jego wykładów możemy dowiedzieć się, że modernizm to nie tylko szare, zamknięte blokowiska.

„Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” – Jane Jacobs

Przez tę książkę przemawia złość, nierzadko gniew, a to wszystko przy pełnym zaangażowaniu autorki. Jane Jacobs była dziennikarką, ale przede wszystkim mieszkanką Nowego Jorku. Oburzoną obywatelką największego miasta Ameryki. Ta książka zrodziła się z gniewu wobec planów przedzielenia jej dzielnicy kolejną autostradą, pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Działała społecznie przeciw podobnym inwestycjom, walcząc o zachowanie charakteru małych tkanek miejskich. Jej starania dały wszystkim zastrzyk energii, tak potrzebny do aktywizacji społeczeństwa. To ona przeciwstawiła się ówczesnemu magnatowi, który w dowolny sposób mógł kształtować przestrzeń miasta. Ta książka sprawiła, że politycy zaczęli liczyć się ze zdaniem mieszkańców.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro