Książki, które pomogą ci zrozumieć ADHD

Książki, które pomogą ci zrozumieć ADHD

Rodzice dzieci, które wykazują objawy ADHD, mogą więc czuć się zagubieni w gąszczu sprzecznych informacji, a czasem nawet teorii spiskowych. Na szczęście na przestrzeni lat ukazało się kilka dobrych książek, które pomagają zrozumieć ADHD.

udostępnij

Emilia PostulkaEmilia Postulka / 25-08-2016

„ADHD. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Przewodnik dla rodziców i wychowawców”

Książka odczarowuje mity na temat ADHD. Jednym z nich jest fałszywe przekonanie, że ADHD to nieprawdziwa choroba, a problemy z zachowaniem dziecka wynikają wyłącznie ze złego podejścia rodziców. Ten znakomity poradnik zaopatrzy rodziców w twarde argumenty, które raz na zawsze uciszą ich wszystkowiedzących znajomych. Książka zawiera wypowiedzi fachowców, którymi można sypać jak z rękawa, słysząc zdanie: „twoje dziecko jest po prostu niegrzeczne”. Ponadto z poradnikadowiemy się m.in. jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem, stosując efektywne metody wychowawcze.

„W świecie ADHD. Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi u dzieci i dorosłych”

To jedna z najważniejszych książek o tej chorobie. Wyczerpuje temat ADHD, a jednocześnie daleko jej do nieprzystępnych pozycji naukowych. Edward M. Hallowell i John J. Ratey napisali książkę kompleksową, a co najważniejsze – popartą nie tylko badaniami naukowymi, lecz i osobistym doświadczeniem. Autorzy, którzy są praktykującymi psychiatrami, zdiagnozowali bowiem także u siebie pewne objawy ADHD. Ich książka oswaja tę chorobę, odpowiada na ważne pytania i daje nadzieję, że z ADHD można normalnie żyć.

„Wszystko o ADHD”

To poradnik autorstwa amerykańskiej specjalistki w dziedzinie psychiatrii Lindy Pfiffner. Książka jest efektem wielu lat praktyki Pfiffner jako nauczycielki dzieci z ADHD. „Wszystko o ADHD”w bardzo przejrzysty sposób ukazuje całokształt problemu, a przede wszystkim oferuje rodzicom i nauczycielom szereg skutecznych strategii nauczania i technik pracy z dziećmi, które wykazują objawy ADHD. Książka Pfiffner nie jest przy tym skomplikowana, a informacje w niej zawarte przedstawione są w łatwo przyswajalny sposób.

„Oswoić ADHD. Poradnik dla rodziców i nauczycieli”

Książka Beaty Chrzanowskiej i Justyny Święcickiejpowstała w oparciu o wieloletnie doświadczenie autorek w pracy z dziećmi z ADHD. Jej treść podzielona jest na 8 rozdziałów, a na końcu znajdziemy także aneksy zawierające kryteria diagnostyczne dla dzieci i dla dorosłych. Tytuł poradnika w pełni oddaje jego zawartość – autorki naprawdę pomagają rodzicom i nauczycielom oswoić się z trudnym dla nich tematem.

„Jak ugryźć ADHD”

Praca Dany Laake i Pameli Compartprzedstawia rewolucyjne podejście do problemu ADHD. Autorki książki – dietetyczka i lekarz pediatrii – pokazują rodzicom, że terapię psychologiczną czy farmakologiczną można uzupełnić odpowiednią dietą. Laake i Compart udowadniają, że bardzo często u dzieci z ADHD występują alergie pokarmowe, które wpływają na ich zachowanie. Wyeliminowanie z diety dziecka cukru, glutenu i mleka może bardzo korzystnie wpłynąć na małego pacjenta z nadpobudliwością.

Niestety ADHD wciąż pozostaje chorobą, w którą ludzie nie do końca wierzą. Zwłaszcza w Polsce dzieci borykające się z ADHD oraz ich rodzice spotykają się często z niezrozumieniem i lekceważeniem problemu. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa. Proponowane powyżej książki to dobry początek, żeby poszerzyć swoje horyzonty, a przede wszystkim uświadomić sobie, że stereotypowe „niegrzeczne dziecko” to tak naprawdę mały człowiek, który próbuje oswoić otaczający go świat.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro