Książki, które pomogą ci zapanować nad domowym budżetem

Dobrze zaplanowany domowy budżet to rzecz, o której marzy większość z nas. Niestety, z powodu braku odpowiedniej wiedzy niewiele osób jest w stanie się nim pochwalić. Poniżej prezentujemy 5 książek, których lektura pomoże w nauce mądrego inwestowania i budowania poduszki finansowej.

Małgorzata Pypeć Małgorzata Pypeć / 27-01-2016

Budżet domowy pod kontrolą. Jak rozsądnie wydawać, oszczędzać i inwestować pieniądze – Krzysztof Łabęda

To świetna propozycja dla osób początkujących, które do tej pory dosyć swobodnie podchodziły do swoich finansów. Przyda się zarówno singlom, jak i rodzinom, które chciałyby zapanować nad wydatkami. Budżet domowy pod kontrolą w prosty sposób wyjaśnia, dlaczego warto posiadać oszczędności i w jaki sposób wypracować nawyki, które umożliwią comiesięczne odkładanie nawet niewielkich kwot. Książka jest też pełna pomocnych wskazówek dotyczących pożyczek, kredytów i zarządzania wydatkami. Napisana jest w przystępny sposób, dzięki czemu nawet osoba nieobeznana z finansami nie będzie miała problemów z przyswojeniem prezentowanej wiedzy.

Domowe wydatki pod kontrolą – Joanna Mróz

To podręcznik dla osób, które chcą na poważnie zająć się planowaniem budżetu domowego. Joanna Mróz wprowadza czytelników w świat finansów i wyjaśnia najważniejsze terminy, z którymi spotkamy się podczas wizyty w banku. Domowe wydatki pod kontrolą to przewodnik po wyborze najlepszego kredytu, dopasowanych sposobów oszczędzania oraz najkorzystniejszych kart kredytowych. Po książkę powinny sięgnąć osoby z różnych przyczyn uwikłane w pożyczki, które ciężko im spłacać. Autorka podpowiada rozwiązania, które pomogą w wyjściu z niekorzystnej sytuacji i odzyskaniu kontroli nad własnym budżetem.

Jak zadbać o własne finanse? – Marcin Iwuć

Marcin Iwuć od lat zawodowo związany jest z sektorem finansowym. Jego książka to praktyczny poradnik dla osób, które nie radzą sobie z własnym budżetem lub wpadły w spiralę długów. Pozycja zainteresuje jednak każdego, kto czuje, że jego finanse mogłyby wyglądać lepiej. Jak zadbać o własne finanse? to praktyczny plan działania, podzielony na kilka etapów. Autor krok po kroku wyjaśnia, od czego powinniśmy zacząć, pod jakim kątem przejrzeć swoje wydatki i je ograniczyć oraz w jaki sposób zacząć mądrze oszczędzać i inwestować.

Istotną zaletą tej książki jest jej osadzenie w polskich realiach oraz dopasowanie do problemów i możliwości finansowych każdej przeciętnej rodziny. Dzięki temu porady łatwo wprowadzimy w życie.

Inwestuj we własny dług – Sławomir Śniegocki

Praktyczny podręcznik dla każdej osoby mającej kredyt, pożyczkę gotówkową lub chociażby posiadającej dostęp do karty kredytowej. Autor w prosty sposób podpowiada, w jaki sposób powinniśmy podchodzić do własnego zadłużenia i sukcesywnie się go pozbywać. Inwestuj we własny dług to świetny przewodnik po możliwościach, jakie dają nam banki. Dowiadujemy się, czym są kredyty konsolidacyjne i kiedy z nich korzystać, w jakich sytuacjach opłacalne jest przewalutowanie kredytu i w jaki sposób rozpocząć renegocjowanie umów z bankami. Wszystkie informacje zostały podane w przystępny sposób, dopasowany do polskich realiów.

Jak żyć taniej. 1001 porad na czas kryzysu i nie tylko – Wacław Miziniak

Czasami wydaje nam się, że pewne kategorie wydatków są stałe i nie jesteśmy w stanie z nich zrezygnować. Okazuje się jednak, że na wielu rzeczach możemy z łatwością zaoszczędzić bez szkody dla naszego stylu życia. Jak żyć taniej to też zestawienie najczęstszych pułapek, w które dajemy się wciągnąć niemal codziennie. Niewielkie, regularne wydatki w skali miesiąca lub roku urastają do całkiem dużych kwot, które bardzo uszczuplają nasz budżet. Tymczasem możemy z łatwością wyeliminować zbędne wydatki i zaoszczędzić na rzeczach, za które przepłacamy. Przedstawione rozwiązania ułatwiają zapanowanie nad „uciekającymi” pieniędzmi i pomagają lepiej zaplanować budżet.

Podstawowa wiedza z zakresu finansów może przydać się każdemu z nas. Pozwala na rzetelne spojrzenie na własne przychody oraz wydatki i zaplanowanie ich w taki sposób, aby zwiększać swoje oszczędności. Nieocenioną pomocą są w tej kwestii poradniki finansowe, w których autorzy przedstawiają sprawdzone porady dotyczące zapanowania nad własnymi wydatkami i zadłużeniem. Skorzystanie z tej wiedzy to pierwszy krok do prowadzenia dobrze skomponowanego budżetu domowego.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro