Książki, które nauczą cię minimalizmu

Minimalizm to filozofia, którą coraz więcej osób stara się wprowadzić do swojego życia. W dzisiejszych czasach, kiedy sklepowe półki uginają się od rozmaitych gadżetów, a reklamy budzą w nas coraz to nowe potrzeby, dobrowolna rezygnacja z nadmiaru rzeczy staje się bardzo kusząca.

Małgorzata Pypeć Małgorzata Pypeć / 03-02-2016

Niektórzy rodzą się z zacięciem do minimalizmu i wcale nie potrzebują otaczania się mnóstwem rzeczy. Inni wręcz przeciwnie – uwielbiają zakupy, ale z czasem nadmiar przedmiotów staje się dla nich męczący. Minimalizmu można się jednak nauczyć. W tym celu warto sięgnąć po ciekawe książki, które znakomicie przybliżają zarówno zasady minimalistycznego stylu życia, jak i wskazówki, które pomagają we wdrożeniu go w codziennych nawykach.

Sztuka minimalizmu w codziennym życiu – Dominique Loreau

To świetna propozycja dla osób, które nie miały do tej pory większej styczności z filozofią minimalizmu. Dominique Loreau odnosi się w niej do tradycji buddyzmu i filozofii Zen, które przestrzegają przed posiadaniem zbyt dużej ilości rzeczy. Czy jednak da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest ich zbyt wiele? Czy dla każdego minimalizm powinien być tym samym? Na te i inne pytania odpowiada Sztuka minimalizmu, jedna z najbardziej inspirujących książek o tej tematyce. Warto po nią sięgnąć nawet wtedy, gdy nie mamy w planach pozbywania się połowy swojej szafy, ale chcielibyśmy po prostu zrewidować swoje poglądy na temat posiadania i ograniczeń, które są z tym związane.

Minimalizm po polsku, czyli jak uczynić życie prostszym – Anna Mularczyk-Meyer

Książka jest jedną z najlepszych prób przeniesienia idei minimalizmu do polskich realiów. Autorka wyjaśnia w niej przede wszystkim, skąd bierze się w nas tak duże przywiązanie do posiadania jak największej liczby dóbr i dlaczego wciąż jest to wyznacznik sukcesu życiowego oraz statusu społecznego. To idealna propozycja dla początkujących w tym temacie, ponieważ pomaga zrozumieć, że cele, do których dążymy, czasami wymagają od nas zrezygnowania z życia „tu i teraz”. Minimalizm po polsku to świetna książka dla osób, którym ilość posiadanych rzeczy zaczyna ciążyć i przeszkadzać. W prosty i bardzo przystępny sposób wprowadza w świat minimalizmu.

Minimalizm. Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczną – Leo Babauta

Praktyczny poradnik, który wprowadzi w minimalizm nawet całkowitego laika. Autor, Leo Babauta, to znany bloger, który na bieżąco relacjonuje wdrażanie tej filozofii do życia prywatnego i rodzinnego. Minimalizm pełen jest rad i wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób pozbyć się ze swojego otoczenia zbędnych rzeczy, ale też ograniczyć konsumpcjonizm. Proponowane rozwiązania są łatwe do wprowadzenia, chociaż nie dla każdego będą one realne. Co ważne, autor niejednokrotnie zapewnia, że nie ma jednej, uniwersalnej drogi dla minimalisty. Każdy musi dopasować tę filozofię do własnego stylu życia.

Minimalizm dla zaawansowanych, czyli jak uczynić życie jeszcze prostszym – Anna Mularczyk-Meyer

Kolejna książka jednej z najpopularniejszych polskich pisarek, poruszająca tematykę minimalizmu. Tym razem posuwa się o krok dalej, zadając poważniejsze pytania: o to, komu i do czego taki styl życia może się przydać. Nie ogranicza się on bowiem jedynie do rezygnacji z cotygodniowych zakupów czy wypadów do kina. Minimalizm ma nam przynieść coś więcej – poczucie świadomości, poznanie siebie i swoich potrzeb. Bardzo pomocne są w tym doświadczenia osób, które wprowadziły już tę filozofię do swojego życia i dzielą się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Minimalizm dla zaawansowanych to książka dla tych, którzy oczekują od tego stylu życia czegoś więcej niż tylko większej ilości wolnego miejsca w szafie.

Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków – Marta Sapała

Na koniec książka, która bardziej inspiruje, niż wskazuje konkretne, uniwersalne rozwiązania. Mniej Marty Sapały to opowieść o eksperymencie, który przeprowadziła razem ze swoimi bliskimi i znajomymi. Wybrane rodziny przez rok ograniczyły wydatki i nowe zakupy do minimum, skupiając się na innych sposobach pozyskiwania dóbr. Znajdziemy tu zarówno rezygnację z nowych ubrań, jak i zbieranie warzyw pozostawionych na polu zaprzyjaźnionego rolnika. Historie bohaterów dowodzą jednego – tak naprawdę do życia i szczęścia potrzebujemy znacznie mniej, niż nam się na ogół wydaje, a rezygnacja ze zbędnych rzeczy pozwala skupić się na tych, które powinny być najważniejsze.

Minimalizm nie jest stylem życia, który będzie odpowiadał każdemu i warto zdać sobie z tego sprawę już na początku. Wprowadzenie ograniczeń tylko dlatego, że są one modne nie przyniesie zakładanego szczęścia i spokoju. Filozofia ta jest jednak na tyle uniwersalna, że warto poznać chociażby jej podstawy i główne przesłanie. Być może nie wprowadzimy ich wszystkich do naszego życia, ale nawet kilka z nich może wnieść powiew świeżości i pozwoli oderwać się od przymusu kupowania nowych przedmiotów. To droga, która przede wszystkim ułatwia poznanie swoich standardowych zachowań i dowiedzenie się, co jest dla nas najważniejsze.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro