Książki, które mówią o medycynie w przystępny sposób

Jesteś fanem seriali o lekarzach? A może po prostu intrygują cię tajemnice ludzkiego ciała? Jeśli interesuje cię medycyna i chcesz dowiedzieć się o niej czegoś więcej, sięgnij po jedną z poniższych pozycji.

Joanna Weremijewicz Joanna Weremijewicz / 19-12-2016 / aktualizacja: 05-10-2018

„Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce”, Atul Gawande

Atul Gawande jest znanym amerykańskim chirurgiem, który od 1998 roku współpracuje z magazynem „New Yorker”. Jego pierwsza książka, czyli „Komplikacje…”, ukazała się w 2002 roku i natychmiast odniosła międzynarodowy sukces. Lekarz pisze w niej o prawdziwych przypadkach swoich pacjentów i trudnościach związanych z zawodem chirurga. Co ciekawe, Gawande obnaża niedoskonałości medycyny i daje jasno znać swoim czytelnikom, że jest to „dziedzina nieustannie zmieniającej się wiedzy, niepewnych informacji, omylnych jednostek”.

„Gastrofaza”, Mary Roach

Humorystyczny styl popularnonaukowych książek Mary Roach zjednał jej fanów na całym świecie. Amerykanka pisała już o tym, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci („Sztywniak”), a także o tajemnicach ludzkiej seksualności („Bzyk”). „Gastrofaza” tymczasem podejmuje temat… przewodu pokarmowego. Autorka w fascynujący i zabawny sposób przybliża nam proces trawienia i odpowiada na następujące pytania: Dlaczego tak lubimy chrupiące potrawy? Jak to się dzieje, że żołądki nie trawią same siebie? Czy zaparcie może doprowadzić do zgonu?

Przeczytaj pełną recenzję książki Mary Roach „Gastrofaza”.

„Ginekolodzy”, Jürgen Thorwald

„Ginekolodzy” to podobno najbardziej kontrowersyjna spośród książek Jürgena Thorwalda, nieżyjącego już niemieckiego pisarza. Thorwald opisuje w niej czasy przed rozwojem ginekologii (XIX i XX wiek), a wraz z nimi horror pacjentek, którym „pomagali” tzw. damscy rzeźnicy. Autor nie waha się przed postawieniem zarzutów tym, którzy nauki Kościoła stawiali na pierwszym miejscu, nie bacząc na zdrowie i dobro kobiet (np. twierdząc, że kobieta ma rodzić w bólu, bo tak napisano w Biblii). Z drugiej strony autor oddaje sprawiedliwość lekarzom, którzy starali się poprawić los swoich pacjentek: leczyli nowotwory, wymyślili cesarskie cięcie i pracowali nad środkami antykoncepcyjnymi.

Przeczytaj pełną recenzję książki Jürgena Thorwalda „Ginekolodzy”.

„Historia zdrowia i choroby”, Georges Vigarello

Georges Vigarello to francuski historyk i socjolog, który głównym przedmiotem swoich zainteresowań uczynił ciało, higienę i sport. „Historia zdrowia i choroby” jest wnikliwą analizą tego, jak zmieniała się wiedza na temat ciała i jego ochrony przez wieki. Autor opisuje, jak nastąpiło przejście pomiędzy izolacją chorego a ustaleniem higieny dobrem publicznym. Vigarello wyjaśnia, co zmienił syfilis w XV wieku, kiedy ludzie zaczęli się regularnie kąpać i przestali puszczać krew. W tej książce oprócz faktów znajdziesz także cytaty z literatury, anegdoty i ciekawostki, które z pewnością uprzyjemnią lekturę.

„Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny”, Andrzej Szczeklik

Andrzej Szczeklik, zmarły w 2012 roku lekarz-naukowiec, był chyba jednym z najbardziej znanych piszących doktorów w Polsce. Ostatnia z nich, „Nieśmiertelność…”, to książka poświęcona pragnieniu pokonania śmierci, które towarzyszyło ludzkości od zawsze. Andrzej Szczeklik snuje erudycyjną opowieść, w której medycyna przeplata się z religią, filozofią i sztuką. W książce nie brak także osobistych wspomnień profesora Szczeklika i anegdot wzbogacających opisy dokonań współczesnej medycyny.

Jeśli medycyna to coś, co interesowało cię niemal od zawsze, skorzystaj z wyboru książek, który ci proponujemy. Każda z nich została napisana w przystępny sposób, językiem zrozumiałym dla laika, więc możesz mieć pewność, że po lekturze będziesz bogatszy o wiedzę na temat ludzkiego ciała, zdrowia i chorób.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro