Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Książki dla dzieci, które uczą wrażliwości

Nie pozwólmy, by w dobie kryzysu czytelnictwa nasze dzieci poznawały świat wyłącznie za pośrednictwem Internetu i gier komputerowych. Tylko książka, pachnąca księgarnią i drukiem, rozwinie wyobraźnię maluchów i starszych pociech, nauczy je poprawnego posługiwania się językiem polskim, samodzielnego myślenia i wrażliwości. To jedyny sposób, by wychowywać młode osoby, które nie zobojętnieją na los drugiego człowieka. Obcowanie z mądrą lekturą zostawi w główkach kilka „staroświeckich” zasad moralnych, jak szacunek, lojalność, uczciwość i odpowiedzialność.

Książki dla dzieci, które uczą wrażliwości

Cykl książeczek o Nudzimisiach, Rafał Klimczak

Nudzimisie to rozkoszne, przesympatyczne stworzonka z dużymi uszkami, które zjawiają się, gdy maluchom zaczyna doskwierać nuda. Wybawiają tym samym rodziców z kłopotliwych sytuacji i – kiedy pociecha snuje się po domu z noskiem zwieszonym na kwintę, biegną z pomocą. Wymyślają zabawy, gry i niestworzone historyjki, które bez trudu rozweselą każde maleństwo – nawet żywe srebro, co niechętnie zatrzymuje się na dłużej przy jednym zajęciu. A przy okazji przemycą kilka mądrych myśli, nienachalnych morałów i zasad, jak zachowywać się wobec innych obywateli świata lub bywalców krainy Nudzimisiów – nikogo nie wolno krzywdzić ani odtrącać. Urocze istotki przenikają do rzeczywistości ludzi, w której zabawiają przedszkolaka Szymka. Czasem akcja przenosi się do państewka długouchych stworzonek, rzek pełnych lemoniady, ale i tam pojawiają się małe smuteczki i kłopoty, którym trzeba stawić czoła. Błyskotliwa rozrywka dla rezolutnych przedszkolaków.

Dziwne zwierzęta, Lotta Olsson

Pełna humoru i rozsądnych zapatrywań książeczka, która w zajmujący sposób snuje rozważania na temat inności i odrębności we współczesnym świecie. Arcyciekawe rozmowy wiodą dwa leśne zwierzątka: mrówkojad i rudy gryzoń – orzesznica. I, jak tytuł mówi, rozprawiają o dziwności. Mrówkojad uważa, że na całym świcie nie ma równie osobliwego stworzenia jak on. Pragnie jednak potwierdzić swój osąd i postanawia wystartować w ogólnoświatowym konkursie. Orzesznica zaś stanowi jednoosobowe jury – to ona przyzna status nietypowego zwierzaka. Przez pajęczą sieć spływają zgłoszenia kolejnych uczestników, ale to dopiero początek sporów i zwierzęcych nieporozumień. Każdy inaczej pojmuje osobliwość, normalność, oryginalność. Jak mądrze pogodzić zwaśnione stworzonka?

My ludzie, Eliza Piotrowska

Najważniejszą część tej nietuzinkowej książeczki stanowią ilustracje. Autorka ze swadą opowiada o wszystkim, co mieszkańców ziemi różni i jednocześnie łączy. Każdy z nas nieco inaczej wygląda – ma inny nosek, kształt buzi i figurę. Nosimy niepodobne ubrania, podobają się nam odmienne fryzury, biżuteria, makijaże… Ale wszyscy o czymś marzymy: pragniemy mieć swój dom i bliskich. Co jeszcze jednoczy ludzi? Przeżycia, uczucia i emocje, które towarzyszą nam przez całe życie, bez względu na szerokość geograficzną. Potrafimy porozumiewać się ze sobą na wiele sposobów, za pomocą rożnych języków. Na co dzień kierują nami niejednakowe intencje, przyświecają nam odrębne idee, wyznajemy inne religie.

Przedstawione tu refleksje mają charakter uniwersalny i ponadczasowy – udowadnia to odrobinę zabawny człowiek pierwotny, który wędruje przez różnorodny i jakże dzięki temu piękny świat ze swym kochanym Mamutasem.

Siri i okropna świnka, Tiina Nopola

Siri ma pluszaka, którego darzy szczególnie ciepłym uczuciem – ale króliczek, pod wpływem pieszczot sentymentalnej właścicielki, trochę się popsuł i musiał powędrować do specjalnej kliniki dla maskotek. W tym czasie dziewczynka otrzymuje zastępstwo – świnkę do przytulania. Jednak bezbrzeżna miłość do wiernego królika nie pozwala obdarzyć czułością nowej przyjaciółki – świnka zostaje odtrącona i porzucona. I wtedy nowy pluszak zaczyna puchnąć, rosnąć, aż staje się naprawdę straszny…

Książeczka, pełna ciepłego humoru, traktuje o tolerancji – uczy maluchy otwartości i wrażliwości na uczucia innych stworzeń. Udowadnia, że wszystko, co pozornie wydaje się straszne, obce i groźne, w rzeczywistości jest istotką spragnioną zrozumienia, przyjaźni i przywiązania. Wystarczy, że okażemy jej odrobinę serca, by stała się bliska i nasza.

Pamiętnik grzecznego psa, Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz

Ta urokliwa książeczka to wyraz pasji i uczucia do czworonożnych ulubieńców, pomaga ona maluchom pokochać zwierzątka, odgadywać ich potrzeby i nawiązać uczuciową relację z psim towarzyszem – na dobre i złe. Kolejne karty wypełniają nieszablonowe przygody sympatycznego beniaminka, ukazane przez pryzmat jego doświadczeń, pragnień i marzeń. Wyjątkowo żywiołowy i równie ujmujący alaskański malamut, Winter, staje się przyczyną kolejnych kłopotliwych sytuacji. Wpędza w nie zauroczonych nim właścicieli – katastrofy i demolki to zdecydowanie jego psia specjalność. Ale z perspektywy zwierzaka świat wygląda inaczej i czworonożny pupil nie widzi nic złego w figlach i psotach. Doskonała lektura dla wszystkich pociech, które – za jej sprawą – nauczą się traktować swoich zwierzęcych przyjaciół życzliwie, z szacunkiem i sercem na dłoni.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro