Książka z uśmiechem dla nastolatki

Jeśli znów widzisz, że twoją nastoletnią córkę coś gryzie, warto poszukać właściwego antidotum na jej zły nastrój. Nie mówię o rozmowie z psychologiem. Zbawienne działanie może mieć odpowiednia książka, przy której trudno się nie uśmiechać, a czasem także głośno śmiać. Nawet jeśli nastolatka nie czyta z przyjemnością szkolnych lektur, nie oznacza to, że nie spodobają jej się książki ukazujące bohaterki podobne do niej. Podpowiem, co warto podsunąć gimnazjalistce, żeby poprawić jej humor.

Magdalena Nowakowska Magdalena Nowakowska  / 20-05-2015

Ostatnia arystokratka Evžena Bočka

Niedawno ukazała się w Polsce książka, którą ogłoszono w Czechach najzabawniejszą powieścią roku. Ostatnia arystokratka ma spore szanse, by rozweselić młodych Polaków. I nie tylko młodych – tych nieco starszych też. Opowieść o rodzinie zamerykanizowanych Czechów, którzy odzyskali swój rodowy majątek i postanawiają wrócić na łono ojczyzny. Historię opowiada nastoletnia Mary, która nie potrafi dogadać się ze swoimi rodzicami. Jako jedyna myśli racjonalnie, że skoro utrzymanie zamku kosztuje fortunę, posiadłość musi na siebie zarabiać. Matka uważa natomiast, że jeśli jej mąż jest arystokratą, ona może wydawać fortunę na ubrania i zachowywać się na wzór Lady Diany, a ojciec zajmuje się liczeniem pieniędzy oraz nauczaniem dwóch psów aportowania, do czego wykorzystuje kapcie dla turystów. Tę literacką potrawę przyprawia chadzający w brudnym szlafroku kasztelan oraz kucharka ze skłonnościami alkoholowymi. Evžen Boček stworzył barwną powieść, napisaną lekkim językiem, pełną zwariowanych pomysłów i humoru sytuacyjnego, która obudzi uśmiech nawet na najbardziej smutnej dziewczęcej twarzy.

Klasyka mamy, czyli Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz

Książki dla nastolatek Małgorzaty Musierowicz, składające się na cykl Jeżycjada, są przesycone rodzinnym ciepłem i serdecznymi relacjami. Jednak losy sióstr Borejko, a także wcześniejsze powieści, np. Kłamczucha czy Szósta klepka, niekoniecznie muszą odpowiadać współczesnej nastolatce. Realia lat 80. i 90. mogą wydać się zbyt odległe, by utożsamiać się z bohaterkami książek. Musierowicz jednak nie przestała tworzyć cyklu, a każda z dwudziestu części jest umiejscowiona współcześnie do momentu jej wydania. Warto jednak znać serię od początku, by dobrze orientować się w relacjach między postaciami. Jeżycjada jest dobrą propozycją dla młodych bibliofilek, które chętnie słuchają rodzinnych opowieści.

Zobacz wszystkie książki Małgorzaty Musierowicz.

Ewa Nowak i „Miętowa” seria

Ewa Nowak jest autorką dużo bardziej współczesną niż Małgorzata Musierowicz, a jej książki, zamiast często sielankowych relacji rodzinnych, pokazują, w jaki sposób można radzić sobie z rodziną, której daleko do ideału. Młodzi bohaterowie, w tym szalona Damroka i lekko niepełnosprawna Magda, a także chłopcy – Kuba i Wiktor, prezentują rozmaite nastoletnie typy postaw i zachowań. Ich problemy są wyjęte wprost z prawdziwych domów i szkół: poszukiwanie akceptacji w środowisku rówieśników, próby porozumienia się z rodzicami, pierwsze wakacyjne wypady z gronem znajomych czy anoreksja. Ewa Nowak, jako psycholog, nie boi się mówić o rozterkach młodych ludzi. Tworzy powieści naśladujące sposób ich myślenia, ale dodatkowo dodaje do tego dużą dozę humoru, dzięki czemu Diupa, Krzywe 10, Lawenda w chodakach oraz inne, wchodzące w skład „miętowej” serii książki staną się doskonałym lekiem na zły humor w wieku dojrzewania.

Owocowa seria Izabeli Sowy

Książki Izabeli Sowy, kryjące się pod nazwą Owocowa seria, to trzy powieści opowiadające o problemach młodych ludzi, w życiu których szykują się zmiany: studia, wyprowadzka od rodziców, nieudana kariera i powrót do domu. Jednak – uwaga – te książki są stworzone z myślą o dużo młodszych dziewczynach i wcale nie mają na celu budzenia obaw przed trudnościami, jakie czekają ich za kilka lub kilkanaście lat. Herbatniki z jagodami, Smak świeżych malin i Cierpkość wiśni – trzy powieści zabawnie pokazujące sposoby radzenia sobie z problemami. Jagoda, Malina i Wiśnia (Wisława) to imiona głównych bohaterek Sowy, które mają pokazać nastoletnim czytelniczkom, że niepowodzenie w pracy czy w szkole nie jest życiowym dramatem, że warto mieć plany na przyszłość, ale brak ich realizacji nie musi być porażką. Bohaterki przetrwają swoje trudności dzięki pozytywnemu podejściu do świata oraz wsparciu rodziny i przyjaciół. Lekki język i zabawne sytuacje sprawiają, że książki Sowy aż tętnią radością życia i dobrym humorem.

Jeśli twoja nastoletnia córka chodzi nadąsana, nie dogaduje się z tobą albo swoim rodzeństwem, a na wszelkie próby rozmowy reaguje wybuchami płaczu lub gniewu, spróbuj podsunąć jej odpowiednią lekturę. Dobra i zabawna książka to odpoczynek od obowiązków i sprzeczek ze znajomymi. Pokaże jej, że problemy, z którymi się zmaga, są całkowicie naturalne. Jest też szansą, żeby na jej twarzy pojawił się uśmiech. Poza tym warto orientować się, czy książki, po jakie sięga nastolatka, nie są przyczyną jej apatii lub złego nastroju.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro