Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Kryminały i książki sensacyjne z kobietami w rolach głównych

Mroczny świat zbrodni, skomplikowanych śledztw i kryminalnych potworności kojarzy się raczej z twardymi mężczyznami z papierosem w ustach niż kobietami określanymi słabą płcią, widzianymi w roli dodatku do wspomnianego mężczyzny, uroczej asystentki, z którą można nawiązać romans. Nic bardziej mylnego!

Anna Rychlicka-Karbowska Anna Rychlicka-Karbowska / 22-09-2016

W literaturze kryminalnej nie brakuje silnych kobiet w głównych rolach. Widać to zarówno na zagranicznym, jak i na polskim podwórku.

Kobiety o kobietach

We wrześniu mamy premierę trzeciego tomu tetralogii Katarzyny Bondy. Po intrygującym „Pochłaniaczu” i równie dobrym „Okularniku” rudowłosa profilerka Sasza Załuska pojawi się w „Lampionach”. Świetnie dopracowana bohaterka skupia na sobie uwagę, mimo iż w rozbudowanych powieściach Bondy nie brak ciekawych postaci i tematów, które mogłyby zepchnąć Saszę na dalszy plan. Załuska doskonale radzi sobie w męskim świecie, choć ma swoje trudne tajemnice.

Kobieca bohaterka wysuwa się na pierwszy plan u Gai Grzegorzewskiej. Wydana w tym roku „Kamienna noc” to szósty tom cyklu z Julią Dobrowolską, mocnej serii, w której rządzi równie silna bohaterka.

Nieco łagodniejsze kryminały tworzy Katarzyna Puzyńska. Stworzona przez nią Klementyna Kopp ma za sobą wiele życiowych doświadczeń i bez wątpienia jest postacią kontrowersyjną. Dlaczego? Tego dowiecie się, czytając cykl „Policjanci z Lipowa”. Zacznijcie od „Motylka”.

Tymczasem Marta Guzowska wprawdzie nie porzuciła cyklu o Mario Yblu, ale zupełnie niedawno otworzyła nową serię łączącą kryminał, sensację i przygodę. Bohaterką „Chciwości” jest Simona, bezczelna, pewna siebie archeolożka i… złodziejka. To wybuchowe połączenie sprawia, że czytając o jej przygodach, nie sposób się nudzić.

Również za granicą nie brak w kryminałach kobiecych postaci, na które warto zwrócić uwagę. Wystarczy sięgnąć po świetny cykl Tess Gerritsen o detektyw Jane Rizzoli i patolog Maurze Isles. Zacznijcie od „Chirurga” i dajcie się wciągnąć w mroczne historie, których mocnymi stronami są świetnie oddane realia i trudne, ważne tematy.

Męskim okiem na kobiety

Świetne pierwszoplanowe postaci kobiece tworzą też mężczyźni. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do tego, że kobiety potrafią doskonale odnaleźć się w głównej roli, powinien koniecznie sięgnąć po cykl thrillerów prawniczych Remigiusza Mroza. Już od pierwszego tomu, „Kasacji”, wiadomo, kto tutaj nadaje ton i kto ma ostatnie słowo. Joanna Chyłka, świetna prawniczka o języku tak ciętym, że mało kto potrafi wyjść zwycięsko ze starć, jakie przychodzi z nią stoczyć.

Jedną z najciekawszych bohaterek kryminalnych stworzył Jeffery Deaver. Amelia Sachs, którą po raz pierwszy spotykamy w „Kolekcjonerze kości”, jest świetnym strzelcem i „oczami” sparaliżowanego Lincolna Rhyme’a, z którym tworzy duet, co to niejednemu kryminaliście pokrzyżował szyki.

Zobacz także inne książki Jeffery'ego Deavera.

Dawkę przemyśleń i mocnych wrażeń serwuje M.J. Arlidge. „Ene, due, śmierć” i „Powiedz panno, gdzie ty śpisz” łączy postać Helen Grace, detektyw o twardym charakterze, mrocznej przeszłości i pewnej zaskakującej słabości.

Postać kultowa

A na koniec – klasyka. Bo czy można pisać o kobietach w kryminałach, zapominając o wykreowanej przez Agathę Christie poczciwej Jane Marple, która zawsze potrafi dopasować sytuację z miejsca zbrodni do innej jej znanej albo takiej, którą zna ktoś, kto słyszał, że ktoś widział, jak ktoś… Z moich obliczeń wynika, że Miss Marple pojawiła się w dwunastu powieściach i wielu opowiadaniach. Zadebiutowała w „Morderstwie na plebanii”, a ostatni raz wystąpiła w „Uśpionym morderstwie”, gdzie rozwiązała zagadkę pewnego tajemniczego domu.

To tylko krótki przegląd książek o kryminalnym charakterze z kobiecymi postaciami w rolach głównych. Zachęcam do własnych poszukiwań. Z pewnością traficie na niejedną panią doskonale odnajdującą się w tym podobno męskim świecie zbrodni.

podziel się