Krótkofalówki a bezpieczeństwo w pracy

Krótkofalówki znajdują szerokie zastosowanie na rynku pracy. Choć kojarzą się głównie ze służbami ratowniczymi i mundurowymi, stanowią dobry sposób na komunikację nie tylko w takiego rodzaju zawodach. Ułatwiają życie także w innych miejscach, jak budowy, duże magazyny czy hurtownie, a nawet hipermarkety. Ich użycie pozwala na lepszą organizację pracy, a także znaczne zwiększenie bezpieczeństwa – dzięki natychmiastowej komunikacji można uniknąć wielu groźnych wypadków. Jak dobrać krótkofalówkę do stanowiska pracy?

Henryk Tur Henryk Tur / 22-02-2016

Cechy dobrej krótkofalówki

Jak każdy inny przedmiot użytkowy, tak i krótkofalówkapowinna posiadać cechy, czyniące z niej niezbędny element pracy. Przede wszystkim ważny jest zasięg – musi on wynosić co najmniej 1 km. Zdecydowana większość urządzeń osiąga go w warunkach gęstej zabudowy, dzięki czemu doskonale nadają się do magazynów, hal fabrycznych oraz miejsc, gdzie wykonywane są prace terenowe. W warunkach otwartych, polowych, może sięgać on nawet do 10 kilometrów – co jest zależne nie tylko od mocy krótkofalówki, ale też warunków terenowych. Bardzo wygodna jest funkcja VOX – to rozwiązanie pozwala na aktywację krótkofalówki za pomocą głosu, bez konieczności wciskania przycisku. Konieczne jest, aby urządzenie miało obsługę kodów selekcyjnych. Dlaczego? Otóż wszystkie krótkofalówki wykorzystują ogólnodostępne pasmo 446 MHz – wydzielonych jest na nim osiem kanałów komunikacyjnych. Aby odbierać nadawanie z jednej krótkofalówki, druga musi mieć wybrany taki sam kanał, jak pierwsza. W wielu przypadkach znalezienie wolnego jest niemożliwe (np. w okolicy wiele osób korzysta z krótkofalówek), dlatego też kod selekcyjny pozwala na wyciszenie innych sygnałów – dźwięk od nadawcy będzie czysty i niezakłócony, co jednak nie oznacza, że nie może go odebrać ktoś używający tego samego kanału – po prostu bez kodu selekcyjnego będzie słyszeć także wiele innych dźwięków, szumów, itp.

Dobrze też, gdy krótkofalówka posiada sygnał wywoływania rozmówcy oraz zakończenia nadawania, co uławia komunikację. A dla wygody użytkowania pozytywnym rozwiązaniem jest zestaw głośnomówiący – dzięki niemu można używać krótkofalówki i jednocześnie np. prowadzić wóz.

Ile kosztuje krótkofalówka?

Najtańsze krótkofalówki, jakie znaleźć można w ofertach, to wydatek co najmniej 100 złotych. Duży wybór spotykamy wśród modeli poniżej 200 złotych, a droższe krótkofalówki to również i większa solidność oraz trwałość. Najdroższe to wydatek ponad 1500 złotych, jednak są to już bardzo rozbudowane modele, wyposażone w szereg zaawansowanych funkcji dla profesjonalistów i przeznaczone do najbardziej wymagających warunków terenowych.

Krótkofalówki – przegląd modeli

Jednym z często polecanych przez użytkowników modeli jest Twintalker 9500.Zestaw dwóch krótkofalówek kosztuje w granicach 350-400 złotych. Mają one zasięg do 10 kilometrów, obsługują do 121 kodów selekcyjnych, a także wyposażono je w wyszukiwanie dwukanałowe. Posiadają wspomniane wcześniej rozwiązanie VOX. Wyświetlacz elektroniczny umożliwia łatwe szukanie kanałów i kodów selekcyjnych, natomiast blokada przycisków upewnia użytkownika, że urządzenie nie włączy się przypadkowo. Wygodny zaczep do paska umożliwia noszenie krótkofalówki cały czas przy sobie bez ryzyka jej zgubienia.Motorola TLKR T40to zestaw tańszy, kosztujący 105 złotych, jednak ma znacznie mniejszy zasięg – wynosi on 4 km. Jeżeli krótkofalówki używane będą w magazynie czy na placu budowy, jest to wystarczająco dużo. Wyposażone są w wyświetlacz LCD, umożliwiający łatwy wybór kanału, a zwraca uwagę funkcja monitorowania pomieszczeń. Jest to możliwość użycia krótkofalówki do nasłuchu dźwięków z dowolnego miejsca. Mamy tu również wygodne zaczepy dla pasków oraz blokadę klawiatury.

Krótkofalówki z wyższej półki cenowej

Do bardziej wymagających zadań przeznaczone są krótkofalówki z wyższej półki cenowej. Na przykład Baofeng BF-A58 to model wodo- oraz kurzoodporny. Doskonale sprawdza się podczas zaawansowanych robót polowych w terenie podmokłym lub miejscach, gdzie w powietrzu unosi się dużo pyłu. Na dużym wyświetlaczu LCD pokazywane są dwie częstotliwości, a w pamięci urządzenia można zapisać ich aż 128. Zaimplementowano w nim wszystkie użyteczne funkcje, zaś za jedną krótkofalówkę należy zapłacić 400 złotych (para – 800 PLN ). Powyżej 1000 złotych można nabyć całe zestawy nadawczo-odbiorcze, czyli krótkofalówki z radiostacjami, umożliwiającymi kompletną obsługę telekomunikacyjną.

Podsumowując

Nabycie krótkofalówki nie musi wiązać się z dużym wydatkiem, a pozwala na znaczne usprawnienie pracy. Urządzenia przydadzą się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba szybkiej komunikacji.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro