Kropki i paski w aranżacji pokoju dziecka

Aranżacja pokoju dziecka jest dla rodzica nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Pomieszczenie to pełni funkcję zarówno sypialni, bawialni, jak i miejsca do nauki. Przede wszystkim ma być to pokój, którego poszczególne elementy są zbieżne z zainteresowaniami dziecka i jego upodobaniami. Jak zatem zaaranżować to wnętrze, jeśli chłopiec lub dziewczynka lubią geometryczne wzory – kółka i linie?

Wybór odpowiedniego motywu do pokoju dziecięcego

Większość dzieci lubi wzory roślinne, geometryczne, z motywami bajkowymi czy zwierzęcymi. W trakcie urządzania pokoju dla dziewczynki lub chłopca, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego motywu, warto wziąć pod uwagę, że potomstwo szybko rośnie, zmieniają się jego zainteresowania i gusta. Jeśli nie chcemy przeprowadzać remontu w krótkich odstępach czasu, lepiej wybrać motyw uniwersalny, który sprawdzi się w pokoju i kilkulatka, i ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej. W przypadku chłopca mogą to być paski, zaś w pokoju dziewczynki – kropki.

Kropki w aranżacji pokoju dla dziewczynki

Kropki w przemyśle włókienniczym zaczęto wykorzystywać pod koniec XIX wieku. Powstawały wówczas materiały ozdobione kultowym motywem, tzw. polka dots. W kolejnych dekadach znikały i na nowo pojawiały się np. na sukienkach kobiet w latach 50. ubiegłego wieku. Od kilku dekad stanowią element designu. Najczęściej kropki możemy zaobserwować na powierzchni ścian – tapety w groszki (od 25 do 85 zł za rolkę) to idealne rozwiązanie aranżacyjne do pokoju dziewczynki. Najlepiej wybrać tę w różnokolorowe kropki, nieco chaotycznie rozlokowane na jej powierzchni. Zwolennikom harmonii spodobają się tapety w czarno-białe kropki rozmieszczone na jej płaszczyźnie w regularnych odstępach.

Aby nie przesadzić, wystarczy wzorzystą tapetą pokryć tylko jedną ścianę. Wówczas z powodzeniem możemy ten wzór wprowadzić na płaszczyznę poziomą, czyli podłogę. Dywan w pokoju dziewczynki może mieć na powierzchni motyw kropek albo nawiązywać do ich kształtu, jeżeli zdecydujemy się na model okrągły lub owalny (do nabycia od 25 zł). Kropki mogą pojawić się też na poduszkach dekoracyjnych. Na dziecięcym łóżku warto ułożyć kilka sztuk w poszewkach w kropki lub – jak w przypadku chodnika – o owalnym kształcie.

Paski w aranżacji pokoju dla chłopca

Podobnie jak kropki, do świata designu paski przedostały się ze świata mody damskiej, w której świeciły triumfy w latach 60. ubiegłego wieku. Obecnie pasy królują we wnętrzach urządzonych w duchu marynistycznym, gdzie występują w biało-niebieskiej kombinacji. Sprawdzą się również w przestrzeni urządzonej z myślą o chłopcu. Paski to pomysł na zaaranżowanie ściany – w niewielkim wnętrzu tapeta w poziome pasy sprawi, że wyda się ono optycznie większe, niż jest w rzeczywistości. Z kolei w przypadku niskiego pomieszczenia sprawdzi się tapeta w pionowe paski (od 17 do 415 zł) – dzięki temu deseniowi pokój chłopca wyda się wyższy.

Alternatywą dla tapety z tym wzorem jest samodzielne wykonanie pasków na ścianie przy pomocy farby w dwóch kolorach. Druga metoda jest trudniejsza, bardziej pracochłonna, ale efekt będzie wart zaangażowania. Motyw pasków w pokoju chłopca możemy powtórzyć, wybierając pościel o tym wzorze (45 do 140 zł) albo inne detale, takie jak pudełka do przechowywania zabawek.

Możemy wprowadzić grochy i paski do pokoju dziecka, stosując wzory w różnych kolorach, fakturach i wielkościach. Kropki mogą być duże i małe, linie – wąskie i szerokie. Dodatkowo radosny wzór pomoże zamaskować niedoskonałości pomieszczenia.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro