„Królowie Przeklęci. Tom 1” Maurice Druon – recenzja

„Królowie Przeklęci. Tom 1” Maurice Druon – recenzja

Średniowieczna Francja, klątwy, zdrady i niebezpieczna gra o tron, a wszystko oparte na prawdziwych wydarzeniach. „Królowie Przeklęci” to powieść obowiązkowa nie tylko dla miłośników dobrej fantastyki, ale także dla pasjonatów historii Europy.

Karolina Marciniak Karolina Marciniak / 18-09-2015

Maurice Druon opisał niezwykle fascynującą, prawdziwą historię walki o władzę pomiędzy dwoma rodami: Kapetyngów i Plantagenetów. Stuletnia wojna, pierwszy ogólnoeuropejski konflikt o takim zasięgu, opisana jest bardzo rzetelnie, co sprawia, że „Królowie Przeklęci” są niemalże powieścią wyłącznie historyczną. Druon jednak umiejętnie opisał i połączył wątki w taki sposób, aby historia była nie tylko wciągająca, ale tworzyła także spójną, trzymającą w napięciu całość.

Ciemna strona średniowiecznej Francji

George R. R. Martin przyznał, że powieści Druona były dla niego inspiracją, jednak w przeciwieństwie do „Gry o tron” nie znajdziemy tu elementów fantastycznych, takich jak smoki czy biali wędrowcy. Wydarzenia oparte są o prawdziwe zdarzenia, a bohaterami są autentyczne postacie, takie jak np. Filip IV Piękny, Ludwik X czy Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy, Jakub de Molay. Atmosfera wydarzeń rozgrywających się we Francji XIV wieku jest mroczna, pełna spisków i intryg, a także klątw i zemst. Niektóre zdarzenia są podkoloryzowane, aby podkręcić tempo i sensacyjność powieści, ale mimo wszystko Maurice Druon pozostał wierny prawdom historycznym.

Powieść wielogatunkowa

Jedną z wielu zalet „Królów Przeklętych” jest przede wszystkim umiejętne utrzymywanie napięcia z jednoczesnymi zmianami nastroju. Druon sprawił, że powieść historyczna zawiera w sobie elementy książek kryminalnych, detektywistycznych, dramatów obyczajowych, a także romansu. Pisarz sprawnie operuje opisami i zmianami klimatu i chociaż niektóre fragmenty mogą wydawać się zbyt przesadzone w swojej podniosłości, to efekt finalny jest wyjątkowo dobry. Druon udowodnił, że historia Europy jest niezwykle zawiła i wciągająca i może służyć za niemalże gotowy materiał na niezwykle sensacyjną powieść.

Prawdziwy wymiar historii

Druonowi udało się stworzyć powieść, której bohaterami są prawdziwi ludzie, niezwykle autentyczni w swoich emocjach i działaniach. Dzięki temu akcja nabiera głębszego wymiaru i pokazuje czytelnikom, że historia Europy nie jest jedynie zbiorem sztywnych faktów, ale tworzona była przez ludzi targanych prawdziwymi namiętnościami i ambicjami. Nowo wydani „Królowie Przeklęci”, w skład których wchodzą trzy tomy, „Król z żelaza”, „Zamordowana Królowa” i „Trucizna królewska”, to doskonała propozycja nie tylko dla fanów gatunku, ale dla wszystkich tych, którzy chcieliby poczuć klimat walki o władzę w średniowiecznej Europie i dać porwać się niezwykłym zdarzeniom.

Źródło okładki: www.znak.com.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro