Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

„Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii” Brian A. Catlos – recenzja

Blisko 1000 lat koegzystowania obok siebie chrześcijaństwa, islamu i judaizmu w Europie, jak udowadnia autor „Królestwa wiary”, nie oznaczało jedynie wiecznych konfliktów, ale przyniosło światu niepowtarzalne owoce, choćby w dziedzinie sztuki.

„Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii” Brian A. Catlos – recenzja

Ocena użytkowników Allegro

Czy to zupełnie sobie obce kultury i cywilizacje?

Dość dużo ukazuje się w ostatnich latach publikacji na naszym rynku na temat wypraw krzyżowych i walk pomiędzy chrześcijaństwem i islamem. Tymczasem stosunki między dwoma religiami na Półwyspie Iberyjskim i współżycie na terenie Europy przedstawicieli różnych religii przez blisko dziesięć wieków poruszane są bardzo rzadko. Jedną z takich prac obalających pewne mity na temat arabskiej obecności w Hiszpanii jest książka „Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii”. Jej autor jest mediewistą i profesorem religioznawstwa, w swoich badaniach zajmuje się m.in. średniowieczną historią cywilizacji śródziemnomorskich oraz tematyką stosunków chrześcijańsko-muzułmańsko-żydowskich.

Nie tylko wojny i konflikty

Często patrzymy na kontakty między islamem i chrześcijaństwem jedynie przez pryzmat konfliktów, wojen i różnic. To stereotypowe myślenie stara się zmienić Brian A. Catlos w swojej publikacji, pokazując, że wiele wieków wyznawcy tych religii żyli obok siebie w pokoju, we względnej zgodzie i nawet ubogacając się wzajemnie. Analizując historię Hiszpanii od czasów arabskiego podboju aż po ostateczne wypędzenie muzułmanów z Półwyspu Iberyjskiego w wieku XVII i zakończenia rekonkwisty, pokazuje efekty koegzystencji różnych kultur, przenikania się i wzajemnych wpływów. Owoce dostrzega nie tylko w architekturze, kulturze, ale i nauce, przekonując nas, że bez tych wpływów Europa mogłaby nie być taka sama, być może nie miałaby nawet tak dominującej pozycji w świecie.

Wiara, siła i piękno

Swoją historię muzułmańskiej Hiszpanii Catlos rozpoczyna krótkim wstępem na temat początków islamu oraz rozprzestrzeniania się nowej religii od VII wieku. Zgodnie z tytułem książki więcej uwagi poświęca społeczności muzułmańskiej, opisując wydarzenia polityczne. Chrześcijańskich władców opisuje wtedy, gdy ich działania miały wpływ na stosunki społeczne, na sytuację wszystkich grup wyznaniowych. Dyplomacja i stosunki z innymi krajami interesują go dużo mniej.

Historia Al-Andalus, bo tak brzmi arabska nazwa Półwyspu Iberyjskiego, to podbój i różne dynastie arabskie, Kalifat Kordoby i temu poświęcone są pierwsze trzy rozdziały książki. Kolejne trzy to już dominacja chrześcijaństwa i rekonkwista, często niszczenie jakichkolwiek śladów po pokojowym współżyciu. Czy dzisiejsza pluralistyczna Europa da się lepiej zrozumieć dzięki takiej wiedzy, czy uda się przełamać stereotypy i obawy przed wielokulturowością? Ta praca może zachwycić szczegółowością (świetnym dodatkiem są zdjęcia i mapy) i wnikliwością analiz autora. Na pewno zainteresuje tych, którzy interesują się historią średniowiecza oraz Półwyspem Iberyjskim.

Źródło okładki: rebis.com.pl
Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro