Kreatywna ściana w pokoju dziecka

Pokój dziecka to miejsce na twórczą zabawę bez ograniczeń. Do prawidłowego rozwoju, odkrywania w sobie nowych zdolności i rozwijania ich, dziecko potrzebuje przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wygląd ścian w pokoju jako pierwszy element wykończenia wnętrza. Ma być pobudzająco, kolorowo i bajecznie.

Katarzyna Lipska Katarzyna Lipska / 09-12-2016

Paski, kropki i kolory

Przynajmniej jedna ściana w pokoju dziecka powinna różnić się od pozostałych kolorem i wzorem. Niech będzie nietypowa i pojawią się na niej barwne pionowe lub poziome pasy albo duże kolorowe kropki. Mózg dziecka będzie stymulowany, jeśli na jednej ze ścian umieścisz tapetę w czarno-białe paski. Warto, żeby dziecko mogło samodzielnie zdecydować, jak będą wyglądały ściany w jego prywatnym azylu. Być może wcale nie podobają mu się pasy czy kropki, a woli np. tapetę w chmury, sowy czy samochody. Zdaj się na intuicję malucha i pozwól mu zdecydować o wystroju jego wnętrza.

Farba magnetyczna lub tablicowa

Dziecku uwielbiającemu rysować, spodoba się ściana pokryta farbą tablicową. Każdego dnia będzie mogło na niej tworzyć nowe obrazy. Maluch wyrazi na ścianie swoją twórczą ekspresję, a kiedy podrośnie, wykorzysta taką ścianę do zapisywania zadań, jakie ma wykonać i listy rzeczy, o których chce pamiętać. Na ścianie umieść pojemniki na kredę, a pod pomalowaną tablicą specjalną półeczkę, na której będzie zbierał się pył po wycieraniu kredy. Alternatywą dla tablicowej ściany jest powierzchnia pomalowana farbą magnetyczną, na której dziecko przyczepi magnesami swoje prace z przedszkola, zdjęcia i plakaty. Farbą tablicową i magnetyczną możesz namalować szeroki poziomy pas przez cały pokój, a na jego górze i dole przykleić kolorową tapetę.

Tapeta do pokolorowania

Twoje dziecko pokocha swój pokój, jeśli pozwolisz mu pomalować chociaż jedną ścianę. W tym celu kup tapetę z niepomalowanym rysunkiem np. ulubionej kreskówki dziecka lub zwierzaków. Ta zabawa w kolorowanie lub malowanie farbami pozwoli mu stworzyć przestrzeń, o jakiej marzy. A dzięki jednej ścianie do pokolorowania, reszta będzie zabezpieczona przed artystyczną ekspresją malucha.

Fototapeta

Zachód słońca nad morzem, gwiaździste niebo albo podwodny świat. Przepiękne fototapety sprawdzą się nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w pokoju malca. Możesz zamienić dziecięce wnętrze w zielony las, kwiecistą łąkę lub piaszczystą plażę z lazurową wodą. A jeśli dziecko woli bohaterów swoich bajek, przyklej na ścianie fototapetę ze scenami ze znanych kreskówek.

Ściana tapicerowana

Oprócz funkcji dekoracyjnej, ściana tapicerowana pełni jeszcze jedną rolę – wytłumia hałasy dochodzące z pokoju. A to dla rodziców hałaśliwych dzieciaków przydatne rozwiązanie. Ściana wyłożona miękkim obiciem, doskonale sprawdzi się przy łóżku. Dziecko w trakcie snu nie będzie uderzało się o nią. Ścienne pikowane panele do pokoju dziecięcego dostępne są np. w kształcie plastra miodu lub puzzli.

Naklejki ścienne

Jeśli urządziłeś już pokój dziecka i brakuje w nim kolorowych elementów, możesz dokupić specjalne naklejki ścienne. Wybierz takie, które bez problemu dadzą się odkleić, kiedy znudzi mu się wybrany przez niego motyw. Ścienne naklejki sprawdzą się i w pokoju maluszka, i starszego dziecka.

Ścienna mapa do zdrapywania

Dzieciom często podróżującym z rodzicami, spodoba się tapeta z mapą świata do zdrapywania. Po każdym pobycie w zagranicznym kraju, dziecko zdrapuje szary fragment na mapie, żeby odsłonić jego kolor. Po kilku latach mapa będzie prezentowała się fantastycznie, a wasza pociecha pozna w ten sposób wszystkie państwa świata.

Ściana dekoracyjna

Jedna z powierzchni ściennych w pokoju może posłużyć za galerię. Powieś na niej półkę, na której dziecko postawi swoje prace lub nagrody, umieść ramki na zdjęcia, w których znajdą się jego malunki. Dla pobudzenia kreatywności maluch może też namalować na ścianie wymyślony przez siebie wzór, żeby udekorować ścianę-wystawę.

Dziecięce wnętrze ma dodawać twojemu dziecku energii do działania i pobudzać jego kreatywność. W pokoju powinna znaleźć się jednak i spokojna przestrzeń, w której będzie mogło się wyciszyć i zasnąć. Przy łóżku pomaluj ścianę na delikatne pastelowe kolory lub przyklej jednokolorową tapetę, np. z motywem gwiazd.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro