Koza – tańsza alternatywa kominka?

Koza – tańsza alternatywa kominka?

autor: Marta Ławrynkowicz, data publikacji: 15-12-2014

Ogień palący się w kominku wprowadza wspaniałą atmosferę do każdego domu. Dlatego tak wielu z nas o nim marzy. Zwłaszcza w długie jesienne i zimowe wieczory. Niestety nie w każdym wnętrzu można zainstalować kominek. Mniejszą i przede wszystkim tańszą dla niego alternatywą jest niewielki piec wolnostojący, tzw. koza.

Wady kominka

Pomimo całego swojego uroku kominek nie będzie dobrze wyglądał w zbyt małym pomieszczeniu. Potrzebuje przestrzeni. Przy małej powierzchni zacznie się również robić przy nim niepotrzebny bałagan (drewno na opał, rozpałka, gazety do rozpalenia). W takim wypadku, zamiast przyjemnością, kominek stanie się dla ciebie jedynie źródłem frustracji. Kominek jest niestety również bardzo drogi w montażu. Co więcej, jeżeli masz już urządzone mieszkanie, jego zamontowanie może stać się powodem generalnego remontu.

Koza zamiast kominka

W takich wypadkach dobrą alternatywą dla kominka jest koza. Piece wolnostojące są o wiele tańsze w montażu. Ich instalacja nie wymaga przeprowadzania generalnego remontu nawet w już urządzonym mieszkaniu. Wyglądają bardzo estetycznie. Odpowiednio wkomponowane będą wspaniałym dodatkiem do każdego wnętrza. Kozę można również zabrać ze sobą w razie przeprowadzki, co w przypadku kominka jest niemożliwe.

Zastanów się, do czego potrzebujesz kozy

Przed zakupem musisz się zastanowić, do czego potrzebujesz pieca wolnostojącego. Czy ma on być jedynie ozdobą twojego pokoju, czy chcesz, aby był głównym źródłem ciepła. Jeżeli koza ma służyć do ogrzewania pokoju, kup taką, która jest wykonana z żeliwa. W przypadku, gdy piec ma pełnić tylko rolę dekoracji, wybierz kozę ze stali. Wygląda lżej i bardziej nowocześnie niż z żeliwa. Z drugiej jednak strony kozy żeliwne mają często bardziej finezyjne zdobienia. Takie piece doskonale sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu.

Koza – dobra alternatywa kominka?

Pomimo wielu zalet kozy mają również swoje wady. W przeciwieństwie do kominka nie są w stanie zastąpić centralnego ogrzewania. Nie można dzięki nim podgrzać wody. Poza tym kozy nie nadają się do ogrzania całego domu. Ich głównym celem jest ogrzanie pomieszczenia, w którym się znajdują. Jeżeli chcesz ogrzać całe mieszkanie za ich pomocą, musisz być przygotowany, że będziesz musiał kupić najprawdopodobniej więcej niż jedną kozę. Wraz ze wzrostem liczby pieców w twoim mieszkaniu wzrośnie również koszt ich eksploatacji. Z drugiej jednak strony odpowiednie przygotowanie kominka do tego, aby zastąpił centralne ogrzewanie również wymaga dodatkowych nakładów finansowych.

Zwróć uwagę, zanim kupisz

W zależności od ceny kozy różnią się między sobą kilkoma aspektami. Najtańsze piece wolnostojące zaczynają się już od około 500 zł. Można jednak znaleźć również takie, których cena przekracza 15 000 zł. Dlatego kupując kozę, musisz zwrócić uwagę na jej moc. Powinieneś ją dobrać odpowiednio do powierzchni swojego domu. Zwróć również uwagę na to, że są tradycyjne kozy opalane drewnem, a także nowoczesne na specjalne paliwo (pellet). Musisz zobaczyć, które z tych rozwiązań będzie dla ciebie najkorzystniejsze, zarówno pod względem wygody, jak i finansów.

Pamiętaj także o sprawności kozy, która powinna wynosić najmniej 70%. Bardzo ważny jest również czas palenia a tym samym ogrzania pomieszczenia, w którym znajduje się piec. Czas ogrzania powinien wynosić przy pełnym palenisku minimum 8 godzin. Ponadto sprawdź koszt samej instalacji oraz czy w jego zakres wchodzi transport kozy do twojego domu i zestaw potrzebnych rur spalinowych.

Jeżeli marzysz o kominku, ale nie możesz sobie na niego pozwolić ze względów finansowych lub masz za małe mieszkanie, koza będzie dla ciebie bardzo dobrą alternatywą. Obecnie piece wolnostojące mają wiele różnych wzorów i można je doskonale dopasować do każdego wnętrza. Dobrze wkomponowana koza będzie wspaniałym dodatkiem w twoim domu. Pamiętaj jednak, że koza nie zastąpi kominka pod względem możliwości grzewczych. Ogrzeje jedynie pokój, w którym zostanie zamontowana. Dlatego zastanów się przed zakupem, czy piec wolnostojący na pewno spełnia wszystkie twoje wymagania.

Zobacz również: Piecyki wolnostojące o nowoczesnym designie